Sønderjyske sikrer sejren i overtiden

Igor Vekic spillede en fantomkamp for Vejle, men Sønderjyske slog til i overtiden og vandt 2-1 på hjemmebane.



Vejle Boldklub var på kurs mod et hårdt tilkæmpet point i undertal, men endte uden udbytte af sit besøg i Haderslev søndag.

2-1 vandt Sønderjyske efter en scoring af den islandske forsvarsspiller Daníel Grétarsson i overtiden.

Forinden havde Mads Agger udlignet den føring, som Vejle-backen Giorgi Tabatadze havde skaffet, inden han blev sendt tidligt i bad efter to gule kort.

Nederlaget er Vejles fjerde i træk, og holdet er fortsat isoleret på sidstepladsen med en stime på nu 11 ligakampe uden sejr. Sønderjyske er foreløbig nummer fem i et tæt midterfelt.

Sønderjyske dominerede spillet fra første fløjt søndag, men de lyseblå værterne vadede i første omgang ikke i chancer.

Agger bød tidligt ind, og senere var også offensivkollega Kristall Máni Ingason på spil, men begge gange var Vekic på plads og tog første skridt mod en personlig meget stor kamp.

Indgrebene tillod således gæsterne at komme i front efter 25 minutter, da Tabatadze søgte med frem og tørt huggede Tobias Bachs tværpasning i nettet til 1-0.

12 minutter senere hev georgieren trøjen over hovedet og trissede fra banen, da han helt fortjent fik sit andet gule kort for en skidt timet tackling.

Det forstærkede hjemmeholdets dominans, og kort før pausen kom udligningen.

Efter et vildfarent skudforsøg tog Agger bolden til sig i feltet og sparkede sit første ligamål siden maj i kassen.

Det lignede startskuddet til et Sønderjyske-comeback og en sejr til værterne, men Vejle organiserede sig glimrende og holdt stand.

Det var ikke mindst takket være Vekic, der klarede et godt tilbud fra angriberen Matthew Hoppe og generelt havde gode indgreb, inden han efter godt 80 minutter leverede et sandt pragtnummer.

Først klarede han Grétarssons skud, og på riposten nåede han op og nægtede også Mohamed Cherif adgang til målet.

Stolpen var også i brug en enkelt gang, da Hoppe igen bød ind, men i overtiden var Vekic igen-igen på plads, da luftstærke Magnus Jensen headede hårdt mod mål.

Det lignede en deling, men i overtid drejede Grétarsson smart Olti Hysenis indlæg ind bag Vekic og sikrede hjemmesejren.

/ritzau/





– Han er fuldstændig vanvittig

I chok over Nicolai Poulsen

Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Højlund i hovedrolle

Brøndby takker nej til to spillere

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

FC København nærmer sig Ilyas Houira

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Her er AGF’s transferplaner

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Stort Yussuf Poulsen-chok

Han er IKKE i spil

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

– Lidt af en bombe

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Dansker færdig i Ajax?

DBU hylder Hareide

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Kæmpe brag venter fredag

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale