Hallgrimur Jonasson kan spille alle pladser, og den evne gør de flittigt brug af i SønderjyskE. Han føler sig bedst tilpas i midterforsvaret, men har også spillet back, kant, central midtbane og angriber.
Jonasson kan altså det meste, men til nytår løber hans kontrakt ud, og forholdet mellem islændingen og SønderjyskE kan nærme sig sin afslutning. Den 28-årige altmuligmand har nemlig ikke hørt fra SønderjyskE endnu, selv om han gerne vil forlænge.
– Jeg har ikke hørt fra SønderjyskE, og de venter jo nok til, at vi har spillet de sidste to kampe, så de ved, om vi er i Superligaen eller 1. division i næste sæson. Både min familie og jeg synes godt om at være her, og jeg får rigtig meget spilletid, så jeg er godt tilfreds med at være i SønderjyskE, og jeg snakker nok med dem først, men jeg kigger på alt det der måtte komme, men der er to kampe tilbage i Superligaen, og nu vil jeg fokusere på dem og ikke beskæftige mig med det andet, siger Hallgrimur Jonasson til tipsbladet.dk.
Mens Jonasson tidligere var ret fast i midterforsvaret, bliver han i øjeblikket flyttet meget rundt på banen. Det gør han gerne i holdets tjeneste, men hvis han skal blive i SønderjyskE i endnu en periode, vil han gerne have en mere fast plan for, hvor han skal spille.
– Det er nemt for mig at skifte position, for det har jeg gjort i perioder før, og jeg kan spille mange pladser. Men det er ikke optimalt at gøre det i længere perioder, for så bliver det svært at udvikle sig. Så hvis vi mangler én på en position, så er det okay for mig. Det må bare ikke blive ved over flere år. Så hvis jeg skal forlænge, skal vi snakke med træneren og sportschefen om planerne for mig, for jeg vil gerne udvikle mig videre på en bestemt position, og midterforsvaret er helt klart min førsteprioritet, siger islændingen.
Nu handler det så om overlevelse i Superligaen, og efter nederlaget til Esbjerg i går kigger Jonasson ekstra meget på de andre bundhold, når de skal i kamp i aften. Søndag handler det så om AGF.
– Nu må vi vente og se, hvordan resultaterne bliver i aften, men slår vi AGF, så er vi næsten sikre. Jeg har en god følelse, og det er meget mere pres på AGF, end der er på os.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Egypten – Iran
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Supercomputer: Her er VM-finalen
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
OPTAKT
Norge – Frankrig
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
