SønderjyskE havde i sidste uge Martin Pedersen til prøvetræning i håbet om, at han kunne være løsningen på klubbens venstre back-problem. Men i dag har Martin Pedersen fået besked om, at han ikke kommer på kontrakt i SønderjyskE i denne omgang.
– Jeg har fået en udmærket forklaring fra Lars (træner Lars Søndergaard red.). Han siger, at de først og fremmest har brug for en fysisk stærk spiller, der kan bringe en masse fysik. Og derfor blev jeg ikke tilbudt en kontrakt i denne omgang, men jeg fik samtidig at vide, at hvis de finder en fysisk stærk spiller eller to til midtbanen, så vil de have mig i tankerne – også for at sikre noget bredde i truppen. Derfor håber jeg stadig, det sker, siger Martin Pedersen til tipsbladet.dk.
Martin Pedersen har det seneste halve år spillet i 1. divisionsklubben FC Hjørring, og han har kontrakt et halvt år endnu. Men Pedersen gav allerede, da han ankom i vinter, klubben besked om, at han ønskede at finde en større klub her i sommerpausen. Og det arbejder han så på.
– Jeg har stadig store ambitioner, og jeg føler, at jeg fik bevist i SønderjyskE, at jeg stadig kan være med på Superliga-niveau. Jeg ved, at jeg stadig kan spille Superliga, og Hjørring ved også godt, at mine ambitioner rækker til mere. Men det kræver selvfølgelig, at der er nogen, der er interesserede. Det kan også være, jeg finder noget spændende i udlandet. Min agent har ringet med lidt hist og pist, men jeg ved ikke helt, hvad jeg siger til det endnu, siger han.
Nu tager han så kæresten med på en uges ferie i det solbeskinnede Spanien. Her vil han trække stikket ud og komme lidt væk fra fodbolden og væk fra hverdagen i Aalborg, hvor han stadig bor, og hvor indbyggerne stadig husker ham fra årene i
– Jeg bliver faktisk stadig stoppet af folk i Aalborg, der gerne ser mig tilbage i den røde trøje. Men hvis AaB ikke er interesserede, så er der ikke så meget at gøre ved det. Jeg ser da gerne, at Lynge giver mig et kald, men det har han altså ikke gjort endnu.
Martin Pedersen trådte sine barnesko i AaB. Han forlod klubben for en kort bemærkning i 2005, hvor han rent faktsik var lejet ud til SønderjyskE. Siden har han spillet for Vejle, Valur på Island og altså FC Hjørring.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Av, FCK! Her er de værst af alle
Klar tale: Han bør fyres nu
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
Kæmpe nyhed i udlandet
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
LIVE: Det er slut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Albert Rudé er færdig i Kolding
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
I chok over Steve Cooper-historie
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
Mbappé afviser teori
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Det har hjemsøgt Højbjerg
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
Alexander Lind blæst bagover
INTERVIEW