SønderjyskE siger nej til Martin P.

Martin Pedersen bliver ikke SønderjyskE-spiller i denne omgang. Træner Lars Søndergaard ønskede sig en fysisk stærkere spiller.



SønderjyskE havde i sidste uge Martin Pedersen til prøvetræning i håbet om, at han kunne være løsningen på klubbens venstre back-problem. Men i dag har Martin Pedersen fået besked om, at han ikke kommer på kontrakt i SønderjyskE i denne omgang.

– Jeg har fået en udmærket forklaring fra Lars (træner Lars Søndergaard red.). Han siger, at de først og fremmest har brug for en fysisk stærk spiller, der kan bringe en masse fysik. Og derfor blev jeg ikke tilbudt en kontrakt i denne omgang, men jeg fik samtidig at vide, at hvis de finder en fysisk stærk spiller eller to til midtbanen, så vil de have mig i tankerne – også for at sikre noget bredde i truppen. Derfor håber jeg stadig, det sker, siger Martin Pedersen til tipsbladet.dk.

Martin Pedersen har det seneste halve år spillet i 1. divisionsklubben FC Hjørring, og han har kontrakt et halvt år endnu. Men Pedersen gav allerede, da han ankom i vinter, klubben besked om, at han ønskede at finde en større klub her i sommerpausen. Og det arbejder han så på.

– Jeg har stadig store ambitioner, og jeg føler, at jeg fik bevist i SønderjyskE, at jeg stadig kan være med på Superliga-niveau. Jeg ved, at jeg stadig kan spille Superliga, og Hjørring ved også godt, at mine ambitioner rækker til mere. Men det kræver selvfølgelig, at der er nogen, der er interesserede. Det kan også være, jeg finder noget spændende i udlandet. Min agent har ringet med lidt hist og pist, men jeg ved ikke helt, hvad jeg siger til det endnu, siger han.

Nu tager han så kæresten med på en uges ferie i det solbeskinnede Spanien. Her vil han trække stikket ud og komme lidt væk fra fodbolden og væk fra hverdagen i Aalborg, hvor han stadig bor, og hvor indbyggerne stadig husker ham fra årene i

– Jeg bliver faktisk stadig stoppet af folk i Aalborg, der gerne ser mig tilbage i den røde trøje. Men hvis AaB ikke er interesserede, så er der ikke så meget at gøre ved det. Jeg ser da gerne, at Lynge giver mig et kald, men det har han altså ikke gjort endnu.

Martin Pedersen trådte sine barnesko i AaB. Han forlod klubben for en kort bemærkning i 2005, hvor han rent faktsik var lejet ud til SønderjyskE. Siden har han spillet for Vejle, Valur på Island og altså FC Hjørring.





LIVE

LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen

Medie: Stor uenighed om ny Nartey-kontrakt

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

‘Thomas Delaney er fortid’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Han er Superligaens ringeste målmand!

Danmark har aldrig haft så mange før

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Real Madrid – Bayern

Det betyder intet mod Liverpool

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Nu åbner Wind op for fremtiden

Tøfting lægger hånden på kogepladen

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Langer ud efter Superliga-stjerne



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Færdig i Manchester City

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Sporting CP – Arsenal

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF