SønderjyskE havde i sidste uge Martin Pedersen til prøvetræning i håbet om, at han kunne være løsningen på klubbens venstre back-problem. Men i dag har Martin Pedersen fået besked om, at han ikke kommer på kontrakt i SønderjyskE i denne omgang.
– Jeg har fået en udmærket forklaring fra Lars (træner Lars Søndergaard red.). Han siger, at de først og fremmest har brug for en fysisk stærk spiller, der kan bringe en masse fysik. Og derfor blev jeg ikke tilbudt en kontrakt i denne omgang, men jeg fik samtidig at vide, at hvis de finder en fysisk stærk spiller eller to til midtbanen, så vil de have mig i tankerne – også for at sikre noget bredde i truppen. Derfor håber jeg stadig, det sker, siger Martin Pedersen til tipsbladet.dk.
Martin Pedersen har det seneste halve år spillet i 1. divisionsklubben FC Hjørring, og han har kontrakt et halvt år endnu. Men Pedersen gav allerede, da han ankom i vinter, klubben besked om, at han ønskede at finde en større klub her i sommerpausen. Og det arbejder han så på.
– Jeg har stadig store ambitioner, og jeg føler, at jeg fik bevist i SønderjyskE, at jeg stadig kan være med på Superliga-niveau. Jeg ved, at jeg stadig kan spille Superliga, og Hjørring ved også godt, at mine ambitioner rækker til mere. Men det kræver selvfølgelig, at der er nogen, der er interesserede. Det kan også være, jeg finder noget spændende i udlandet. Min agent har ringet med lidt hist og pist, men jeg ved ikke helt, hvad jeg siger til det endnu, siger han.
Nu tager han så kæresten med på en uges ferie i det solbeskinnede Spanien. Her vil han trække stikket ud og komme lidt væk fra fodbolden og væk fra hverdagen i Aalborg, hvor han stadig bor, og hvor indbyggerne stadig husker ham fra årene i
– Jeg bliver faktisk stadig stoppet af folk i Aalborg, der gerne ser mig tilbage i den røde trøje. Men hvis AaB ikke er interesserede, så er der ikke så meget at gøre ved det. Jeg ser da gerne, at Lynge giver mig et kald, men det har han altså ikke gjort endnu.
Martin Pedersen trådte sine barnesko i AaB. Han forlod klubben for en kort bemærkning i 2005, hvor han rent faktsik var lejet ud til SønderjyskE. Siden har han spillet for Vejle, Valur på Island og altså FC Hjørring.
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
FCK-boss kan snart præsentere noget
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
Steve Cooper giver ingen fribilletter
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
Peter Schmeichel taget på sengen
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
Mareridt for FC Augsburg
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
NYHEDER
Går langt ned i løn
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
EKSKLUSIVT