Christian Sørensen udelukkede FCM: Må æde sine ord

Tilbage i 2022 sagde Christian Sørensen, at han aldrig ville skifte til FC Midtjylland grundet sin Viborg-fortid. Nu tager backen dog turen til Heden, når de sidste detaljer er på plads. Christopher Poulsen mener, at Sørensen sagde det for at gøre Viborg-fansene glade.



Et stort skifte bliver snart en realitet. 

Tipsbladet har nemlig afsløret, at FC Midtjylland har købt Christian Sørensen i FC København, og det er til den kontroversielle side, da han har en fortid i Viborg. 

Tilbage i 2022 sagde Christian Sørensen ellers i Discovery+-programmet 'Start11'eren', at han aldrig ville skifte til FC Midtjylland, og det citat kommer nu til at hjemsøge ham. 

– Hvis jeg skulle tage et spring herhjemme, skulle det enten være Brøndby eller FCK, som for mig er de største klubber herhjemme. Nogle vil også sige FCM, men når man har spillet i Viborg, så skifter man ikke til FCM, det gør man ikke. Det er det nogle, der har gjort, men det ville jeg ikke gøre, sagde backen dengang. 

Nu har piben fået en anden lyd, da han snart kan trække FCM-trøjen over hovedet, når de sidste detaljer falder i hak. 

Christopher Poulsen tog fra Viborg til FC Midtjylland i 2007, og den tidligere Superliga-profil kan godt forstå, hvorfor backen udtalte det i 2022.

– Jeg ved godt, hvorfor han sagde det. Det er jo for at please dem i Viborg. Det er jo helt fair. Penge kan også ændre et syn på tingene. Det er der ingen tvivl om. Han må bare lægge sig fladt ned og æde sine ord. Der er ikke så meget at komme efter, siger Christopher Poulsen til Tipsbladet. 

Tipsbladet har også talt med Christopher Poulsen om, hvad der venter Christian Sørensen i FC Midtjylland som tidligere Viborg-spiller, og den artikel kan du læse her. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger får Sørensen en treårig aftale med FC Midtjylland, når de sidste detaljer er faldet på plads.

FC Midtjylland betaler 500.000 euro (3,750 millioner kroner, red.).







LIVE

VM-LIVE: Henter træner i Tottenham

Silkeborg-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Riemer jubler: ‘Kent Nielsen er en stor kapacitet’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

‘Christian Eriksen havde advaret os’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jens Jønsson flirter med dansk retur

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Peger på ham som ny Superliga-træner

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Optakt: Mexico – Sydafrika

OB jagter tidligere Superliga-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!