Det er ikke nogen hemmelighed, at Glen Riddersholm er træt af forholdene for SønderjyskE’s Superliga-trup. Især træningsbanerne er for dårlige, mener cheftræneren, så nu håber klubben, at den kan låne en kunstgræsbane hos en lokale serieklub, skriver JydskeVestkysten.
Det er helt konkret Toftlund IF, hvis seniorhold frister en tilværelse i Serie 4, men som har en kun to år gammel kunstgræsbane. Den skulle være bedre end de græs- og kunstgræsbaner, SønderjyskE har til rådighed i Haderslev.
På førsteholdet er ti spillere enten skadet eller tvivlsomme til den kommende rundes kamp mod AGF. Det er de dårlige baners skyld, mener Riddersholm.
– Vi skal have fundet en løsning på det. Det er demotiverende. Der er nogle ting, der har overhalet os, men det er noget, vi arbejder på i kulissen, det ved jeg. Jeg er altid som udgangspunkt positiv, men det her gør ondt. Vi italesatte det for et år siden, men står stadig med samme udgangspunkt, siger træneren til JydskeVestkysten.
For præcis et år siden var meldingen fra Haderslev Kommune, der ejer anlægget, som Superliga-truppen benytter, dog afvisende. Som borgmester H.P. Geil sagde:
– Det er da et fromt ønske. Sportschef Hans Jørgen Haysen har været til møde hos os og forklaret os om ønsket, så det er vi bekendt med. Det er bare således, at vi i morgen vedtager et budget, hvor vi skal spare 50 millioner kroner.
– Vi kender ønsket, men der kan ikke blive plads i 2020. Det må vi erkende. Som kommune tager vi os af de primære institutioner og anlæg, og så er vi godt klar over, at der er nogle forhold, der kan være mere optimale.
De udfordrende vilkår til trods har SønderjyskE hentet 13 point i Superligaen i denne sæson. Det er nok til en delt førsteplads. Næste opgave er altså AGF på mandag.
Læs også:Bitter Superliga-anfører efter karrierestop: Det har været helt forfærdeligt
Læs også:Superligaens bedste: Jesper Lindstrøm bringer sig i front
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
Klar besked om AGF
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
STORT INTERVIEW
Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
EKSKLUSIVT
