Sønderjyske vil overleve Parken

De kommer til København som undertippede, men Sønderjyske tror på et godt resultat mod FCK i den første pokalsemifinale.



Sønderjyske og FC København mødes onsdag aften i den første af to pokalsemifinaler. Mens FC Københavns primære fokus handler om at vinde guld i ligaen og dermed sikre sig en ny omgang Champions League-gruppespil, er de to semifinaler højdepunkter for sæsonen hos Sønderjyderne.

Med en række flotte resultater i de seneste kampe i ligaen er al snak om nedrykning væk for Sønderjyske og fokus fuldt rettet mod FCK-kampene, der med en samlet sejr kan åbne for europæisk deltagelse via pokalfinalen.

Sportschef Ole Nielsen glæder sig over, at både han og spillerne har fået arbejdsro i forhold til bundkampen i Superligaen og tror på et godt udgangspunkt i Parken

– Et godt udgangspunkt vil være et uafgjort resultat. Måske 1-1 – og 2-1 vil være helt fantastisk, siger Ole Nielsen til Jyskevestkysten.

Træner Lars Søndergaard vil ikke sætte tal på sine resultatdrømme men kommer også med optimisme

– Jeg håber, at vi kan holde kampen i live, så vi kan tage hjem og afgøre det i Haderslev, siger Lars Søndergaard til avisen.

– Vi kan forhåbentligt udnytte, at vi har medvind i øjeblikket. Det er ikke længe siden, vi mødte dem i København ( 11. marts, red.), og vi er blevet bedre siden dengang – men det er FCK også blevet. Dengang holdt vi dem egentligt ret godt fra chancer, og det skal vi forsøge at gøre igen, for så er vi nået et langt stykke, siger Søndergaard.

Resultatet 11. marts i Parken blev en FCK-sejr på et mål af Dame N’Doye inden pausen, mens Sønderjyskes Lasse Vibe blev noteret for et selvmål i 2. halvleg.









LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe