Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Sydbank Park
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Sønderjyske:
Der er to hold i Superligaen, som fortsat er uden sejr, og dermed er Sønderjyskes ene af slagsen, for nu, nok til at holde sig over nedrykningsstregen.
Den hidtidige ene sejr kom i forrige spillerunde, hvor Randers fortjent blev besejret med 2-1 på udebane efter en stærk og effektiv indsats af Sønderjyske, som med to scoringer af Mads Agger trak det længste strå i et jævnbyrdigt opgør.
Selvsamme Agger kom på måltavlen igen senest, da oprykkerne leverede en strålende indsats mod FC Midtjylland, som de havde nede i sækken af flere omgange med føringer på både 1-0 og 2-1.
I sidste ende var den flotte præstation ikke nok til at få point med hjem fra MCH Arena, men spillemæssigt var der masser at tage med videre for sønderjyderne, som med tilføjelsen af Qamili på højrekanten, ser giftige ud i omstillingsspillet.
Der var lige en enkelt svipser med et 4-0 nederlag til AGF, men derudover har Sønderjyske været godt med i de fleste kampe, og når man på dagen kan bide skeer med de forsvarende danske mestre, bør der også være mange flere point i vente for oprykkerne.
Sønderjyderne har Marc Del Hende tilbage, ligesom Jeppe Simonsen kan gøre comeback efter to-og-et-halvt år i udlandet. Til gengæld er Tobias Klysner ikke med.
Viborg FF:
Gæsterne fra det midtjyske står også noteret for en enkelt sejr i sæsonen, og holder sig ligesom Sønderjyske lige akkurat over Superligaens nedrykningsstreg.
Første og eneste sejr blev hevet i hus i mandags i bundbraget mod Lyngby, som Viborg lidt heldigt besejrede med 1-0.
Jakob Poulsens mandskab spillede ikke en voldsomt god kamp hjemme på Energi Viborg Arena, hvor der skulle en god del marginaler til at løbe med sejren.
Hedvall, som virker til at have viftet Lucas Lund af pinden i målet, leverede en stor indsats med flere fremragende redninger.
Målmanden pillede blandt andet et straffespark i første halvleg, da stillingen fortsat var 0-0, og så endte Nicolas Bürgys hovedstødsmål i anden halvleg til at være lige akkurat nok til at stikke afsted med alle tre point.
Gæsterne indkasserede tre mål i hver af sæsonens første fire kampe, og selvom de nu virker til at have fået sat prop i defensiven med kun ét indkasseret mål i de seneste to kampe, så var det mere held end forstand, at buret blev holdt rent senest.
Offensiven begynder at se spændende ud med mange teknisk dygtige og hurtige spillere, og med endnu en tilføjelse i form af Thomas Jørgensen, som gjorde debut senest, får kreativitetsniveauet lige et nøk op.
Oliver Bundgaard og Zan Zalatel er igen ude med skader og får selskab af Jeppe Grønning, som gik skadet fra banen senest. Derudover har Sofus Berger pådraget sig et brud på foden og ventes ude i flere uger.
Mads Søndergaard er derimod kampklar igen, og så kan tilbagevendte Justin Lonwijk også komme i aktion.
Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (4-3-3): Busk – Oggesen, Soulas, Gretarsson, Wilkins – Björklund, Vinderslev, Emini – Agger, Ingason, Qamili
Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Kuzmic, Bürgy, Radic, Anyembe – Vester, Mbom, Westergaard – Serginho, Ementa, Jensen
Dom:
Det er en spændende bunddyst, som venter søndag eftermiddag på Sydbank Park.
Begge mandskaber vil have kryds ud fra dette opgør som et, hvor der godt kunne være tre point i vente, og man må derfor gå ud fra, at der bliver gået indædt efter sejren fra begge sider.
Der er godt med offensiv kvalitet hos både Sønderjyske og Viborg, og det lover godt for underholdningen.
Gæsterne har kæmpet med balancen på holdet og omstillinger imod, og uden Jeppe Grønning mod et kontrastærkt hjemmehold, er det svært at forestille sig endnu et clean sheet.
Sønderjyske løber med sejren. 3-1.
Spilforslag:
Begge hold scorer og Over 2.5 mål til odds 1.98 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED