Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Sydbank Park
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Sønderjyske:
Der er to hold i Superligaen, som fortsat er uden sejr, og dermed er Sønderjyskes ene af slagsen, for nu, nok til at holde sig over nedrykningsstregen.
Den hidtidige ene sejr kom i forrige spillerunde, hvor Randers fortjent blev besejret med 2-1 på udebane efter en stærk og effektiv indsats af Sønderjyske, som med to scoringer af Mads Agger trak det længste strå i et jævnbyrdigt opgør.
Selvsamme Agger kom på måltavlen igen senest, da oprykkerne leverede en strålende indsats mod FC Midtjylland, som de havde nede i sækken af flere omgange med føringer på både 1-0 og 2-1.
I sidste ende var den flotte præstation ikke nok til at få point med hjem fra MCH Arena, men spillemæssigt var der masser at tage med videre for sønderjyderne, som med tilføjelsen af Qamili på højrekanten, ser giftige ud i omstillingsspillet.
Der var lige en enkelt svipser med et 4-0 nederlag til AGF, men derudover har Sønderjyske været godt med i de fleste kampe, og når man på dagen kan bide skeer med de forsvarende danske mestre, bør der også være mange flere point i vente for oprykkerne.
Sønderjyderne har Marc Del Hende tilbage, ligesom Jeppe Simonsen kan gøre comeback efter to-og-et-halvt år i udlandet. Til gengæld er Tobias Klysner ikke med.
Viborg FF:
Gæsterne fra det midtjyske står også noteret for en enkelt sejr i sæsonen, og holder sig ligesom Sønderjyske lige akkurat over Superligaens nedrykningsstreg.
Første og eneste sejr blev hevet i hus i mandags i bundbraget mod Lyngby, som Viborg lidt heldigt besejrede med 1-0.
Jakob Poulsens mandskab spillede ikke en voldsomt god kamp hjemme på Energi Viborg Arena, hvor der skulle en god del marginaler til at løbe med sejren.
Hedvall, som virker til at have viftet Lucas Lund af pinden i målet, leverede en stor indsats med flere fremragende redninger.
Målmanden pillede blandt andet et straffespark i første halvleg, da stillingen fortsat var 0-0, og så endte Nicolas Bürgys hovedstødsmål i anden halvleg til at være lige akkurat nok til at stikke afsted med alle tre point.
Gæsterne indkasserede tre mål i hver af sæsonens første fire kampe, og selvom de nu virker til at have fået sat prop i defensiven med kun ét indkasseret mål i de seneste to kampe, så var det mere held end forstand, at buret blev holdt rent senest.
Offensiven begynder at se spændende ud med mange teknisk dygtige og hurtige spillere, og med endnu en tilføjelse i form af Thomas Jørgensen, som gjorde debut senest, får kreativitetsniveauet lige et nøk op.
Oliver Bundgaard og Zan Zalatel er igen ude med skader og får selskab af Jeppe Grønning, som gik skadet fra banen senest. Derudover har Sofus Berger pådraget sig et brud på foden og ventes ude i flere uger.
Mads Søndergaard er derimod kampklar igen, og så kan tilbagevendte Justin Lonwijk også komme i aktion.
Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (4-3-3): Busk – Oggesen, Soulas, Gretarsson, Wilkins – Björklund, Vinderslev, Emini – Agger, Ingason, Qamili
Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Kuzmic, Bürgy, Radic, Anyembe – Vester, Mbom, Westergaard – Serginho, Ementa, Jensen
Dom:
Det er en spændende bunddyst, som venter søndag eftermiddag på Sydbank Park.
Begge mandskaber vil have kryds ud fra dette opgør som et, hvor der godt kunne være tre point i vente, og man må derfor gå ud fra, at der bliver gået indædt efter sejren fra begge sider.
Der er godt med offensiv kvalitet hos både Sønderjyske og Viborg, og det lover godt for underholdningen.
Gæsterne har kæmpet med balancen på holdet og omstillinger imod, og uden Jeppe Grønning mod et kontrastærkt hjemmehold, er det svært at forestille sig endnu et clean sheet.
Sønderjyske løber med sejren. 3-1.
Spilforslag:
Begge hold scorer og Over 2.5 mål til odds 1.98 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
No data available.
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
‘Thomas Frank løber tør for tid’
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
Thomas Frank og co. skuffer på ny
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek