Når FC Midtjylland i aften spiller den måske vigtigste kamp i klubbens historie, er modstanderen Slavia Prag. De færreste forbinder tjekkerne med europæisk topniveau, men en tidligere Superliga-spiller advarer om deres formåen.
Mick van Buren tilbragte tre år i Esbjerg fB, inden han i 2016 skiftede til Slavia Prag. Han var blandt andet med, da holdet spillede Champions League-gruppespil for et år siden.
Dengang gik en video af et par klubchefer viralt, fordi de ikke kunne andet end grine over, at holdet trak modstandere som Borussia Dortmund, FC Barcelona og Inter. Men da det kom til stykket, var Slavia ikke chanceløse.
– Holdarbejde og meget løb er en stor kvalitet i Slavia, og det har ført meget succes med sig. Udover løberiet og det fysiske er trænerens filosofi, at han vil altid spille, ikke bare sparke bolden frem uden grund. Han vil gerne spille sig vej frem med bolde bag forsvaret og mange løb bag forsvaret, fortæller van Buren til tipsbladet.dk.
Læs også:Hård kritik af Slavia Prags bagmænd før FCM-brag: Det er værre end i Qatar
– Det var den måde, vi gjorde det på i Champions League mod hold som Barcelona, Dortmund og Inter. Vi fik ikke altid point, men i alle kampene var modstanderne imponeret.
Talte du med dem?
– I Inter er der en hollænder (Stefan de Vrij, red.), og Barcelona har Frenkie de Jong, og jeg talte lidt med dem. De var også ret imponerede. Selv da vi spillede kvartfinale i Europa League (sæsonen forinden, red.), var træneren i Chelsea meget imponeret over, at vi løb i 90 minutter. Han sagde, at han aldrig havde set noget lignende. Det siger en hel del.
Sometimes, all you can do is laugh
— Football on BT Sport (@btsportfootball) August 29, 2019
The reaction of the Slavia Prague delegates when drawn in a group with Barcelona, Dortmund and Inter Milan…
Priceless! pic.twitter.com/cJU4iEPMa7
Mick van Buren er stadig på kontrakt med Slavia Prag, men aktuelt udlejet til den mindre klub Dynamo Ceske Budejovice. Han forudser, at de tjekkiske værter kommer til at presse FC Midtjylland i aften.
– Der vil sikkert være øjeblikke, hvor de holder sig tilbage i en blok; det handler ikke kun om at erobre bolden. Men når man sætter bolden på spil, angriber de den. Når jeg har set Atalanta i Champions League, har jeg sammenlignet det lidt med den måde, vi spillede på, siger han.
Van Buren fremhæver spillere som Nicolae Stanciu og Petr Sevcik på midtbanen samt de to backer, Jan Boril og Vladimir Coufal. De to sidstnævnte opererer ofte helt oppe omkring offside-linjen, fortæller van Buren.
Læs også:Fjendetjek: Slavia Prags stjernespiller er umulig at forsvare sig mod
Den slags flydende positioner minder om den spillestil, som Mick van Burens hjemland, Holland, udbredte i 70’erne: totalfodbold. Som en ægte hollænder har han visse reservationer ved sammenligningen, men det har tjekkerne selv i mindre grad.
– Jeg er ikke sikker på, at det er helt det samme, for hollandsk fodbold har mere fokus på boldbesiddelse. Her vil de skabe chancer mere direkte. Men de siger altid selv, at den fodbold, de spiller, er totalfodobld. Det træneren siger og pressen, lyder det fra van Buren.
Om det så er godt nok til at besejre FC Midtjylland, bliver vi klogere på i aften. Der er kickoff til første opgør klokken 21 og returkamp om otte dage i Herning.
Læs også:Optakt: Slavia Prag – FC Midtjylland
Læs også:Steinlein: Champions League-indtægter svarer til to års budget for os
Læs også:FCM-trup til Champions League: Superliga-topscoreren siet fra igen
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
OPTAKT
OB – FC København
Alexander Lind revser Superliga-profil
TOPNYHED
Stort slag for FC København
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
