Det er ikke nogen hemmelighed, at Glen Riddersholm er træt af forholdene for SønderjyskE’s Superliga-trup. Især træningsbanerne er for dårlige, mener cheftræneren, så nu håber klubben, at den kan låne en kunstgræsbane hos en lokale serieklub, skriver JydskeVestkysten.
Det er helt konkret Toftlund IF, hvis seniorhold frister en tilværelse i Serie 4, men som har en kun to år gammel kunstgræsbane. Den skulle være bedre end de græs- og kunstgræsbaner, SønderjyskE har til rådighed i Haderslev.
På førsteholdet er ti spillere enten skadet eller tvivlsomme til den kommende rundes kamp mod AGF. Det er de dårlige baners skyld, mener Riddersholm.
– Vi skal have fundet en løsning på det. Det er demotiverende. Der er nogle ting, der har overhalet os, men det er noget, vi arbejder på i kulissen, det ved jeg. Jeg er altid som udgangspunkt positiv, men det her gør ondt. Vi italesatte det for et år siden, men står stadig med samme udgangspunkt, siger træneren til JydskeVestkysten.
For præcis et år siden var meldingen fra Haderslev Kommune, der ejer anlægget, som Superliga-truppen benytter, dog afvisende. Som borgmester H.P. Geil sagde:
– Det er da et fromt ønske. Sportschef Hans Jørgen Haysen har været til møde hos os og forklaret os om ønsket, så det er vi bekendt med. Det er bare således, at vi i morgen vedtager et budget, hvor vi skal spare 50 millioner kroner.
– Vi kender ønsket, men der kan ikke blive plads i 2020. Det må vi erkende. Som kommune tager vi os af de primære institutioner og anlæg, og så er vi godt klar over, at der er nogle forhold, der kan være mere optimale.
De udfordrende vilkår til trods har SønderjyskE hentet 13 point i Superligaen i denne sæson. Det er nok til en delt førsteplads. Næste opgave er altså AGF på mandag.
Læs også:Bitter Superliga-anfører efter karrierestop: Det har været helt forfærdeligt
Læs også:Superligaens bedste: Jesper Lindstrøm bringer sig i front
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
Afslører dansk toptræners millionløn
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
