Tidligere Superliga-spiller advarer mod Slavia: Selv Barca var imponeret

Hold som FC Barcelona og Inter var sidste år imponeret over Slavia Prag. Det fortæller den tidligere Superliga-angriber Mick van Buren, der spillede for FC Midtjylland kommende modstander.



Når FC Midtjylland i aften spiller den måske vigtigste kamp i klubbens historie, er modstanderen Slavia Prag. De færreste forbinder tjekkerne med europæisk topniveau, men en tidligere Superliga-spiller advarer om deres formåen.

Mick van Buren tilbragte tre år i Esbjerg fB, inden han i 2016 skiftede til Slavia Prag. Han var blandt andet med, da holdet spillede Champions League-gruppespil for et år siden.

Dengang gik en video af et par klubchefer viralt, fordi de ikke kunne andet end grine over, at holdet trak modstandere som Borussia Dortmund, FC Barcelona og Inter. Men da det kom til stykket, var Slavia ikke chanceløse.

– Holdarbejde og meget løb er en stor kvalitet i Slavia, og det har ført meget succes med sig. Udover løberiet og det fysiske er trænerens filosofi, at han vil altid spille, ikke bare sparke bolden frem uden grund. Han vil gerne spille sig vej frem med bolde bag forsvaret og mange løb bag forsvaret, fortæller van Buren til tipsbladet.dk.

Læs også:Hård kritik af Slavia Prags bagmænd før FCM-brag: Det er værre end i Qatar

– Det var den måde, vi gjorde det på i Champions League mod hold som Barcelona, Dortmund og Inter. Vi fik ikke altid point, men i alle kampene var modstanderne imponeret.

Talte du med dem?

– I Inter er der en hollænder (Stefan de Vrij, red.), og Barcelona har Frenkie de Jong, og jeg talte lidt med dem. De var også ret imponerede. Selv da vi spillede kvartfinale i Europa League (sæsonen forinden, red.), var træneren i Chelsea meget imponeret over, at vi løb i 90 minutter. Han sagde, at han aldrig havde set noget lignende. Det siger en hel del.

Mick van Buren er stadig på kontrakt med Slavia Prag, men aktuelt udlejet til den mindre klub Dynamo Ceske Budejovice. Han forudser, at de tjekkiske værter kommer til at presse FC Midtjylland i aften.

– Der vil sikkert være øjeblikke, hvor de holder sig tilbage i en blok; det handler ikke kun om at erobre bolden. Men når man sætter bolden på spil, angriber de den. Når jeg har set Atalanta i Champions League, har jeg sammenlignet det lidt med den måde, vi spillede på, siger han.

Van Buren fremhæver spillere som Nicolae Stanciu og Petr Sevcik på midtbanen samt de to backer, Jan Boril og Vladimir Coufal. De to sidstnævnte opererer ofte helt oppe omkring offside-linjen, fortæller van Buren.

Læs også:Fjendetjek: Slavia Prags stjernespiller er umulig at forsvare sig mod

Den slags flydende positioner minder om den spillestil, som Mick van Burens hjemland, Holland, udbredte i 70’erne: totalfodbold. Som en ægte hollænder har han visse reservationer ved sammenligningen, men det har tjekkerne selv i mindre grad.

– Jeg er ikke sikker på, at det er helt det samme, for hollandsk fodbold har mere fokus på boldbesiddelse. Her vil de skabe chancer mere direkte. Men de siger altid selv, at den fodbold, de spiller, er totalfodobld. Det træneren siger og pressen, lyder det fra van Buren.

Om det så er godt nok til at besejre FC Midtjylland, bliver vi klogere på i aften. Der er kickoff til første opgør klokken 21 og returkamp om otte dage i Herning.

Læs også:Optakt: Slavia Prag – FC Midtjylland
Læs også:Steinlein: Champions League-indtægter svarer til to års budget for os
Læs også:FCM-trup til Champions League: Superliga-topscoreren siet fra igen




Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller




LIVE

TransferLIVE: Schjelderup-transfer i fare

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

AGF var klar med rekordbeløb

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Froholdt med klar transfermelding

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Stjerne flirter med Brøndby

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Kræver 86 millioner for dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Jacob Rasmussen i chokskifte

Dansk klub i kæmpe transferscoop

– En sindssygt fed følelse

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

FCK-profil holder VM-drøm i live

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’