SønderjyskE tog et skridt mod semifinalerne i Sydbank Pokalen, da de vandt den første af to kvartfinalekampe mod Fremad Amager i Sundby onsdag aften, og cheftræner Glen Riddersholm var efter kampen glad for sejren.
Fremad Amager har nemlig slået Brøndby IF tidligere i årets turnering, mens 1. divisionsklubben sidste år slog FC Midtjylland ud, men SønderjyskE kunne altså tage en 2-1-sejr.
– Det betyder meget. Vi ved, at der er nogle Superliga-mandskaber, FC Midtjylland og Brøndby, der har haft det svært her. Vi består på en god måde, og jeg er glad for at vi både vinder og scorer to udebanemål. Det er vigtigt for os, at forsvare vores titel fra sidste sæson, siger Glen Riddersholm til DR.
SønderjyskE-chefen var ikke helt tilfreds med, at Fremad Amager undervejs i kampen fik udlignet til 1-1, men glædede sig over sit mandskabet modsvar.
– De må aldrig få det mål, men så er det stærkt mentalitet og styrke, at vi har en bænk, som kan komme ind og gøre det stærk. I det store billede var det fortjent, men vi spiller med så mange unge i dag, og jeg tror, de har lært meget, for vi skal være dygtigere til at lukke den her kamp ned meget før, siger han.
Kampen var desuden en fortsættelse af SønderjyskE’s intense start på foråret.
Torsdag i sidste uge mødte de FC Midtjylland i Superligaens forårspremiere, mens de søndag spillede mod Vejle Boldklub i ligaen. Dermed var onsdagens pokalkamp deres tredje kamp på under en uge, og Glen Riddersholm har været imponeret over sit mandskabs håndtering af programmet.
– Det er klart, at tre kampe på seks dage har sat sine spor. Jeg synes, vi har fået fordelt det godt, og vi er kommet godt igennem det. Nu spiller vi mandag igen, og det er et brutalt program. Men når man vil være med, hvor vi vil, skal man lære at håndtere det som klub og trup, og det har vi gjort fornuftigt her i starten, siger Glen Riddersholm.
SønderjyskE skal om knap en måned spille returkampen mod Fremad Amager på hjemmebane.
Onsdag har tipsbladet.dk kunnet skrive om, at SønderjyskE har en hemmelig portugisisk søsterklub og måske snart får en ny italiensk søsterklub – læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
TOPNYHED
Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
