SønderjyskE siger farvel til forsvarsspilleren Mads Steenberg, knap et halvt år før hans kontrakt stod til at udløbe. Det meddeler klubben på sin hjemmeside.
Superliga-klubben og Mads Steenberg er blevet enige om at ophæve aftalen med øjeblikkelig virkning, så han kan skifte til Middelfart Boldklub i den ene halvdel 2. division på en fri transfer.
Her skal han jagte spilletid, som der ikke var udsigt til i SønderjyskE.
Læs også:Junker: Bodø kan smadre alle i Skandinavien – pånær ét dansk hold
– Mads Steenberg er gået hele vejen igennem vores akademi, og han har budt sig godt til i træningen med 3F Superliga-truppen, men vi er godt besat i forsvaret, og der var ikke udsigt til ret meget spilletid i foråret, og derfor er vi blevet enige om, at han nu skal jagte spilleminutter et andet sted, så han kan fortsætte sin udvikling. Vi takker ham for tiden i klubben og ønsker ham alt det bedste, og vi vil følge hans udvikling nøje fremover, siger sønderjydernes sportschef Hans Jørgen Haysen til klubbens hjemmeside.
Middelfart Boldklub bekræfter også handlen og oplyser, at den 19-årige forsvarsspiller har fået en toårig aftale. Samtidig oplyser de, at de allerede i sommer prøvede at få fingrene i Mads Steenberg.
– Vi har haft øje på Mads Steenberg i noget tid, og forsøgte allerede i sommers at hente ham til Middelfart. Her valgte han dog helt forståeligt at prøve sig af med en Superliga-kontrakt i Sønderjyske.
Læs også:Superliga-dommer: Det er det sværeste ved at være dommer
– Det er derfor meget glædelig at vi, efter god dialog med både Steenberg og Sønderjyske, nu har fået skiftet på plads. I Steenberg får vi en ydmyg, hårdtarbejdende og træningsparat spiller, som kommer til at supplere vores øvrige forsvarsspillere perfekt. Vi glæder os til at følge Steenbergs udvikling i de kommende år, udtaler direktør Søren Godskesen ifølge klubbens hjemmeside.
Mads Steenberg blev i sommer rykket op i førsteholdstruppen i SønderjyskE, men nåede aldrig at få debut.
Læs også:– Der er grund til at rose Superligaen
Læs også:SønderjyskE Tager afsked med klublegende: Nu skal der yngre kræfter ind
Læs også:Million-handler i sigte: 25 Superliga-profiler på affyringsrampen
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
