SønderjyskE vil låne bane af Serie 4-klub: Det er demotiverende

Træningsbanerne i Haderslev er ifølge Glen Riddersholm så dårlige, at SønderjyskE nu håber, at Superliga-holdet kan låne en kunstgræsbane i en Serie 4-klub.



Det er ikke nogen hemmelighed, at Glen Riddersholm er træt af forholdene for SønderjyskE’s Superliga-trup. Især træningsbanerne er for dårlige, mener cheftræneren, så nu håber klubben, at den kan låne en kunstgræsbane hos en lokale serieklub, skriver JydskeVestkysten.

Det er helt konkret Toftlund IF, hvis seniorhold frister en tilværelse i Serie 4, men som har en kun to år gammel kunstgræsbane. Den skulle være bedre end de græs- og kunstgræsbaner, SønderjyskE har til rådighed i Haderslev.

På førsteholdet er ti spillere enten skadet eller tvivlsomme til den kommende rundes kamp mod AGF. Det er de dårlige baners skyld, mener Riddersholm.

– Vi skal have fundet en løsning på det. Det er demotiverende. Der er nogle ting, der har overhalet os, men det er noget, vi arbejder på i kulissen, det ved jeg. Jeg er altid som udgangspunkt positiv, men det her gør ondt. Vi italesatte det for et år siden, men står stadig med samme udgangspunkt, siger træneren til JydskeVestkysten.

For præcis et år siden var meldingen fra Haderslev Kommune, der ejer anlægget, som Superliga-truppen benytter, dog afvisende. Som borgmester H.P. Geil sagde:

– Det er da et fromt ønske. Sportschef Hans Jørgen Haysen har været til møde hos os og forklaret os om ønsket, så det er vi bekendt med. Det er bare således, at vi i morgen  vedtager et budget, hvor vi skal spare 50 millioner kroner.

– Vi kender ønsket, men der kan ikke blive plads i 2020. Det må vi erkende. Som kommune tager vi os af de primære institutioner og anlæg, og så er vi godt klar over, at der er nogle forhold, der kan være mere optimale.

De udfordrende vilkår til trods har SønderjyskE hentet 13 point i Superligaen i denne sæson. Det er nok til en delt førsteplads. Næste opgave er altså AGF på mandag.

Læs også:Bitter Superliga-anfører efter karrierestop: Det har været helt forfærdeligt
Læs også:Superligaens bedste: Jesper Lindstrøm bringer sig i front
Læs også:Karantæner – hvem er ude?




LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Vigtigt nyt for ‘AC’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Det største tilbageslag i min karriere’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Holland – Sverige

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Flere Superliga-kamp rykkes

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Sønderjyske køber ny cheftræner

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Thomas Frank med interessant Danmark-melding