Sønderjyske – Viborg FF

Viborg formåede mandag aften at krige sæsonens første sejr i hus hjemme mod Lyngby, og søndag kan vente endnu en af slagsen, når midtjyderne skal sydpå for at møde oprykkerne Sønderjyske.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Sydbank Park
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
Sønderjyske:
Der er to hold i Superligaen, som fortsat er uden sejr, og dermed er Sønderjyskes ene af slagsen, for nu, nok til at holde sig over nedrykningsstregen.

Den hidtidige ene sejr kom i forrige spillerunde, hvor Randers fortjent blev besejret med 2-1 på udebane efter en stærk og effektiv indsats af Sønderjyske, som med to scoringer af Mads Agger trak det længste strå i et jævnbyrdigt opgør.

Selvsamme Agger kom på måltavlen igen senest, da oprykkerne leverede en strålende indsats mod FC Midtjylland, som de havde nede i sækken af flere omgange med føringer på både 1-0 og 2-1.

I sidste ende var den flotte præstation ikke nok til at få point med hjem fra MCH Arena, men spillemæssigt var der masser at tage med videre for sønderjyderne, som med tilføjelsen af Qamili på højrekanten, ser giftige ud i omstillingsspillet.

Der var lige en enkelt svipser med et 4-0 nederlag til AGF, men derudover har Sønderjyske været godt med i de fleste kampe, og når man på dagen kan bide skeer med de forsvarende danske mestre, bør der også være mange flere point i vente for oprykkerne.

Sønderjyderne har Marc Del Hende tilbage, ligesom Jeppe Simonsen kan gøre comeback efter to-og-et-halvt år i udlandet. Til gengæld er Tobias Klysner ikke med.

Viborg FF:
Gæsterne fra det midtjyske står også noteret for en enkelt sejr i sæsonen, og holder sig ligesom Sønderjyske lige akkurat over Superligaens nedrykningsstreg.

Første og eneste sejr blev hevet i hus i mandags i bundbraget mod Lyngby, som Viborg lidt heldigt besejrede med 1-0.

Jakob Poulsens mandskab spillede ikke en voldsomt god kamp hjemme på Energi Viborg Arena, hvor der skulle en god del marginaler til at løbe med sejren.

Hedvall, som virker til at have viftet Lucas Lund af pinden i målet, leverede en stor indsats med flere fremragende redninger.

Målmanden pillede blandt andet et straffespark i første halvleg, da stillingen fortsat var 0-0, og så endte Nicolas Bürgys hovedstødsmål i anden halvleg til at være lige akkurat nok til at stikke afsted med alle tre point.

Gæsterne indkasserede tre mål i hver af sæsonens første fire kampe, og selvom de nu virker til at have fået sat prop i defensiven med kun ét indkasseret mål i de seneste to kampe, så var det mere held end forstand, at buret blev holdt rent senest. 

Offensiven begynder at se spændende ud med mange teknisk dygtige og hurtige spillere, og med endnu en tilføjelse i form af Thomas Jørgensen, som gjorde debut senest, får kreativitetsniveauet lige et nøk op. 

Oliver Bundgaard og Zan Zalatel er igen ude med skader og får selskab af Jeppe Grønning, som gik skadet fra banen senest. Derudover har Sofus Berger pådraget sig et brud på foden og ventes ude i flere uger.

Mads Søndergaard er derimod kampklar igen, og så kan tilbagevendte Justin Lonwijk også komme i aktion.

Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
Viborg FF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (4-3-3): Busk – Oggesen, Soulas, Gretarsson, Wilkins – Björklund, Vinderslev, Emini – Agger, Ingason, Qamili


Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Kuzmic, Bürgy, Radic, Anyembe – Vester, Mbom, Westergaard – Serginho, Ementa, Jensen

Dom:
Det er en spændende bunddyst, som venter søndag eftermiddag på Sydbank Park.

Begge mandskaber vil have kryds ud fra dette opgør som et, hvor der godt kunne være tre point i vente, og man må derfor gå ud fra, at der bliver gået indædt efter sejren fra begge sider.

Der er godt med offensiv kvalitet hos både Sønderjyske og Viborg, og det lover godt for underholdningen.

Gæsterne har kæmpet med balancen på holdet og omstillinger imod, og uden Jeppe Grønning mod et kontrastærkt hjemmehold, er det svært at forestille sig endnu et clean sheet.

Sønderjyske løber med sejren. 3-1.

Spilforslag:
Begge hold scorer og Over 2.5 mål til odds 1.98 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  





LIVE

LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Monstersalg: FC København-boss jubler

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Ruben Amorim favorit til dette job

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Iran kommer med krav før VM



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Barcelona – Real Madrid

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

FC København sælger Nathan Trott