Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Sydbank Park
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Sønderjyske:
Der er to hold i Superligaen, som fortsat er uden sejr, og dermed er Sønderjyskes ene af slagsen, for nu, nok til at holde sig over nedrykningsstregen.
Den hidtidige ene sejr kom i forrige spillerunde, hvor Randers fortjent blev besejret med 2-1 på udebane efter en stærk og effektiv indsats af Sønderjyske, som med to scoringer af Mads Agger trak det længste strå i et jævnbyrdigt opgør.
Selvsamme Agger kom på måltavlen igen senest, da oprykkerne leverede en strålende indsats mod FC Midtjylland, som de havde nede i sækken af flere omgange med føringer på både 1-0 og 2-1.
I sidste ende var den flotte præstation ikke nok til at få point med hjem fra MCH Arena, men spillemæssigt var der masser at tage med videre for sønderjyderne, som med tilføjelsen af Qamili på højrekanten, ser giftige ud i omstillingsspillet.
Der var lige en enkelt svipser med et 4-0 nederlag til AGF, men derudover har Sønderjyske været godt med i de fleste kampe, og når man på dagen kan bide skeer med de forsvarende danske mestre, bør der også være mange flere point i vente for oprykkerne.
Sønderjyderne har Marc Del Hende tilbage, ligesom Jeppe Simonsen kan gøre comeback efter to-og-et-halvt år i udlandet. Til gengæld er Tobias Klysner ikke med.
Viborg FF:
Gæsterne fra det midtjyske står også noteret for en enkelt sejr i sæsonen, og holder sig ligesom Sønderjyske lige akkurat over Superligaens nedrykningsstreg.
Første og eneste sejr blev hevet i hus i mandags i bundbraget mod Lyngby, som Viborg lidt heldigt besejrede med 1-0.
Jakob Poulsens mandskab spillede ikke en voldsomt god kamp hjemme på Energi Viborg Arena, hvor der skulle en god del marginaler til at løbe med sejren.
Hedvall, som virker til at have viftet Lucas Lund af pinden i målet, leverede en stor indsats med flere fremragende redninger.
Målmanden pillede blandt andet et straffespark i første halvleg, da stillingen fortsat var 0-0, og så endte Nicolas Bürgys hovedstødsmål i anden halvleg til at være lige akkurat nok til at stikke afsted med alle tre point.
Gæsterne indkasserede tre mål i hver af sæsonens første fire kampe, og selvom de nu virker til at have fået sat prop i defensiven med kun ét indkasseret mål i de seneste to kampe, så var det mere held end forstand, at buret blev holdt rent senest.
Offensiven begynder at se spændende ud med mange teknisk dygtige og hurtige spillere, og med endnu en tilføjelse i form af Thomas Jørgensen, som gjorde debut senest, får kreativitetsniveauet lige et nøk op.
Oliver Bundgaard og Zan Zalatel er igen ude med skader og får selskab af Jeppe Grønning, som gik skadet fra banen senest. Derudover har Sofus Berger pådraget sig et brud på foden og ventes ude i flere uger.
Mads Søndergaard er derimod kampklar igen, og så kan tilbagevendte Justin Lonwijk også komme i aktion.
Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (4-3-3): Busk – Oggesen, Soulas, Gretarsson, Wilkins – Björklund, Vinderslev, Emini – Agger, Ingason, Qamili
Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Kuzmic, Bürgy, Radic, Anyembe – Vester, Mbom, Westergaard – Serginho, Ementa, Jensen
Dom:
Det er en spændende bunddyst, som venter søndag eftermiddag på Sydbank Park.
Begge mandskaber vil have kryds ud fra dette opgør som et, hvor der godt kunne være tre point i vente, og man må derfor gå ud fra, at der bliver gået indædt efter sejren fra begge sider.
Der er godt med offensiv kvalitet hos både Sønderjyske og Viborg, og det lover godt for underholdningen.
Gæsterne har kæmpet med balancen på holdet og omstillinger imod, og uden Jeppe Grønning mod et kontrastærkt hjemmehold, er det svært at forestille sig endnu et clean sheet.
Sønderjyske løber med sejren. 3-1.
Spilforslag:
Begge hold scorer og Over 2.5 mål til odds 1.98 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
NYHEDER Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
Alle storroser Dario Osorio
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
Her trækkes der lod til VM
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
MEDIE
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
TOPNYHED
Skuffet Brian Riemer reagerer
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
Her kan du se Skotland mod Danmark
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
Sikrer historisk VM-plads
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER
Skuffer igen
INTERVIEW
Dansk stjerne: Det er til grin!
Vejen tilbage?
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
NYHEDER