Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 17:00
Spillested: Sydbank Park
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Sønderjyske:
Efter to store nederlag til AaB og FC Nordsjælland stemplede Sønderjyske pludselig tilbage med en højst overraskende 3-2 sejr over førerholdet FC Midtjylland, men symptomatisk for sæsonen gik det galt igen i sidste weekend.
Thomas Nørgaards tropper har efter 13 runder endnu til gode at hente point to kampe i træk, og derfor må oprykkerne også fortsat skæve nervøst tilbage mod nedrykningsstregen.
Sønderjyske så ellers gode i første halvleg på Energi Viborg Arena senest, men efter en bizar scoring fra hjemmeholdets Mbom og en kæmpe fejl af Duru, måtte de lyseblå gå til pause nede med 2-0 på trods af en overvægt i spil og chancer.
Efter en hæsblæsende anden halvleg, hvor der selvfølgelig skulle satses, endte sønderjyderne med et 4-2 nederlag, og forpassede dermed chancen for at lægge afstand til Lyngby under stregen.
Onsdag blev det også til exit i DBU Pokalen efter snævert og sent nederlag til FCK, men isoleret set må det være til at leve med, da Sønderjyske formentlig får nok at gøre med at sikre overlevelse i Superligaen.
Nicolai Flø var eneste fravær onsdag.
Randers FC:
I modsætning til Sønderjyske har Randers ingen problemer med at sætte en stime af positive resultater sammen.
Vi skal nemlig helt tilbage til august for at finde seneste liganederlag til kronjyderne, som med point i de seneste otte kampe har bevæget sig helt op på Superligaens fjerdeplads.
Randers har vundet de to seneste, og især mandagens fremragende 4-0 sejr hjemme mod FC Nordsjælland var et glimrende bevis på, at det ikke kun er bundniveauet, som er blevet hævet markant.
Rasmus Bertelsen havde rystet posen senest med startpladser til Bany og Touré, der begge diskede op med flotte præstationer, og et oplæg hver til brandvarme Simen Nordli, som nu er oppe på hele syv scoringer i sæsonen.
Der er efterhånden masser af bund og selvtillid i ‘’Hestene’’, som med forholdsvis overkommelig modstand i de fire kommende kampe, virkelig kan sætte fut i drømmen om Mesterskabsspil.
Edgar Babayan og Frederik Lauenborg er ude med skader.
Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (4-3-3): Busk – Oggesen, Soulas, Gretarsson, Duru – Emini, Vinderslev, Björklund – Hyseni, Qamili, Agger
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Zandén – Rømer, Björkengren – Bany, Greve, Nordli – Touré
Dom:
Randers har ikke tabt siden hjemmekampen mod netop Sønderjyske tilbage i august, og som de to mandskaber tager sig ud i disse dage, dufter det af revanche til kronjyderne.
Hjemmeholdet kæmper med kontinuiteten, og kommer med to nederlag og 90 minutters pokalfodbold i benene mod et udehold, som strutter af selvtillid.
Det kan snildt blive tæt, men hvis først Sønderjyske vover fjerene hjemme på Sydbank Park, bør der være fine forudsætninger for, at Randers kan straffe med omstillinger den anden vej.
Dommen lyder 2-1 til gæsterne.
Spilforslag:
Randers vinder til odds 2.05 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Tidligere holdkammerat stikker til Grabara
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
– Det er et møghold!
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
Brøndby får stor bøde
Danske stjerner kan være fortid
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
