SønderjyskE havde i sidste uge Martin Pedersen til prøvetræning i håbet om, at han kunne være løsningen på klubbens venstre back-problem. Men i dag har Martin Pedersen fået besked om, at han ikke kommer på kontrakt i SønderjyskE i denne omgang.
– Jeg har fået en udmærket forklaring fra Lars (træner Lars Søndergaard red.). Han siger, at de først og fremmest har brug for en fysisk stærk spiller, der kan bringe en masse fysik. Og derfor blev jeg ikke tilbudt en kontrakt i denne omgang, men jeg fik samtidig at vide, at hvis de finder en fysisk stærk spiller eller to til midtbanen, så vil de have mig i tankerne – også for at sikre noget bredde i truppen. Derfor håber jeg stadig, det sker, siger Martin Pedersen til tipsbladet.dk.
Martin Pedersen har det seneste halve år spillet i 1. divisionsklubben FC Hjørring, og han har kontrakt et halvt år endnu. Men Pedersen gav allerede, da han ankom i vinter, klubben besked om, at han ønskede at finde en større klub her i sommerpausen. Og det arbejder han så på.
– Jeg har stadig store ambitioner, og jeg føler, at jeg fik bevist i SønderjyskE, at jeg stadig kan være med på Superliga-niveau. Jeg ved, at jeg stadig kan spille Superliga, og Hjørring ved også godt, at mine ambitioner rækker til mere. Men det kræver selvfølgelig, at der er nogen, der er interesserede. Det kan også være, jeg finder noget spændende i udlandet. Min agent har ringet med lidt hist og pist, men jeg ved ikke helt, hvad jeg siger til det endnu, siger han.
Nu tager han så kæresten med på en uges ferie i det solbeskinnede Spanien. Her vil han trække stikket ud og komme lidt væk fra fodbolden og væk fra hverdagen i Aalborg, hvor han stadig bor, og hvor indbyggerne stadig husker ham fra årene i
– Jeg bliver faktisk stadig stoppet af folk i Aalborg, der gerne ser mig tilbage i den røde trøje. Men hvis AaB ikke er interesserede, så er der ikke så meget at gøre ved det. Jeg ser da gerne, at Lynge giver mig et kald, men det har han altså ikke gjort endnu.
Martin Pedersen trådte sine barnesko i AaB. Han forlod klubben for en kort bemærkning i 2005, hvor han rent faktsik var lejet ud til SønderjyskE. Siden har han spillet for Vejle, Valur på Island og altså FC Hjørring.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
OPTAKT
Bayern – PSG
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen