Sønderjyske – Lyngby Boldklub

Både Sønderjyske og Lyngby står tomhændede tilbage efter første spillerunde. Får en af de to nedrykningskandidater kickstartet sæsonen med en sejr fredag aften?



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Sydbank Park
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Sønderjyske:
Efter to sæsoners Superliga-fravær gjorde Sønderjyske comeback i den bedste danske række i søndags med en ikke helt ukompliceret udekamp på kunstgræsset i Silkeborg.

Oprykkerne bragede igennem NordicBet Ligaen i sidste sæson med underholdende og målsøgende fodbold, men i Superliga-comebacket gik Thomas Nørgaards tropper anderledes forsigtigt til værks.

Underholdningsmæssigt blev opgøret aldrig det helt store festfyrværkeri, og en del af ‘æren’ for det må tilskrives Sønderjyske, som stod solidt defensivt og gjorde det svært for Silkeborg at spille sig frem til åbne chancer.

Teknisk og taktisk viste oprykkerne sig fint frem, men sejren, som snildt kunne have tippet begge veje, endte i Søhøjlandet.

Nørgaards mandskab havde ellers føringsmålet i netmaskerne 20 minutter før tid, men dommeren fløjtede for et halvtyndt frispark inde foran mål. Og så gik det hverken værre eller bedre end, at Silkeborg scorede i den anden ende få minutter efter.

I sidste sæson vandt Sønderjyske et utal af storsejre hjemme på Sydbank Park, og mon ikke, at det giver incitament til at trykke speederen lidt mere i bund fredag aften?

Det er trods alt den første Superliga-kamp på eget græs i mere end to år, og den sjællandske modstander Lyngby så ganske medgørlig ud i første spillerunde.

Sønderjyderne manglede i premieren Dalton Wilkins, men han er tilbage fredag aften.

Lyngby Boldklub:
Sønderjyske og Lyngby står begge tomhændede tilbage efter sæsonens første kamp, men mens hjemmeholdet var tæt på både point og på sejr, nåede ‘’De Kongeblå’’ aldrig rigtigt at få forhåbningerne op.

Morten Karlsens tropper kom nemlig voldsomt skidt fra land i hjemmekampen mod FCK, som buldrede afsted med det ene giftige angreb efter det andet i kampens indledning.

Allerede efter en halv time var Lyngby nede med 2-0, og havde det ikke været for en snæver offside-kendelse fra VAR-vognen, havde pausestillingen set endnu værre ud.

Det er selvfølgelig alt for tidligt at bedømme noget som helst, men den første halvleg var så dårlig, at man godt kan frygte lidt på Lyngbys vegne.

I anden halvleg blev det langt bedre. Det skal de ha’.

I en kombination af at FCK dalede lidt i kadence, og at Lyngby selv begyndte at få gang i spillet, fighten og troen, blev det ikke værre end 0-2 for Karlsens tropper, som også med lidt held kunne have listet en reducering i kassen.

Gæsterne har solgt to af deres nok bedste spillere fra sidste sæson, og aktuelt ser det ud til, at de allerede savner Gudjonhsen og Chukwuanis kvalitet på den sidste trejdedel af banen.

Anfører Marcel Rømer og nyindkøbte Mathias Hebo sad begge ude i premieren, og de spiller heller ikke mod Sønderjyske. Til gengæld har man Michael Opoku tilbage fra U19-EM.

Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (4-3-3): Flø – Oggesen, Soulas, Gretarsson, Wilkins – Emini, Vinderslev, Björklund – Ingason, Djantou, Lyng

Lyngby Boldklub (4-3-3): Storch – Gregor, Bjelland, Lissens – Storm, Winther, Sandgrav, Finnsson – Magnússon, Gytkjær, Amon

Dom:
Spændende dyst i Haderslev mellem to hold, som forventes at skulle kæmpe mod hinanden i bunden af rækken.

Både Sønderjyske og Lyngby står noteret for nul point efter første runde, og det vil være yderst vigtigt ikke at tabe igen fredag. Kan det lægge en dæmper på underholdningen?

Forhåbentlig ikke. Det er for tidligt på sæsonen at gå på banen for at være tilfredse med en pointdeler, og Sønderjyske kommer med masser af selvtillid efter alle de målfester, de holdt på Sydbank Park i sidste sæson.

Åben og afvekslende affære mellem de to nedrykningskandidater, som begge vil have kryds ud for dette opgør som et, hvor der kunne være tre point i vente.

2-1 til Sønderjyske. 

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.75 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  







LIVE

TransferLIVE: OB afslører klausul

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

FBI Boston fælder dansk rigmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rekordtransfer?

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Chokskifte?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Hemmelig samtale med storklub

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Mere aktivitet på vej i FC København

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard

Stor profil skifter til FC København

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Kontramelding om transfer

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann