Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 17:00
Spillested: Sydbank Park
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Sønderjyske:
Efter to store nederlag til AaB og FC Nordsjælland stemplede Sønderjyske pludselig tilbage med en højst overraskende 3-2 sejr over førerholdet FC Midtjylland, men symptomatisk for sæsonen gik det galt igen i sidste weekend.
Thomas Nørgaards tropper har efter 13 runder endnu til gode at hente point to kampe i træk, og derfor må oprykkerne også fortsat skæve nervøst tilbage mod nedrykningsstregen.
Sønderjyske så ellers gode i første halvleg på Energi Viborg Arena senest, men efter en bizar scoring fra hjemmeholdets Mbom og en kæmpe fejl af Duru, måtte de lyseblå gå til pause nede med 2-0 på trods af en overvægt i spil og chancer.
Efter en hæsblæsende anden halvleg, hvor der selvfølgelig skulle satses, endte sønderjyderne med et 4-2 nederlag, og forpassede dermed chancen for at lægge afstand til Lyngby under stregen.
Onsdag blev det også til exit i DBU Pokalen efter snævert og sent nederlag til FCK, men isoleret set må det være til at leve med, da Sønderjyske formentlig får nok at gøre med at sikre overlevelse i Superligaen.
Nicolai Flø var eneste fravær onsdag.
Randers FC:
I modsætning til Sønderjyske har Randers ingen problemer med at sætte en stime af positive resultater sammen.
Vi skal nemlig helt tilbage til august for at finde seneste liganederlag til kronjyderne, som med point i de seneste otte kampe har bevæget sig helt op på Superligaens fjerdeplads.
Randers har vundet de to seneste, og især mandagens fremragende 4-0 sejr hjemme mod FC Nordsjælland var et glimrende bevis på, at det ikke kun er bundniveauet, som er blevet hævet markant.
Rasmus Bertelsen havde rystet posen senest med startpladser til Bany og Touré, der begge diskede op med flotte præstationer, og et oplæg hver til brandvarme Simen Nordli, som nu er oppe på hele syv scoringer i sæsonen.
Der er efterhånden masser af bund og selvtillid i ‘’Hestene’’, som med forholdsvis overkommelig modstand i de fire kommende kampe, virkelig kan sætte fut i drømmen om Mesterskabsspil.
Edgar Babayan og Frederik Lauenborg er ude med skader.
Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (4-3-3): Busk – Oggesen, Soulas, Gretarsson, Duru – Emini, Vinderslev, Björklund – Hyseni, Qamili, Agger
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Zandén – Rømer, Björkengren – Bany, Greve, Nordli – Touré
Dom:
Randers har ikke tabt siden hjemmekampen mod netop Sønderjyske tilbage i august, og som de to mandskaber tager sig ud i disse dage, dufter det af revanche til kronjyderne.
Hjemmeholdet kæmper med kontinuiteten, og kommer med to nederlag og 90 minutters pokalfodbold i benene mod et udehold, som strutter af selvtillid.
Det kan snildt blive tæt, men hvis først Sønderjyske vover fjerene hjemme på Sydbank Park, bør der være fine forudsætninger for, at Randers kan straffe med omstillinger den anden vej.
Dommen lyder 2-1 til gæsterne.
Spilforslag:
Randers vinder til odds 2.05 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
AGF mangler flere profiler mod OB
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
Manchester United kan afslutte viral gimmick
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
