SønderjyskE siger farvel til forsvarsspilleren Mads Steenberg, knap et halvt år før hans kontrakt stod til at udløbe. Det meddeler klubben på sin hjemmeside.
Superliga-klubben og Mads Steenberg er blevet enige om at ophæve aftalen med øjeblikkelig virkning, så han kan skifte til Middelfart Boldklub i den ene halvdel 2. division på en fri transfer.
Her skal han jagte spilletid, som der ikke var udsigt til i SønderjyskE.
Læs også:Junker: Bodø kan smadre alle i Skandinavien – pånær ét dansk hold
– Mads Steenberg er gået hele vejen igennem vores akademi, og han har budt sig godt til i træningen med 3F Superliga-truppen, men vi er godt besat i forsvaret, og der var ikke udsigt til ret meget spilletid i foråret, og derfor er vi blevet enige om, at han nu skal jagte spilleminutter et andet sted, så han kan fortsætte sin udvikling. Vi takker ham for tiden i klubben og ønsker ham alt det bedste, og vi vil følge hans udvikling nøje fremover, siger sønderjydernes sportschef Hans Jørgen Haysen til klubbens hjemmeside.
Middelfart Boldklub bekræfter også handlen og oplyser, at den 19-årige forsvarsspiller har fået en toårig aftale. Samtidig oplyser de, at de allerede i sommer prøvede at få fingrene i Mads Steenberg.
– Vi har haft øje på Mads Steenberg i noget tid, og forsøgte allerede i sommers at hente ham til Middelfart. Her valgte han dog helt forståeligt at prøve sig af med en Superliga-kontrakt i Sønderjyske.
Læs også:Superliga-dommer: Det er det sværeste ved at være dommer
– Det er derfor meget glædelig at vi, efter god dialog med både Steenberg og Sønderjyske, nu har fået skiftet på plads. I Steenberg får vi en ydmyg, hårdtarbejdende og træningsparat spiller, som kommer til at supplere vores øvrige forsvarsspillere perfekt. Vi glæder os til at følge Steenbergs udvikling i de kommende år, udtaler direktør Søren Godskesen ifølge klubbens hjemmeside.
Mads Steenberg blev i sommer rykket op i førsteholdstruppen i SønderjyskE, men nåede aldrig at få debut.
Læs også:– Der er grund til at rose Superligaen
Læs også:SønderjyskE Tager afsked med klublegende: Nu skal der yngre kræfter ind
Læs også:Million-handler i sigte: 25 Superliga-profiler på affyringsrampen
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
INTERVIEW
