SønderjyskE var tæt på europæisk succes i 2016: Husker det med glæde

Den danske klub skal i aften i aktion mod Viktoria Plzen i Europa League, og det er første gang i Europa, efter man i 2016 var meget tæt på at komme i gruppespillet.



Der venter SønderjyskE en svær kamp, når holdet torsdag aften gæster Tjekkiet og Viktoria Plzen, men de håber selvsagt på at skabe overraskelsen og komme videre til sidste runde af Europa League-kvalifikationen.

For fire år siden var klubben tæt på at komme i et europæisk gruppespil, men man røg efter et nederlag på 2-3 mod Sparta Prag på en scoring fem minutter før tid.

Læs også:Optakt: Viktoria Plzen – SønderjyskE

Man skal jo rejse sig ved det træ, man er faldet, så SønderjyskE er igen draget til Tjekkiet, hvor modstanderen nu er Viktoria Plzen. Flere spillere som Marc Dal Hende og Pierre Kanstrup var også med dengang for fire år siden, og sidstnævnte har kampen mod Sparta Prag frisk i erindringen. 

– Jeg husker det godt. Jeg kan endda huske det meget klart, men jeg har fordøjet det og lagt det væk. Når jeg nu tænker tilbage, gør jeg det med mere glæde end sorg, siger Pierre Kanstrup i et interview med Der Nordschleswiger og forklarer:

Læs også:SønderjyskE-chef vil i gruppespillet: Kommer til at satse alt, vi har

– For os som hold var hele Europa Cup-eventyret en stor oplevelse, og vejen derhen var fantastisk. Det er uhørt, at en klub på størrelse med SønderjyskE kan komme så langt og føre 2-0 ude mod Sparta Prag. Det sidste kvarter var ikke så sjovt, men pointen er, at mine minder fra Europa Cup-eventyret er positiv.

Der er kampstart klokken 18.00 i Plzen torsdag aften, og kan SønderjyskE komme videre fra kampen, venter der et opgør mod vinderen af Hapoel Beer-Sheva og Motherwell. SønderjyskE er også på udebane i den sidste kvalifikationsrunde, hvis holdet kommer så langt.

Læs også:Optakt: FC København – Piast Gliwice
Læs også:Tidligere Superliga-spiller advarer mod Slavia: Selv Barca var imponeret
Læs også:Amerikansk investor køber SønderjyskE Fodbold




LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Manchester United – Liverpool

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Melder Lindstrøm helt færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby IF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Delaney afslører dialog



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job