Tidligere Superliga-spiller advarer mod Slavia: Selv Barca var imponeret

Hold som FC Barcelona og Inter var sidste år imponeret over Slavia Prag. Det fortæller den tidligere Superliga-angriber Mick van Buren, der spillede for FC Midtjylland kommende modstander.



Når FC Midtjylland i aften spiller den måske vigtigste kamp i klubbens historie, er modstanderen Slavia Prag. De færreste forbinder tjekkerne med europæisk topniveau, men en tidligere Superliga-spiller advarer om deres formåen.

Mick van Buren tilbragte tre år i Esbjerg fB, inden han i 2016 skiftede til Slavia Prag. Han var blandt andet med, da holdet spillede Champions League-gruppespil for et år siden.

Dengang gik en video af et par klubchefer viralt, fordi de ikke kunne andet end grine over, at holdet trak modstandere som Borussia Dortmund, FC Barcelona og Inter. Men da det kom til stykket, var Slavia ikke chanceløse.

– Holdarbejde og meget løb er en stor kvalitet i Slavia, og det har ført meget succes med sig. Udover løberiet og det fysiske er trænerens filosofi, at han vil altid spille, ikke bare sparke bolden frem uden grund. Han vil gerne spille sig vej frem med bolde bag forsvaret og mange løb bag forsvaret, fortæller van Buren til tipsbladet.dk.

Læs også:Hård kritik af Slavia Prags bagmænd før FCM-brag: Det er værre end i Qatar

– Det var den måde, vi gjorde det på i Champions League mod hold som Barcelona, Dortmund og Inter. Vi fik ikke altid point, men i alle kampene var modstanderne imponeret.

Talte du med dem?

– I Inter er der en hollænder (Stefan de Vrij, red.), og Barcelona har Frenkie de Jong, og jeg talte lidt med dem. De var også ret imponerede. Selv da vi spillede kvartfinale i Europa League (sæsonen forinden, red.), var træneren i Chelsea meget imponeret over, at vi løb i 90 minutter. Han sagde, at han aldrig havde set noget lignende. Det siger en hel del.

Mick van Buren er stadig på kontrakt med Slavia Prag, men aktuelt udlejet til den mindre klub Dynamo Ceske Budejovice. Han forudser, at de tjekkiske værter kommer til at presse FC Midtjylland i aften.

– Der vil sikkert være øjeblikke, hvor de holder sig tilbage i en blok; det handler ikke kun om at erobre bolden. Men når man sætter bolden på spil, angriber de den. Når jeg har set Atalanta i Champions League, har jeg sammenlignet det lidt med den måde, vi spillede på, siger han.

Van Buren fremhæver spillere som Nicolae Stanciu og Petr Sevcik på midtbanen samt de to backer, Jan Boril og Vladimir Coufal. De to sidstnævnte opererer ofte helt oppe omkring offside-linjen, fortæller van Buren.

Læs også:Fjendetjek: Slavia Prags stjernespiller er umulig at forsvare sig mod

Den slags flydende positioner minder om den spillestil, som Mick van Burens hjemland, Holland, udbredte i 70’erne: totalfodbold. Som en ægte hollænder har han visse reservationer ved sammenligningen, men det har tjekkerne selv i mindre grad.

– Jeg er ikke sikker på, at det er helt det samme, for hollandsk fodbold har mere fokus på boldbesiddelse. Her vil de skabe chancer mere direkte. Men de siger altid selv, at den fodbold, de spiller, er totalfodobld. Det træneren siger og pressen, lyder det fra van Buren.

Om det så er godt nok til at besejre FC Midtjylland, bliver vi klogere på i aften. Der er kickoff til første opgør klokken 21 og returkamp om otte dage i Herning.

Læs også:Optakt: Slavia Prag – FC Midtjylland
Læs også:Steinlein: Champions League-indtægter svarer til to års budget for os
Læs også:FCM-trup til Champions League: Superliga-topscoreren siet fra igen




LIVE

TransferLIVE: Chokmelding om Guardiola

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Michael Carrick storhylder



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Verdensstjernes søn landet i København

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

‘Det kommer aldrig til at ske’

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Nærmer sig aftale

Dansk landsholdsspiller imponerer

På blokken i danskerklub

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset