Sønderjyske og OB deler i tæt duel om top seks

Sønderjyske og OB spillede torsdag 1-1 i Superligaen, og kampen om top-6 er derfor stadig helt åben.



Alt er fortsat helt lige i kampen om pladserne i Superligaens top-6, efter at Sønderjyske og OB torsdag spillede 1-1 i Haderslev.

Dermed er begge hold på 25 point for 19 kampe, men OB har overhånden på sjettepladsen med en bedre målscore end Sønderjyske på syvendepladsen inden de tre sidste runder af grundspillet.

Efter en helt lige kamp frem til Sønderjyskes føringsmål tidligt i anden halvleg, var det ganske fortjent, at OB udlignede ti minutter før tid.

Fynboerne fik nemlig etableret et enormt pres mod sønderjydernes mål i anden halvleg, og med lidt mere skarphed i slutminutterne kunne alle tre point nemt være endt på Fyn.

Allerede i første halvleg var det tydeligt, at begge hold gik efter alle tre point.

Begge hold ville fremad, men den dårlige bane i Haderslev fremprovokerede mange fejl, og derfor lykkedes det kun holdene en gang hver i første halvleg at komme tæt på en føring.

Først var Sønderjyskes Rasmus Vinderslev tæt på fra kort afstand, og lidt efter måtte OB’s amerikanske Emmanuel Sabbi så se sit hovedstødsforsøg blive reddet.

Syv minutter inde i anden halvleg kom Sønderjyskes føringsmål så, da venstrebacken Marc Dal Hende scorede sit andet sæsonmål.

Efter en hurtig omstilling endte bolden lidt tilfældigt for Dal Hendes fødder, som dog uden tilfældigheder sparkede bolden fladt i det lange hjørne til 1-0.

Dermed skulle OB op og jagte, og det betød, at resten af kampen nærmest kun foregik på Sønderjyskes banehalvdel.

Med ti minutter igen lykkedes det så også de stribede at sikre det ene point, da tunesiske Issam Jebali headede den ene point til Fyn efter et hjørnespark.

/ritzau/





Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb




LIVE

VM-LIVE: Svensk chok

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FC København jagter Romane Amane

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Kroatien – Ghana



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Chok: Uruguay færdige ved VM