SønderjyskE var tæt på europæisk succes i 2016: Husker det med glæde

Den danske klub skal i aften i aktion mod Viktoria Plzen i Europa League, og det er første gang i Europa, efter man i 2016 var meget tæt på at komme i gruppespillet.



Der venter SønderjyskE en svær kamp, når holdet torsdag aften gæster Tjekkiet og Viktoria Plzen, men de håber selvsagt på at skabe overraskelsen og komme videre til sidste runde af Europa League-kvalifikationen.

For fire år siden var klubben tæt på at komme i et europæisk gruppespil, men man røg efter et nederlag på 2-3 mod Sparta Prag på en scoring fem minutter før tid.

Læs også:Optakt: Viktoria Plzen – SønderjyskE

Man skal jo rejse sig ved det træ, man er faldet, så SønderjyskE er igen draget til Tjekkiet, hvor modstanderen nu er Viktoria Plzen. Flere spillere som Marc Dal Hende og Pierre Kanstrup var også med dengang for fire år siden, og sidstnævnte har kampen mod Sparta Prag frisk i erindringen. 

– Jeg husker det godt. Jeg kan endda huske det meget klart, men jeg har fordøjet det og lagt det væk. Når jeg nu tænker tilbage, gør jeg det med mere glæde end sorg, siger Pierre Kanstrup i et interview med Der Nordschleswiger og forklarer:

Læs også:SønderjyskE-chef vil i gruppespillet: Kommer til at satse alt, vi har

– For os som hold var hele Europa Cup-eventyret en stor oplevelse, og vejen derhen var fantastisk. Det er uhørt, at en klub på størrelse med SønderjyskE kan komme så langt og føre 2-0 ude mod Sparta Prag. Det sidste kvarter var ikke så sjovt, men pointen er, at mine minder fra Europa Cup-eventyret er positiv.

Der er kampstart klokken 18.00 i Plzen torsdag aften, og kan SønderjyskE komme videre fra kampen, venter der et opgør mod vinderen af Hapoel Beer-Sheva og Motherwell. SønderjyskE er også på udebane i den sidste kvalifikationsrunde, hvis holdet kommer så langt.

Læs også:Optakt: FC København – Piast Gliwice
Læs også:Tidligere Superliga-spiller advarer mod Slavia: Selv Barca var imponeret
Læs også:Amerikansk investor køber SønderjyskE Fodbold




LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

UEFA med vild ændring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

José Mourinho vil have dansk stjerne

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: De er færdige i Randers



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Tiden er ved at rinde ud

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Felix Beijmo er færdig i AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg