Det er ikke nogen hemmelighed, at Glen Riddersholm er træt af forholdene for SønderjyskE’s Superliga-trup. Især træningsbanerne er for dårlige, mener cheftræneren, så nu håber klubben, at den kan låne en kunstgræsbane hos en lokale serieklub, skriver JydskeVestkysten.
Det er helt konkret Toftlund IF, hvis seniorhold frister en tilværelse i Serie 4, men som har en kun to år gammel kunstgræsbane. Den skulle være bedre end de græs- og kunstgræsbaner, SønderjyskE har til rådighed i Haderslev.
På førsteholdet er ti spillere enten skadet eller tvivlsomme til den kommende rundes kamp mod AGF. Det er de dårlige baners skyld, mener Riddersholm.
– Vi skal have fundet en løsning på det. Det er demotiverende. Der er nogle ting, der har overhalet os, men det er noget, vi arbejder på i kulissen, det ved jeg. Jeg er altid som udgangspunkt positiv, men det her gør ondt. Vi italesatte det for et år siden, men står stadig med samme udgangspunkt, siger træneren til JydskeVestkysten.
For præcis et år siden var meldingen fra Haderslev Kommune, der ejer anlægget, som Superliga-truppen benytter, dog afvisende. Som borgmester H.P. Geil sagde:
– Det er da et fromt ønske. Sportschef Hans Jørgen Haysen har været til møde hos os og forklaret os om ønsket, så det er vi bekendt med. Det er bare således, at vi i morgen vedtager et budget, hvor vi skal spare 50 millioner kroner.
– Vi kender ønsket, men der kan ikke blive plads i 2020. Det må vi erkende. Som kommune tager vi os af de primære institutioner og anlæg, og så er vi godt klar over, at der er nogle forhold, der kan være mere optimale.
De udfordrende vilkår til trods har SønderjyskE hentet 13 point i Superligaen i denne sæson. Det er nok til en delt førsteplads. Næste opgave er altså AGF på mandag.
Læs også:Bitter Superliga-anfører efter karrierestop: Det har været helt forfærdeligt
Læs også:Superligaens bedste: Jesper Lindstrøm bringer sig i front
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
NYHEDER
FC København spiller sig videre i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
Revser FC København: ‘Arrogant’
DBU vil granske FIFA-plan
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
NYHEDER
Carlo Holse skifter til amerikansk klub
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
MEDIE
