AALBORG (Tipsbladet): Brøndbys forwards og midtbanespillere boltrede sig i storsejren over AaB søndag aften, hvor hjemmeholdet ikke skal være utilfreds med, at Brøndby scorede fire gange.
For chancerne var der mange af, og selv om en række andre hold i Superligaen ikke kommer til at tillade det, AaB gjorde i søndagens opgør, var Jesper Sørensen efter opgøret særdeles godt tilfreds med den måde, holdet havde spillet.
Tre døgn var der gået siden et hårdt Europa-exit i Polen, men det var ikke til at se, før Brøndby til sidst i kampen tog hul på udskiftningerne og gassede en anelse ned.
Der har sommeren igennem svirret med rygter, ja sådan set foråret med, med tanke på, hvor interessante Yuito Suzuki, Nicolai Vallys og Mathias Kvistgaarden er.
Og den anden vej har Tipsbladet blandt andet fortalt, at Brøndby er særdeles interesseret i midtbaneforstærkning, hvilket kunne være i form af Leverkusen-reserven Gustavo Puerta.
Så hvordan det ender ved hverken Jesper Sørensen, sportsdirektør Carsten V. Jensen eller Tipsbladet endnu, men Brøndby-træneren har stor tiltro til de spillere, han har nu.
– Hvis folk har set os spille, tror jeg godt, de kan se, vi ikke har brug for nogen revolution. Vi har brug for evolution, og det gør vi ved at få en enkelt eller to brikker, der kan hjælpe os til at blive endnu dygtigere med nogle endnu bedre kompetencer, siger Jesper Sørensen, der ikke køber, at Brøndby skulle være langt fra at have et hold til toppen af rækken.
– Jeg kan simpelthen ikke se, at vi ikke har et bæredygtigt hold. Det er muligt, at vi ender ude på den flade side af de to kampe mod Legia. Men det jeg så, det får mig ikke til at tvivle på spillerne i den her gruppe, eller til at tro, at den gruppe ikke er stærk. Det gør det simpelthen ikke, siger Jesper Sørensen.
– Der kommer sikkert til at ske noget hos os. Det er nok både ind og ud, og det er noget, vi kigger på hele tiden. Vi skal også indarbejde de forskydninger, vi har haft. Sebastian [Sebulonsen] har pludselig spillet en stor rolle. Clement, Noah, Filip har spillet en stor rolle. Det kigger vi også på i forhold til, hvordan truppen skal se ud, siger Jesper Sørensen.
Læs Tipsbladets kommentar fra søndagens storsejr til Brøndby i Aalborg her.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
MEDIE