SønderjyskE havde i sidste uge Martin Pedersen til prøvetræning i håbet om, at han kunne være løsningen på klubbens venstre back-problem. Men i dag har Martin Pedersen fået besked om, at han ikke kommer på kontrakt i SønderjyskE i denne omgang.
– Jeg har fået en udmærket forklaring fra Lars (træner Lars Søndergaard red.). Han siger, at de først og fremmest har brug for en fysisk stærk spiller, der kan bringe en masse fysik. Og derfor blev jeg ikke tilbudt en kontrakt i denne omgang, men jeg fik samtidig at vide, at hvis de finder en fysisk stærk spiller eller to til midtbanen, så vil de have mig i tankerne – også for at sikre noget bredde i truppen. Derfor håber jeg stadig, det sker, siger Martin Pedersen til tipsbladet.dk.
Martin Pedersen har det seneste halve år spillet i 1. divisionsklubben FC Hjørring, og han har kontrakt et halvt år endnu. Men Pedersen gav allerede, da han ankom i vinter, klubben besked om, at han ønskede at finde en større klub her i sommerpausen. Og det arbejder han så på.
– Jeg har stadig store ambitioner, og jeg føler, at jeg fik bevist i SønderjyskE, at jeg stadig kan være med på Superliga-niveau. Jeg ved, at jeg stadig kan spille Superliga, og Hjørring ved også godt, at mine ambitioner rækker til mere. Men det kræver selvfølgelig, at der er nogen, der er interesserede. Det kan også være, jeg finder noget spændende i udlandet. Min agent har ringet med lidt hist og pist, men jeg ved ikke helt, hvad jeg siger til det endnu, siger han.
Nu tager han så kæresten med på en uges ferie i det solbeskinnede Spanien. Her vil han trække stikket ud og komme lidt væk fra fodbolden og væk fra hverdagen i Aalborg, hvor han stadig bor, og hvor indbyggerne stadig husker ham fra årene i
– Jeg bliver faktisk stadig stoppet af folk i Aalborg, der gerne ser mig tilbage i den røde trøje. Men hvis AaB ikke er interesserede, så er der ikke så meget at gøre ved det. Jeg ser da gerne, at Lynge giver mig et kald, men det har han altså ikke gjort endnu.
Martin Pedersen trådte sine barnesko i AaB. Han forlod klubben for en kort bemærkning i 2005, hvor han rent faktsik var lejet ud til SønderjyskE. Siden har han spillet for Vejle, Valur på Island og altså FC Hjørring.
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
AVIS
Det kommer til at trække ud
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
Drømmer om VM 2026 med Danmark
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Salah har undskyldt
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Varsler straf til Dortmund-stjerne
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
AVIS
Intet aftryk!
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE