Solbakken: Thomsen er en dygtig tovejsspiller

Nicolaj Thomsen er ny spiller i FC København, og Ståle Solbakken er glad for at lande en spiller, han længe har haft øjne på.



Ståle Solbakken og FC København har forstærket sig med midtbanespiller Nicolaj Thomsen, der kommer fra franske Nantes.

Midtbanespilleren har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2021, og Ståle Solbakken er yderst tilfreds med tilgangen af den 23-årige tidligere AaB’er.

– Nicolaj er en spiller, vi altid har synes rigtigt godt om, men som har været uden for vores rækkevidde indtil sidste år, hvor han valgte at tage til Nantes og Frankrig. Nu er situationen en anden, og vi er glade for, at vi har fået muligheden for at hente ham til FCK. Han er en dygtig tovejsspiller med gode offensive løsninger og en konkurrencedygtig defensiv, siger Ståle Solbakken til klubbens hjemmeside og forklarer:

– Han er stadig ung og har mulighed for at udvikle sig selv og holdet. Han er en lidt anderledes type midtbanespiller, end dem vi har i forvejen, så han er en stærk tilføjelse til truppen. Lige nu er han skadet, så der vil gå lidt tid, inden han kan konkurrere på lige fod med de andre, men det skal nok komme, og vi ser frem til at arbejde sammen med Nicolaj, siger han.

Thomsen nåede blot et halvt år i franske Nantes, hvor et trænerskifte betød, at han røg ud i kulden og ikke fik meget spilletid.

Nu er han så tilbage i dansk fodbold, hvor han skal konkurrere med spillere som Kasper Kusk, Youssef Toutouh, Benjamin Verbic, Rasmus Falk og Danny Amankwaa om spilletid.





TransferLIVE: Uventet skifte?




LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’