Sønderjyske sikrer sejren i overtiden

Igor Vekic spillede en fantomkamp for Vejle, men Sønderjyske slog til i overtiden og vandt 2-1 på hjemmebane.



Vejle Boldklub var på kurs mod et hårdt tilkæmpet point i undertal, men endte uden udbytte af sit besøg i Haderslev søndag.

2-1 vandt Sønderjyske efter en scoring af den islandske forsvarsspiller Daníel Grétarsson i overtiden.

Forinden havde Mads Agger udlignet den føring, som Vejle-backen Giorgi Tabatadze havde skaffet, inden han blev sendt tidligt i bad efter to gule kort.

Nederlaget er Vejles fjerde i træk, og holdet er fortsat isoleret på sidstepladsen med en stime på nu 11 ligakampe uden sejr. Sønderjyske er foreløbig nummer fem i et tæt midterfelt.

Sønderjyske dominerede spillet fra første fløjt søndag, men de lyseblå værterne vadede i første omgang ikke i chancer.

Agger bød tidligt ind, og senere var også offensivkollega Kristall Máni Ingason på spil, men begge gange var Vekic på plads og tog første skridt mod en personlig meget stor kamp.

Indgrebene tillod således gæsterne at komme i front efter 25 minutter, da Tabatadze søgte med frem og tørt huggede Tobias Bachs tværpasning i nettet til 1-0.

12 minutter senere hev georgieren trøjen over hovedet og trissede fra banen, da han helt fortjent fik sit andet gule kort for en skidt timet tackling.

Det forstærkede hjemmeholdets dominans, og kort før pausen kom udligningen.

Efter et vildfarent skudforsøg tog Agger bolden til sig i feltet og sparkede sit første ligamål siden maj i kassen.

Det lignede startskuddet til et Sønderjyske-comeback og en sejr til værterne, men Vejle organiserede sig glimrende og holdt stand.

Det var ikke mindst takket være Vekic, der klarede et godt tilbud fra angriberen Matthew Hoppe og generelt havde gode indgreb, inden han efter godt 80 minutter leverede et sandt pragtnummer.

Først klarede han Grétarssons skud, og på riposten nåede han op og nægtede også Mohamed Cherif adgang til målet.

Stolpen var også i brug en enkelt gang, da Hoppe igen bød ind, men i overtiden var Vekic igen-igen på plads, da luftstærke Magnus Jensen headede hårdt mod mål.

Det lignede en deling, men i overtid drejede Grétarsson smart Olti Hysenis indlæg ind bag Vekic og sikrede hjemmesejren.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Svensson fortæller om ‘kæmpe vabler’

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

FCK bød på landsholdsmålmand

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Store spørgsmålstegn inden FCK

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Brøndby med opløftende nyt om profil

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Færdig – nåede kun otte kampe

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Sønderjyske melder klar transferambition ud

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Ny melding om fremtiden

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Henter FC København-spiller

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!