Solbakken bekræfter trænerjagt: Vi skal have modspil

FC København er på udkig efter en ny mand til trænerstaben, men Ståle Solbakken skal ikke bruge mere tid på kontoret.



FC København i disse dage sat i forbindelse med den svenske træner Peter Wettergren, der aktuelt er ansat i Elfsborg, men ifølge svenske medier er tiltænkt en rolle i FC Københavns trænerteam. 
 
FCK-manager Ståle Solbakken taler nu for første gang om sagen, og selvom han ikke vil kommentere Wettergrens mulige fremtid i klubben, bekræfter han, at FC København leder efter en ekstra træner til staben bag holdet. 
 
– Jeg kan ikke sige andet end, at vi skal have en ekstra mand ind i trænerteamet. Vi har altid haft et lille trænerteam i FCK, men vi vil gerne udvide det. Faren i FC København er, at mange her er ‘uddannet’ af mig. Johan Lange er uddannet af mig, Brian Riemer er skolet af mig, og jeg har lagt retningen på School of Excellence. I gåseøjne er jeg lidt en mentor her, men samtidig må vi ikke blive blinde for andre muligheder. Vi skal have en ind, som ser anderledes på fodbold end mig. Det skal ikke være vidt forskelligt fra mig, men måske 20 procent anderledes. Vi skal have modspil, så vi kan udvikle os og ikke bare tror, at der kun er en sandhed, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk. 
 
Lige siden FC København omrokerede organisationen, så Ståle Solbakken har titel af manager frem for træner, har klubben overvejet at bringe en ekstra træner ind i teamet. Det er dog ikke planen, at en ny træner skal være First Team Coach, fordi Ståle Solbakken skal bruge mindre tid på træningsbanen og mere tid på kontoret, hvilket ellers har været fremme i nogle medier. 
 
– Overhovedet ikke – faktisk er det helt modsat. Med ansættelsen af Jesper (ny chefscout med efternavnet Jansson, red.) og Johan (Lange, teknisk direktør, red.) er det planen, at drejningen vil være mere modsat. Jeg har stort set været på træningsbanen hver dag, men jeg har haft nogle arbejdsdage på op mod 20 timer. Nu kan jeg måske få det ned på ti timer på nogle dage, når vi har ansat Jesper, mens Johan bliver stærkere og stærkere. Jeg kan blive mere og mere ”udendørstræner” igen, siger Ståle Solbakken. 
 
Han afviser således, at han fremover skal sidde oftere i jakkesæt bag et skrivebord. 
 
– Det kommer aldrig til at ske, siger han. 
 
Præsentationen af Jesper Jansson som ny chefscout i sidste uge skal ses i denne sammenhæng. FC København har således planer om at blive endnu dygtigere til at finde de næste profiler til Superliga-holdet. 
 
– I Europa bliver konkurrencen om spillerne sværere og sværere. Særligt økonomisk. Hvordan kan vi konkurrere med det? Det kan vi i forhold til menneskelig udvikling og menneskelige kapaciteter. Der kan Jesper med sin baggrund være den rigtige mand for os i forhold til at forstærke scouting-området. Han har et godt netværk, han har været sportsdirektør i mange år, og jeg kender ham både fra Norge som spiller, fra Helsingborg som sportschef og lidt fordi vi har nogle fælles bekendte. Derfor tror jeg, at det er en fin aftale for os. Vi håber, at han kan finde nogle spillere, som de andre klubber ikke kan, og at han kan være sin løn tifoldigt værd på den måde, fortæller Ståle Solbakken. 
 
Han forklarer desuden, at FC København ikke har rettet fokus på nogle bestemte geografiske områder, selvom man på det seneste har set signinger fra ”nye lande” som Argentina og Slovenien. 
 
– Vi kigger i hele verden. Sådan er det i dag. Vi arbejder med scoutingprogrammer, og på den måde er vi alle steder. Vi prøver at favne bredt, og der er ikke et specifikt område, vi kigger mere på end andre steder, siger han. 
 
Ståle Solbakken oplyser desuden, at han forventer, at FC København har en ekstra mand klar til trænerteamet, når træningen frem mod den nye sæson begynder efter sommerferien.




Afsløring: To bud er på vej på Thomas Jørgensen


Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

– Fuldstændig svigtet

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Rune deler nyt efter mareridt

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

AGF henter Ibrahim Traoré

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

– Cooper skyder på Schmedes

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

OB – Silkeborg IF

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Angriber er færdig i Randers FC

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser

Et slag fra førstepladsen

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

To trænere færdige i Superliga-klub

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

Stage slagter Ulve i danskerdyst

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner