Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Sydbank Park
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Sønderjyske:
Efter to sæsoners Superliga-fravær gjorde Sønderjyske comeback i den bedste danske række i søndags med en ikke helt ukompliceret udekamp på kunstgræsset i Silkeborg.
Oprykkerne bragede igennem NordicBet Ligaen i sidste sæson med underholdende og målsøgende fodbold, men i Superliga-comebacket gik Thomas Nørgaards tropper anderledes forsigtigt til værks.
Underholdningsmæssigt blev opgøret aldrig det helt store festfyrværkeri, og en del af ‘æren’ for det må tilskrives Sønderjyske, som stod solidt defensivt og gjorde det svært for Silkeborg at spille sig frem til åbne chancer.
Teknisk og taktisk viste oprykkerne sig fint frem, men sejren, som snildt kunne have tippet begge veje, endte i Søhøjlandet.
Nørgaards mandskab havde ellers føringsmålet i netmaskerne 20 minutter før tid, men dommeren fløjtede for et halvtyndt frispark inde foran mål. Og så gik det hverken værre eller bedre end, at Silkeborg scorede i den anden ende få minutter efter.
I sidste sæson vandt Sønderjyske et utal af storsejre hjemme på Sydbank Park, og mon ikke, at det giver incitament til at trykke speederen lidt mere i bund fredag aften?
Det er trods alt den første Superliga-kamp på eget græs i mere end to år, og den sjællandske modstander Lyngby så ganske medgørlig ud i første spillerunde.
Sønderjyderne manglede i premieren Dalton Wilkins, men han er tilbage fredag aften.
Lyngby Boldklub:
Sønderjyske og Lyngby står begge tomhændede tilbage efter sæsonens første kamp, men mens hjemmeholdet var tæt på både point og på sejr, nåede ‘’De Kongeblå’’ aldrig rigtigt at få forhåbningerne op.
Morten Karlsens tropper kom nemlig voldsomt skidt fra land i hjemmekampen mod FCK, som buldrede afsted med det ene giftige angreb efter det andet i kampens indledning.
Allerede efter en halv time var Lyngby nede med 2-0, og havde det ikke været for en snæver offside-kendelse fra VAR-vognen, havde pausestillingen set endnu værre ud.
Det er selvfølgelig alt for tidligt at bedømme noget som helst, men den første halvleg var så dårlig, at man godt kan frygte lidt på Lyngbys vegne.
I anden halvleg blev det langt bedre. Det skal de ha’.
I en kombination af at FCK dalede lidt i kadence, og at Lyngby selv begyndte at få gang i spillet, fighten og troen, blev det ikke værre end 0-2 for Karlsens tropper, som også med lidt held kunne have listet en reducering i kassen.
Gæsterne har solgt to af deres nok bedste spillere fra sidste sæson, og aktuelt ser det ud til, at de allerede savner Gudjonhsen og Chukwuanis kvalitet på den sidste trejdedel af banen.
Anfører Marcel Rømer og nyindkøbte Mathias Hebo sad begge ude i premieren, og de spiller heller ikke mod Sønderjyske. Til gengæld har man Michael Opoku tilbage fra U19-EM.
Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (4-3-3): Flø – Oggesen, Soulas, Gretarsson, Wilkins – Emini, Vinderslev, Björklund – Ingason, Djantou, Lyng
Lyngby Boldklub (4-3-3): Storch – Gregor, Bjelland, Lissens – Storm, Winther, Sandgrav, Finnsson – Magnússon, Gytkjær, Amon
Dom:
Spændende dyst i Haderslev mellem to hold, som forventes at skulle kæmpe mod hinanden i bunden af rækken.
Både Sønderjyske og Lyngby står noteret for nul point efter første runde, og det vil være yderst vigtigt ikke at tabe igen fredag. Kan det lægge en dæmper på underholdningen?
Forhåbentlig ikke. Det er for tidligt på sæsonen at gå på banen for at være tilfredse med en pointdeler, og Sønderjyske kommer med masser af selvtillid efter alle de målfester, de holdt på Sydbank Park i sidste sæson.
Åben og afvekslende affære mellem de to nedrykningskandidater, som begge vil have kryds ud for dette opgør som et, hvor der kunne være tre point i vente.
2-1 til Sønderjyske.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.75 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Barcelona generobrede førstepladsen
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
Vild udvikling for FC Københavns chancer
Real Madrid taber
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland