Sønderjyske – Lyngby Boldklub

Både Sønderjyske og Lyngby står tomhændede tilbage efter første spillerunde. Får en af de to nedrykningskandidater kickstartet sæsonen med en sejr fredag aften?



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Sydbank Park
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Sønderjyske:
Efter to sæsoners Superliga-fravær gjorde Sønderjyske comeback i den bedste danske række i søndags med en ikke helt ukompliceret udekamp på kunstgræsset i Silkeborg.

Oprykkerne bragede igennem NordicBet Ligaen i sidste sæson med underholdende og målsøgende fodbold, men i Superliga-comebacket gik Thomas Nørgaards tropper anderledes forsigtigt til værks.

Underholdningsmæssigt blev opgøret aldrig det helt store festfyrværkeri, og en del af ‘æren’ for det må tilskrives Sønderjyske, som stod solidt defensivt og gjorde det svært for Silkeborg at spille sig frem til åbne chancer.

Teknisk og taktisk viste oprykkerne sig fint frem, men sejren, som snildt kunne have tippet begge veje, endte i Søhøjlandet.

Nørgaards mandskab havde ellers føringsmålet i netmaskerne 20 minutter før tid, men dommeren fløjtede for et halvtyndt frispark inde foran mål. Og så gik det hverken værre eller bedre end, at Silkeborg scorede i den anden ende få minutter efter.

I sidste sæson vandt Sønderjyske et utal af storsejre hjemme på Sydbank Park, og mon ikke, at det giver incitament til at trykke speederen lidt mere i bund fredag aften?

Det er trods alt den første Superliga-kamp på eget græs i mere end to år, og den sjællandske modstander Lyngby så ganske medgørlig ud i første spillerunde.

Sønderjyderne manglede i premieren Dalton Wilkins, men han er tilbage fredag aften.

Lyngby Boldklub:
Sønderjyske og Lyngby står begge tomhændede tilbage efter sæsonens første kamp, men mens hjemmeholdet var tæt på både point og på sejr, nåede ‘’De Kongeblå’’ aldrig rigtigt at få forhåbningerne op.

Morten Karlsens tropper kom nemlig voldsomt skidt fra land i hjemmekampen mod FCK, som buldrede afsted med det ene giftige angreb efter det andet i kampens indledning.

Allerede efter en halv time var Lyngby nede med 2-0, og havde det ikke været for en snæver offside-kendelse fra VAR-vognen, havde pausestillingen set endnu værre ud.

Det er selvfølgelig alt for tidligt at bedømme noget som helst, men den første halvleg var så dårlig, at man godt kan frygte lidt på Lyngbys vegne.

I anden halvleg blev det langt bedre. Det skal de ha’.

I en kombination af at FCK dalede lidt i kadence, og at Lyngby selv begyndte at få gang i spillet, fighten og troen, blev det ikke værre end 0-2 for Karlsens tropper, som også med lidt held kunne have listet en reducering i kassen.

Gæsterne har solgt to af deres nok bedste spillere fra sidste sæson, og aktuelt ser det ud til, at de allerede savner Gudjonhsen og Chukwuanis kvalitet på den sidste trejdedel af banen.

Anfører Marcel Rømer og nyindkøbte Mathias Hebo sad begge ude i premieren, og de spiller heller ikke mod Sønderjyske. Til gengæld har man Michael Opoku tilbage fra U19-EM.

Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (4-3-3): Flø – Oggesen, Soulas, Gretarsson, Wilkins – Emini, Vinderslev, Björklund – Ingason, Djantou, Lyng

Lyngby Boldklub (4-3-3): Storch – Gregor, Bjelland, Lissens – Storm, Winther, Sandgrav, Finnsson – Magnússon, Gytkjær, Amon

Dom:
Spændende dyst i Haderslev mellem to hold, som forventes at skulle kæmpe mod hinanden i bunden af rækken.

Både Sønderjyske og Lyngby står noteret for nul point efter første runde, og det vil være yderst vigtigt ikke at tabe igen fredag. Kan det lægge en dæmper på underholdningen?

Forhåbentlig ikke. Det er for tidligt på sæsonen at gå på banen for at være tilfredse med en pointdeler, og Sønderjyske kommer med masser af selvtillid efter alle de målfester, de holdt på Sydbank Park i sidste sæson.

Åben og afvekslende affære mellem de to nedrykningskandidater, som begge vil have kryds ud for dette opgør som et, hvor der kunne være tre point i vente.

2-1 til Sønderjyske. 

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.75 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Bekræfter: Godt nyt for FC København

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

– Han virker frustreret!

Hylder Nartey efter magisk debut

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

AGF – OB

– Det giver absolut ingen mening!

– Jeg tror de vinder Superligaen

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Tottenham boykotter Viaplay

Silkeborg IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

“De havde det bedste transfervindue”

Stjernetransfer på plads alligevel

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Han er på vej væk fra AGF

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Ikke set i 30 år

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Stor mystik om Patrick Pentz

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

“Han skal være 3.000 gange bedre”

‘De er tilbage’

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

– Mildest talt undervældende