Sønderjyske – Silkeborg IF

Sønderjyske tabte 2-1 ude mod FCN i forårspremieren, mens Silkeborg hjemme blev slået 1-0 af Viborg. En træls indledning for dem begge.



Superliga

Dommer: J. Hansen

Mandag 16. februar kl. 19.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

X2

Odds 1,96

Odds fra juni 29, 2026. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | * symbolet indikerer reklamelinks

Holdnyt:
Sønderjyske:

Fire sejre i efterårets fire afsluttende kampe med værdige modstandere som AGF, FCK og FCM betød, at Sønderjyske holdt vinterpause som Superligaens nummer fire. 

De var foran mestrene fra FC København og havde Brøndby på 3. pladsen inden for rækkevidde. 

Så det var en streg i regningen, at træner Thomas Nørgaards drenge tabte på kunstgræsset i Farum i premieren, men det var absolut ikke ufortjent. 

Den gnist, gejst og vilje, Sønderjyske leverede så rigeligt af i efteråret, savnede de i februarkulden i Farum. 

De er stadig nummer fire, men der er bare tre point ned til OB på 8. pladsen, så fem hold kæmper en tæt og benhård fight om tre pladser i slutspillet. 

I den sammenhæng bør en hjemmekamp mod tamme Silkeborg være guf for sønderjyderne, men de har døjet med at tumle gæsterne fra Søhøjlandet. 

Sønderjyske har kun vundet to af de seneste 12 hjemmekampe mod Silkeborg, men den ene af de to sejre faldt i seneste indbyrdes møde i Haderslev tilbage i marts, hvor Sønderjyske vandt 2-1.

Runar Sigurgeirsson sidder ude med skade hos Sønderjyske.

Silkeborg IF:

Silkeborg har nok overpræsteret i en årrække med pokalfinaler og pletvist fornemt spil i Superligaen, hvor The Kent Nielsen Touch har været tydeligt. 

Boldbesiddelse og rappe pasninger kombineret med effektivitet har været det klare kendetegn for Kents Hvalpe, men det er, som om de er kommet for tidligt ud af kurven i denne sæson. 

I hvert fald kniber det at få ordentligt fat, og de åbnede sæsonen tilbage i juli med tre kampe helt uden at score. 

Med 0-1 mod Viborg i søndags er de nu igen i gang med en kedelig stime og har spillet fire kampe uden at komme på måltavlen.

Offensiven lyder jo ellers kompetent, og McCowatt er delt nummer 4 på Superligaens topscorerliste med 8 mål, mens Tonni Adamsens 7 mål rækker til en delt 6. plads på selvsamme liste. 

Men holdet har kun i alt scoret 22 gange i sæsonens første 19 runder, og det har bare Randers FC undergået indtil nu. 

Hos Silkeborg må de undvære Pontus Rödin, Bastian Holm og Mads Freundlich, der alle er meldt ude til opgøret.

Karantæner:

Sønderjyske: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Wæver, Jensen, Soulas, Duru – Lyng, Sommer, Emini – Agger, Hoppe, Qamili

Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Gammelby, Madsen, Ganchas, Østrøm – Larsen, Wikman, Westh – McCowatt, Adamsen, Bakiz

Dom:

Det var en streg i regningen, at Sønderjyske tabte i Farum. Men det var faktisk værre, at det var helt fortjent, og at sønderjyderne virkede fra koncepterne i opgøret. 

Dét har Silkeborg nu også gjort, og de har gjort det et stykke tid. 

Fire kampe uden mål lover ikke godt, men da de i juli gik tre kampe uden at score, brød de dødvandet med en sejr på 4-2 mod FCN. Det vender jo på et tidspunkt. 

Sønderjyske lignede ikke et hold, der bare lige falder ind i efterårets rolle som meget, meget svær at slå, da de tabte i Farum, og Silkeborg rammer på et tidspunkt en kamp, hvor spillet fungerer. 

Det kan være her, og dommen lyder, at Silkeborg vinder 3-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated juni 29, 2026 03:53 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Spændende melding

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Hård dom over Kvistgaarden

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Holland – Marokko

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Her er Tysklands vej til VM-finalen