SønderjyskE kunne ikke være med: Jeg synes, OB spiller med musklerne

SønderjyskE kunne ikke være med, da OB kaldte Mart Lieder til forhandlingsbordet. I Haderslev fornemmer man, at der er skruet en smule op for blusset på Fyn.



Mart Lieder skifter efter denne sæson fra SønderjyskE til OB på en fri transfer. Fynboerne offentliggjorde tidligere på ugen, at det er lykkedes at indgå en aftale med den hollandske angriber, der har været halvandet år i Danmark.

SønderjyskE gjorde en indsats for at beholde Mart Lieder, men det lykkedes ikke at forlænge kontrakten med hollænderen, der snart får arbejdsgiver på Fyn, præcis som kæresten Tess Wester har det – hun spiller til dagligt håndbold i Odense.

– Vi forsøgte at forlænge kontrakten med Mart, så selvfølgelig er det i streg i regningen, at han forlader os. Jeg kan jo dårligt påstå andet. Men vi var temmelig langt fra hinanden, så vi havde set det komme, og begge parter har set sig om i noget tid, siger sportschef i SønderjyskE, Hans Jørgen Haysen, til tipsbladet.dk.

Mart Lieder kom til SønderjyskE fra FC Eindhoven i kølvandet på en helt fantastisk sæson, hvor han blev topscorer i den næstbedste hollandske række med 30 mål i 31 kampe. Derfor har forventningerne været høje til Mart Lieder, der i 53 Superliga-kampe har kvitteret med 13 mål.

Det er lige lidt nok.

Læs også:SønderjyskE-boss om Kløve: Er træt af han valgte OB

– Han har manglet lidt på scoringsfronten, men jeg synes, han har leveret på alle andre parametre. Mart er en spiller, der kan lidt af det hele, og han har blandt andet lagt flere assists til sit spil, mens han har været i SønderjyskE. Men vi har savnet lidt mål, selv om han er vores delte topscorer nu og blev vores topscorer i sidste sæson. Så han har da bidraget, siger Haysen.

For to år siden skiftede Troels Kløve fra SønderjyskE til OB, og dengang fastslog Hans Jørgen Haysen, at det ærgrede ham, at Kløve valgte fynboerne, fordi de to klubber var på nogenlunde samme niveau rent sportsligt. Sportschefen følte, at SønderjyskE styrkede en direkte konkurrent, og det er aldrig rart. 

Helt samme følelse har han ikke i 2020 i tilfældet med Mart Lieder.

– OB er en klub, vi mener, vi kan måle os med i en rigtig god sæson, men de spiller med musklerne i øjeblikket. Nu ved jeg jo lidt om, hvilke krav Mart Lieder kom til bordet med, og at han har skrevet under med OB, fortæller mig, at de har skruet lidt op.

– Jeg fornemmer, at Niels Thorborg har åbnet lidt mere op for pengetanken igen, siger Haysen med henvisning til OB’s stenrige ejer.

Læs også:Streg i regningen: SønderjyskE-spiller misser resten af sæsonen

Truppen skal tyndes ud
SønderjyskE har denne vinter taget afsked med Frederik Schram, Danny Amankwaa og Marco Rojas, mens Pierre Kanstrup er vendt hjem, og det samme er Rasmus Vinderslev, der i efteråret var på leje i Vendsyssel FF.

Resten af transfervinduet kan gå i mange retninger.

– Antalmæssigt er vi nogenlunde det samme, så hvis der skal ske noget, er det først og fremmest, at vi skal have tyndet lidt ud i truppen. Vi har nogle af de yderste mandater, som måske vil have godt af at komme videre til en klub med bedre udsigt til spilletid, siger Hans Jørgen Haysen og tilføjer:

– Hvis vi lykkes med det, kan det åbne for, at vi også foretager os noget den anden vej, men lige nu er det gisninger. Vi må se, hvordan januar forløber.

Det er ikke mindst en spiller som forsvarsreserven Joao Pereira, SønderjyskE håber at komme af med i dette transfervindue. 





Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

– Lange forhandlinger med FC København

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Chokerende, FCK – den er helt gal

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Storklub vil have Filip Jörgensen

– Så kan det ikke være et svært valg

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Roony Bardghji med drømmekamp

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Liverpool-træner er ked af prædikat

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Dansker med kongemål mod Napoli

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne