FC Midtjylland sikrede sig onsdag den helt store økonomiske jackpot med pladsen i Champions Leagues gruppespil.
Torsdag aften skal rivalerne fra FC København også forsøge at fylde nogle millioner i pengetanken med en plads i Europa League, når holdet møder kroatiske Rijeka i Parken.
Derudover kan et avancement være med til at hæve markedsværdien på FCK-spillerne.
– Vores model er at spille i Europa og sælge spillere, så det er vigtigt for os at komme videre, siger FCK-manager Ståle Solbakken før mødet med sidste sæsons nummer tre i den kroatiske liga.
– Det er et godt organiseret hold, som kan alle tricks i bogen. De vil gøre det vanskeligt for os. De har et par midtbanespillere og en forward, der kan lidt ekstra.
– Vi vurderer, at vi har mulighed for at gå videre, og det satser vi også på, siger Solbakken.
Det er sket 13 gange de seneste 14 sæsoner, at FCK har slået døren ind til et europæisk gruppespil.
Læs også:Chefredaktøren: FCM fortjener Champions League efter drama og års knokleri
– Vi har været ekstreme i de europæiske knockoutkampe. Hvis man lægger den procentmæssige chance for at kvalificere sig til 13 ud af 14 gruppespil, så er chancen nærmest nul.
– Vi har fået en stor erfaringsbank i Europa, og det er en kæmpe fordel for os.
– Nu får vi se, om det fortsætter mod Rijeka. Vi vil gøre alt, hvad vi kan. Vi bøvler med nogle ting, og det har vi gjort i et halvt års tid i forhold til at være stabile, fortæller Solbakken.
Nordmanden nævner, at holdets manglende stabilitet, der mest har været synlig i Superligaen, er en kompleks størrelse.
Han forklarer, at de svingende præstationer dels skyldes belastning og skader, men også truppens sammensætning.
En plads i gruppespillet vil formentlig garantere FCK indtægter på omkring 50 millioner kroner, hvilket giver muligheder for at ændre i truppen.
– Jeg har mine tanker, men det er nemmere at være offensiv, hvis vi får penge ind, siger Solbakken.
Læs også:FC Midtjylland er det femte danske hold i Champions League
Højrebacken Peter Ankersen er allerede hentet tilbage efter et år i italienske Genoa, mens en anden højreback i form af Guillermo Varela er på vej ud. Uruguayaneren er ikke med i truppen mod Rijeka.
– Vi regner med, at der sker ting. Det er de signaler, vi har fået fra hans agent, siger FCK-manageren.
FCK nåede i sidste sæson frem til kvartfinalerne i Europa League, hvor holdet tabte til Manchester United.
Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har endnu ikke offentliggjort det økonomiske regnestykke, der viser, hvor meget FCK tjente i Europa i sidste sæson.
Man kan dog bruge forrige sæson som en slags pejlemærke. Her tjente FCK 65 millioner kroner på at deltage i gruppespillet i Europa League, heraf var 7,5 millioner kroner bonus for at vinde én kamp og spille to uafgjort.
/ritzau/
Læs også:FCM klar til første Champions League-deltagelse efter comebacksejr
Læs også:Lukas Lerager er også ramt af coronavirus
LIVE
TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
‘Rødt kort er svært at vurdere’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
