SønderjyskE siger nej til Martin P.

Martin Pedersen bliver ikke SønderjyskE-spiller i denne omgang. Træner Lars Søndergaard ønskede sig en fysisk stærkere spiller.



SønderjyskE havde i sidste uge Martin Pedersen til prøvetræning i håbet om, at han kunne være løsningen på klubbens venstre back-problem. Men i dag har Martin Pedersen fået besked om, at han ikke kommer på kontrakt i SønderjyskE i denne omgang.

– Jeg har fået en udmærket forklaring fra Lars (træner Lars Søndergaard red.). Han siger, at de først og fremmest har brug for en fysisk stærk spiller, der kan bringe en masse fysik. Og derfor blev jeg ikke tilbudt en kontrakt i denne omgang, men jeg fik samtidig at vide, at hvis de finder en fysisk stærk spiller eller to til midtbanen, så vil de have mig i tankerne – også for at sikre noget bredde i truppen. Derfor håber jeg stadig, det sker, siger Martin Pedersen til tipsbladet.dk.

Martin Pedersen har det seneste halve år spillet i 1. divisionsklubben FC Hjørring, og han har kontrakt et halvt år endnu. Men Pedersen gav allerede, da han ankom i vinter, klubben besked om, at han ønskede at finde en større klub her i sommerpausen. Og det arbejder han så på.

– Jeg har stadig store ambitioner, og jeg føler, at jeg fik bevist i SønderjyskE, at jeg stadig kan være med på Superliga-niveau. Jeg ved, at jeg stadig kan spille Superliga, og Hjørring ved også godt, at mine ambitioner rækker til mere. Men det kræver selvfølgelig, at der er nogen, der er interesserede. Det kan også være, jeg finder noget spændende i udlandet. Min agent har ringet med lidt hist og pist, men jeg ved ikke helt, hvad jeg siger til det endnu, siger han.

Nu tager han så kæresten med på en uges ferie i det solbeskinnede Spanien. Her vil han trække stikket ud og komme lidt væk fra fodbolden og væk fra hverdagen i Aalborg, hvor han stadig bor, og hvor indbyggerne stadig husker ham fra årene i

– Jeg bliver faktisk stadig stoppet af folk i Aalborg, der gerne ser mig tilbage i den røde trøje. Men hvis AaB ikke er interesserede, så er der ikke så meget at gøre ved det. Jeg ser da gerne, at Lynge giver mig et kald, men det har han altså ikke gjort endnu.

Martin Pedersen trådte sine barnesko i AaB. Han forlod klubben for en kort bemærkning i 2005, hvor han rent faktsik var lejet ud til SønderjyskE. Siden har han spillet for Vejle, Valur på Island og altså FC Hjørring.





Vild Diant Ramaj-historie


SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Aldrig nogensinde FCK

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

– Han er fuldstændig vanvittig

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

I chok over Nicolai Poulsen

– Når jeg var alene, græd jeg

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Kæmpe gennembrud af Mattsson

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Mohamed Salah har sagt undskyld

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Hård kritik af FC København-stjerne

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

DBU hylder Hareide