Superliga
Dommer: J. Karlsen
Søndag 2. november kl. 14.00
Stream: TV2 Sport X
Spilforslag
Sønderjyske vinder
Odds 1,98
Odds fra februar 15, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Sønderjyske:
Det er ikke kun ringriderpølser og billigt bum fra den anden side af grænsen, der dufter af i Haderslev.
For de lokale fodbolddrenge har også fået det til at dufte af succes, sejre og top 6. De er aktuelt et point fra en plads blandt de seks bedste i tabellen.
Uafgjorte kampe i Odense og Randers er krydret med en sikker sejr på 3-0 mod FC Fredericia i seneste hjemmekamp, og sønderjyderne er altså på tre Superliga-kampe i rap uden nederlag.
Onsdag aften måtte de dog bide i græsset, da de tabte i DBU Pokalen på udebane mod topholdet AGF, hvor Patrick Mortensen scorede sejrsmålet til 2-1 bare tre minutter før tid.
Det er værd at huske på, at holdet fra Haderslev var oprykkere i seneste sæson, så dette skal forestille at være den svære anden sæson.
Det tackler de indtil videre glimrende, og træner Thomas Nørgaard må være mægtigt tilfreds med tingenes tilstand for tiden.
Der er fem point ned til FC Fredericia på den første nedrykningsplads og hele ni point ned til søndagens modstander, Vejle Boldklub, der har sat sig tungt på jumbopladsen.
Sefer Emini var ude med sygdom, da Sønderjyske delte 0:0 ude mod Randers senest.
Lirim Qamili har været ude med en længere skadespause, men træner Nørgaard mener, Qamili snart er klar til kamp igen, selv om han ikke var i truppen i onsdagens pokalkamp.
Ivan Nikolov og Sigurgeirsson er stadig ude for sønderjyderne.
Vejle Boldklub:
Presset stiger på kroatiske Ivan Prelec i spidsen for Vejle Boldklub.
De seneste 22 Superliga-kampe med kroaten i front er det blevet til én (1!) sejr for Jyllands Rubin, der snart savner at funkle og stråle igen.
I sidste sæson tog kroaten selv sin taktiktavle og sit tøj og smuttede, men han er stadig i spidsen for holdet i denne sæson efter 13 runder, hvor det kun er blevet til den ene – meget imponerende – sejr på 4-0, de hentede i 3. spillerunde mod OB.
Men i midtugen var der pokalkamp i Aarhus mod Lyseng fra 3. division, og her snuppede vejlenserne en sjælden succesoplevelse med sejr på 4-0.
I sommer kom klubben igen på danske hænder, og optimismen blomstrede i Nørreskoven, for nu skulle det være slut med en evindelig bundkamp i Superligaen og en elevatortilværelse mellem de to bedste rækker.
Sådan er det ikke gået, og det er der nok mange forklaringer på, men tiden går, klokken slår, og det ser værre og værre ud for Vejle efter hver Superligarunde.
De er absolut ikke heldige med skader og fravær, men der er så meget gods i truppen, at de bør kunne præstere bedre end syv point efter 14 runder.
Damian Van Bruggen, Lundrim Hetemi og Thomas Gundelund er ude med skader hos Vejle, der også senest måtte se Andrew Hjulsager tage plads på bænken til de skadede spillere.
Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Wæver, Jensen, Gretarsson, Duru – Ingason, Oggesen, Sommer – Agger, Hoppe, Lyng
Vejle Boldklub: (4-3-3): Vekic – Tabatadze, Nielsen, Velkov, Lund – Enggård, Vestergård, Jensen – Gammelgaard, Chiakha, Duelund
Dom:
Fire sejre i de seneste fem hjemmekampe til Sønderjyske mod Vejle lover godt for sønderjyderne.
Sejrene har godt nok alle fire været med præcis ét overskydende mål, så det behøver ikke blive lige så festligt og overlegent, som da Fredericia i seneste kamp på Sydbank Park fik stryg med 3-0.
Mindre kan helt sikkert gøre det, for der er ikke store armbevægelser eller fancy visioner hos Sønderjyske. Der er hårdt arbejde og tro på retningen, og det ser ud til at betale og belønne sig.
Her må de endda leve med at være favoritter, og de skal kunne sætte sig på kampen mod et modløst Vejle-hold, der efterhånden mest ligner en gruppe, der har opgivet ævred.
Dét udnytter Sønderjyske, der altid leverer 100% indsats, og dommen lyder, at værterne vinder kampen 2-1.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated februar 15, 2026 04:11 am
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
FC København-boss reagerer på tilråb
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
Interessen er eksploderet på grund af FC København
Her er Danmarks Nations League-pulje!
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
OPTAKT