Når FC Midtjylland i aften spiller den måske vigtigste kamp i klubbens historie, er modstanderen Slavia Prag. De færreste forbinder tjekkerne med europæisk topniveau, men en tidligere Superliga-spiller advarer om deres formåen.
Mick van Buren tilbragte tre år i Esbjerg fB, inden han i 2016 skiftede til Slavia Prag. Han var blandt andet med, da holdet spillede Champions League-gruppespil for et år siden.
Dengang gik en video af et par klubchefer viralt, fordi de ikke kunne andet end grine over, at holdet trak modstandere som Borussia Dortmund, FC Barcelona og Inter. Men da det kom til stykket, var Slavia ikke chanceløse.
– Holdarbejde og meget løb er en stor kvalitet i Slavia, og det har ført meget succes med sig. Udover løberiet og det fysiske er trænerens filosofi, at han vil altid spille, ikke bare sparke bolden frem uden grund. Han vil gerne spille sig vej frem med bolde bag forsvaret og mange løb bag forsvaret, fortæller van Buren til tipsbladet.dk.
Læs også:Hård kritik af Slavia Prags bagmænd før FCM-brag: Det er værre end i Qatar
– Det var den måde, vi gjorde det på i Champions League mod hold som Barcelona, Dortmund og Inter. Vi fik ikke altid point, men i alle kampene var modstanderne imponeret.
Talte du med dem?
– I Inter er der en hollænder (Stefan de Vrij, red.), og Barcelona har Frenkie de Jong, og jeg talte lidt med dem. De var også ret imponerede. Selv da vi spillede kvartfinale i Europa League (sæsonen forinden, red.), var træneren i Chelsea meget imponeret over, at vi løb i 90 minutter. Han sagde, at han aldrig havde set noget lignende. Det siger en hel del.
Sometimes, all you can do is laugh
— Football on BT Sport (@btsportfootball) August 29, 2019
The reaction of the Slavia Prague delegates when drawn in a group with Barcelona, Dortmund and Inter Milan…
Priceless! pic.twitter.com/cJU4iEPMa7
Mick van Buren er stadig på kontrakt med Slavia Prag, men aktuelt udlejet til den mindre klub Dynamo Ceske Budejovice. Han forudser, at de tjekkiske værter kommer til at presse FC Midtjylland i aften.
– Der vil sikkert være øjeblikke, hvor de holder sig tilbage i en blok; det handler ikke kun om at erobre bolden. Men når man sætter bolden på spil, angriber de den. Når jeg har set Atalanta i Champions League, har jeg sammenlignet det lidt med den måde, vi spillede på, siger han.
Van Buren fremhæver spillere som Nicolae Stanciu og Petr Sevcik på midtbanen samt de to backer, Jan Boril og Vladimir Coufal. De to sidstnævnte opererer ofte helt oppe omkring offside-linjen, fortæller van Buren.
Læs også:Fjendetjek: Slavia Prags stjernespiller er umulig at forsvare sig mod
Den slags flydende positioner minder om den spillestil, som Mick van Burens hjemland, Holland, udbredte i 70’erne: totalfodbold. Som en ægte hollænder har han visse reservationer ved sammenligningen, men det har tjekkerne selv i mindre grad.
– Jeg er ikke sikker på, at det er helt det samme, for hollandsk fodbold har mere fokus på boldbesiddelse. Her vil de skabe chancer mere direkte. Men de siger altid selv, at den fodbold, de spiller, er totalfodobld. Det træneren siger og pressen, lyder det fra van Buren.
Om det så er godt nok til at besejre FC Midtjylland, bliver vi klogere på i aften. Der er kickoff til første opgør klokken 21 og returkamp om otte dage i Herning.
Læs også:Optakt: Slavia Prag – FC Midtjylland
Læs også:Steinlein: Champions League-indtægter svarer til to års budget for os
Læs også:FCM-trup til Champions League: Superliga-topscoreren siet fra igen
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
To Randers-spillere kan være på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
