SønderjyskE siger farvel til forsvarsspilleren Mads Steenberg, knap et halvt år før hans kontrakt stod til at udløbe. Det meddeler klubben på sin hjemmeside.
Superliga-klubben og Mads Steenberg er blevet enige om at ophæve aftalen med øjeblikkelig virkning, så han kan skifte til Middelfart Boldklub i den ene halvdel 2. division på en fri transfer.
Her skal han jagte spilletid, som der ikke var udsigt til i SønderjyskE.
Læs også:Junker: Bodø kan smadre alle i Skandinavien – pånær ét dansk hold
– Mads Steenberg er gået hele vejen igennem vores akademi, og han har budt sig godt til i træningen med 3F Superliga-truppen, men vi er godt besat i forsvaret, og der var ikke udsigt til ret meget spilletid i foråret, og derfor er vi blevet enige om, at han nu skal jagte spilleminutter et andet sted, så han kan fortsætte sin udvikling. Vi takker ham for tiden i klubben og ønsker ham alt det bedste, og vi vil følge hans udvikling nøje fremover, siger sønderjydernes sportschef Hans Jørgen Haysen til klubbens hjemmeside.
Middelfart Boldklub bekræfter også handlen og oplyser, at den 19-årige forsvarsspiller har fået en toårig aftale. Samtidig oplyser de, at de allerede i sommer prøvede at få fingrene i Mads Steenberg.
– Vi har haft øje på Mads Steenberg i noget tid, og forsøgte allerede i sommers at hente ham til Middelfart. Her valgte han dog helt forståeligt at prøve sig af med en Superliga-kontrakt i Sønderjyske.
Læs også:Superliga-dommer: Det er det sværeste ved at være dommer
– Det er derfor meget glædelig at vi, efter god dialog med både Steenberg og Sønderjyske, nu har fået skiftet på plads. I Steenberg får vi en ydmyg, hårdtarbejdende og træningsparat spiller, som kommer til at supplere vores øvrige forsvarsspillere perfekt. Vi glæder os til at følge Steenbergs udvikling i de kommende år, udtaler direktør Søren Godskesen ifølge klubbens hjemmeside.
Mads Steenberg blev i sommer rykket op i førsteholdstruppen i SønderjyskE, men nåede aldrig at få debut.
Læs også:– Der er grund til at rose Superligaen
Læs også:SønderjyskE Tager afsked med klublegende: Nu skal der yngre kræfter ind
Læs også:Million-handler i sigte: 25 Superliga-profiler på affyringsrampen
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Zanka ville spille gratis for FC København
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
EKSKLUSIVT
