Mart Lieder skifter efter denne sæson fra SønderjyskE til OB på en fri transfer. Fynboerne offentliggjorde tidligere på ugen, at det er lykkedes at indgå en aftale med den hollandske angriber, der har været halvandet år i Danmark.
SønderjyskE gjorde en indsats for at beholde Mart Lieder, men det lykkedes ikke at forlænge kontrakten med hollænderen, der snart får arbejdsgiver på Fyn, præcis som kæresten Tess Wester har det – hun spiller til dagligt håndbold i Odense.
– Vi forsøgte at forlænge kontrakten med Mart, så selvfølgelig er det i streg i regningen, at han forlader os. Jeg kan jo dårligt påstå andet. Men vi var temmelig langt fra hinanden, så vi havde set det komme, og begge parter har set sig om i noget tid, siger sportschef i SønderjyskE, Hans Jørgen Haysen, til tipsbladet.dk.
Mart Lieder kom til SønderjyskE fra FC Eindhoven i kølvandet på en helt fantastisk sæson, hvor han blev topscorer i den næstbedste hollandske række med 30 mål i 31 kampe. Derfor har forventningerne været høje til Mart Lieder, der i 53 Superliga-kampe har kvitteret med 13 mål.
Det er lige lidt nok.
Læs også:SønderjyskE-boss om Kløve: Er træt af han valgte OB
– Han har manglet lidt på scoringsfronten, men jeg synes, han har leveret på alle andre parametre. Mart er en spiller, der kan lidt af det hele, og han har blandt andet lagt flere assists til sit spil, mens han har været i SønderjyskE. Men vi har savnet lidt mål, selv om han er vores delte topscorer nu og blev vores topscorer i sidste sæson. Så han har da bidraget, siger Haysen.
For to år siden skiftede Troels Kløve fra SønderjyskE til OB, og dengang fastslog Hans Jørgen Haysen, at det ærgrede ham, at Kløve valgte fynboerne, fordi de to klubber var på nogenlunde samme niveau rent sportsligt. Sportschefen følte, at SønderjyskE styrkede en direkte konkurrent, og det er aldrig rart.
Helt samme følelse har han ikke i 2020 i tilfældet med Mart Lieder.
– OB er en klub, vi mener, vi kan måle os med i en rigtig god sæson, men de spiller med musklerne i øjeblikket. Nu ved jeg jo lidt om, hvilke krav Mart Lieder kom til bordet med, og at han har skrevet under med OB, fortæller mig, at de har skruet lidt op.
– Jeg fornemmer, at Niels Thorborg har åbnet lidt mere op for pengetanken igen, siger Haysen med henvisning til OB’s stenrige ejer.
Læs også:Streg i regningen: SønderjyskE-spiller misser resten af sæsonen
Truppen skal tyndes ud
SønderjyskE har denne vinter taget afsked med Frederik Schram, Danny Amankwaa og Marco Rojas, mens Pierre Kanstrup er vendt hjem, og det samme er Rasmus Vinderslev, der i efteråret var på leje i Vendsyssel FF.
Resten af transfervinduet kan gå i mange retninger.
– Antalmæssigt er vi nogenlunde det samme, så hvis der skal ske noget, er det først og fremmest, at vi skal have tyndet lidt ud i truppen. Vi har nogle af de yderste mandater, som måske vil have godt af at komme videre til en klub med bedre udsigt til spilletid, siger Hans Jørgen Haysen og tilføjer:
– Hvis vi lykkes med det, kan det åbne for, at vi også foretager os noget den anden vej, men lige nu er det gisninger. Vi må se, hvordan januar forløber.
Det er ikke mindst en spiller som forsvarsreserven Joao Pereira, SønderjyskE håber at komme af med i dette transfervindue.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
MEDIE
Offentliggøres i dag
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
