Solbakken: Mange københavnere betyder meget

FC København stillede med et ungt hold fyldt med lokale spillere mod Dnipro. Og fik succes. Det glæder manager Ståle Solbakken, der også ser frem til at få FCK i et europæisk gruppespil for niende år i træk.



FC København er klar til endnu et europæisk gruppespil dette efterår – og det med et ungt hold af lokale spillere, der onsdag aften leverede en stærk præstation i 2-0-sejren over Dnipro i Parken.

FCK er nu sikret otte europæiske kamp i form af den afgørende Champions League-playoff-kamp samt de efterfølgende seks gruppespilskampe i enten Champions League eller Europa League, og det betyder meget for det unge hold. Det fastslår FCK-manager Ståle Solbakken.

– Der er mange unge spillere som Amankwaa, Toutouh, Amartey og Cornelius, der aldrig har spillet europæisk kampe før. Det er vi sikre på nu, og de får europæisk erfaring nu. Det er en fantastisk udfordring for dem, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.

Det er niende sæson i træk, at FC København skal deltage i et europæisk gruppespil. Det har stor betydning for klubben, at man kan trække på den erfaring, der er blevet opbygget gennem mange år.

– Det fortæller, at selvom vi har mange unge spillere, så er der en kultur og en base, som de unge spillere kan stå på. De har haft en fantastisk taktisk disciplin i de to kampe her, og det er ellers spillere, som ikke er helt med hele tiden, siger Ståle Solbakken.

Det var et bemærkelsesværdigt FCK-hold, der spillede Champions League-kampen onsdag aften i Parken. Hele syv spillere i startelleveren var fra Danmark, hvilket i sig selv er en kontrast til sidste efterår, hvor FCK i en kamp mod OB havde hele ni udenlandske spillere i startopstillingen. Mere interessant er det, at mange af spillerne er unge folk under 24 år – og alle har baggrund i København og omegn.

– Der er seks-syv unge københavnere med i dag, og det betyder noget. Da jeg snakkede med Bashkim om at komme til FCK, kunne vi se på ham, hvor meget han brænder for at spille for FCK. Han fik næsten tårer i øjnene, og det betyder virkelig noget for ham. Det betyder også virkelig meget for Youssef Touotuh og Danny Amankwaa, siger Ståle Solbakken, der ser flere positive effekter af de mange unge, lokale spillere.

– Den slags spillere betyder også noget for fansene. Jeg var til KB Cup i weekenden, hvor mange små drenge kom hen til mig og sagde: ‘Fedt med Danny; fedt med Youssef’, fordi de er mørke i huden. De giver nogle følgevirkninger, som man måske ikke tænker på. Der var usædvanligt mange, der kom hen til mig og roste Danny og Youssef. Der er en synergieffekt, og det har overrasket mig. Det var unge drenge mellem syv og 15 år, der var oppe at køre over, at Danny og Youssef gør det godt, siger Ståle Solbakken, der dog afviser, at man i transfersammenhæng har tænkt på at bringe unge, danske spillere til holdet.

– Det er ikke bevidst, for vi er gået efter kvalitet, siger han.

Nu venter der en spændende lodtrækning til Champions League-playoff fredag, og her kan FC København møde enten Arsenal, Zenit, Leverkusen, Napoli eller FC Porto. Solbakken har endnu ikke overvejet mulighederne for et avancement til Champions League-gruppespillet.

– Det har jeg ikke tænkt et sekund på. Kigger man på de fem hold, er der fem, ti og 15 procent chance for at gå videre, alt efter hvem vi trækker. Sådan er det. Det vigtige var at komme videre og få ro på. Vi er sikret otte europæiske kampe nu, og det er godt, selvom Europa League ligger om torsdagen, hvilket er noget pis i forhold til Superligaen, siger manageren, der ikke har nogen præferencer i forhold til lodtrækningen.

– Det har jeg ikke. Jeg vil meget gerne undgå Arsenal. Vi vil gerne gå videre, og derfor vil jeg gerne undgå Arsenal, som er det bedste hold, siger han. 

LÆS OGSÅ: Et mirakel og et vendepunkt for dansk fodbold





Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger



LIVE

TransferLIVE: Onyeka på vej til Spanien?


Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Femkløver vil væk fra Manchester United

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?


TRANSFER

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’


Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Afsløring: Kvistgaarden nærmer sig Norwich-skifte 

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Megatransfer på vej?

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

FC Barcelona forsøger sig med dansker


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

Lover transfers

– Han kan blive vigtig

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

Superliga-klub smadrer transferrekord

Kæmpe milliontab

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord



På vej mod retur?

“Et kup” at hente dansk angriber

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Afsløring: FCN sælger Dorgeles i transferrekord


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

– Jeg er stærkere end nogensinde

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Danmark taber knebent til Sverige

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news



– Vi kan udfordre de bedste

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Aflyser sommerferien

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Chelsea og Barcelona får enorme bøder

Bo Henriksen forudser gigantisk transfer

FC Nordsjælland sælger Dorgeles

Thomas Partey tiltalt for voldtægt

Derfor giver én type transfer særlig mening

Slut – øv, Danmark: Smalt nederlag

– Bolden er rund, og jeg er Nadia Nadim!

Stjerneagent anklaget for voldtægt



Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse

Danskerne jubler over opbakning