Solbakkens store guldstatus: Transferbolden ruller sent

FC København-manager Ståle Solbakken gør status over sit nyslåede guldhold – og ikke mindst hvad man kan forvente sig af fremtiden.



FC København er igen danske mestre. Anden pinsedag bragte løverne sig så langt foran i tabellen, at de ikke længere kan hentes, og dermed kunne sejrsøllene blive knappet op på græstæppet i Telia Parken efter 2-0-sejren over FC Nordsjælland.

Da Ståle Solbakken havde drukket sin, gjorde han status over guldet, fortiden, nutiden og ikke mindst fremtiden. Men først og fremmest klubbens 11. mesterskab.

– Jeg har sagt til drengene, at den stabilitet, vi har vist over lang tid, fortjener meget stor respekt. Vi har tabt én kamp siden september. Der var jo mange, der ikke troede, vi ville vinde, og på et tidspunkt lå vi otte point bag FC Midtjylland, så det har ikke været nemt. Vi kom lidt tungt i gang på grund af alle de skader, der ramte os i fjor. Spillerne kom tilbage én efter én, og det har gjort, vi kunne fylde på, men vi var handicappede fra start, siger Ståle Solbakken.

FC København har nogle økonomiske muskler, som de øvrige klubber i Superligaen ikke kan matche, men ifølge FCK-manageren er det ikke der, forklaringen på guldmedaljerne skal findes.

– Vi har brugt flere penge, men forskellen er ikke så stor, som mange siger. Jeg tror, at både Brøndby og FC Midtjylland er meget tæt på os. Vi bruger færre penge nu, end vi gjorde i 2010/2011, og det siger lidt om udviklingen, siger Solbakken, der først og fremmest mener, det er kulturen, der har båret FCK til guldet:

– Jeg har gjort mange gode ting i FCK, men også mange mindre gode ting. En af de gode ting er, at vi har mange af de rigtige personer i de rigtige stillinger. Her tænker jeg blandt andet på Johan Lange (teknisk direktør, red.) og David Cosgrove (daglig leder af sudhedssektoren, red.). Vi har fået mere ekspertise, og vi har fået en fantastisk ungdomsafdeling, som er den bedste i landet nu. Når man kigger på tabellen, og hvem der har flest spillere på U-landsholdene, så har det aldrig været FCK. Vi har ikke brugt vores tid på det. Nu har vi en kultur hele vejen igennem.

– Desuden har vi en række ledere, som går forrest, og så følger de andre efter. De har karakter. Zanka har haft en fantastisk sæson – efter de første seks-syv kampe har han været med afstand den bedste midstopper i Superligaen. Ingen har været i nærheden – måske lige Erik Johansson efter han kom til. Men fordi Zanka er, som han er, så bliver der fokus på alt muligt andet. Delaney har haft sin bedste sæson, Nicolai Jørgensen har været rigtig god det seneste halve år. Federico Santander er kommet stærkere og stærkere. William Kvist har de seneste fem-seks uger været den William, vi kender, lyder det fra nordmanden.

Det var Ståle Solbakkens første mesterskab, siden han gjorde comeback som FCK-træner i 2013, og af samme årsag er det også nogle af de mere specielle guldmedaljer.

– Den sæson, jeg kom tilbage, lå vi sidst sammen med Brøndby, men vi fik stabiliseret os uden at blive specielt gode. Vi smed alt for mange point. I fjor havde vi en udmærket sæson og fik mange point med op mod ti skader. Der var vi gode, og jeg kunne se, stabiliteten var på vej, men vi manglede X-factor. Den har vi fået i denne sæson, og så har vi stadig kulturbærerne.

– Jeg vil også rose FC Midtjylland. De har gjort meget godt for dansk fodbold i år. De havde en fantastisk europæisk kampagne og slog blandt andre Manchester United, så FCM har gjort det godt, men vi har været bedst i de indbyrdes  opgør, og det har været psykologisk vigtigt.

Med mesterskabet i hus skal FC København i næste sæson atter spille Champions League-kvalifikation. Spørgsmålet er, om holdet er klar.

– Det her hold er klar, men spørgsmålet er, om det er det her hold, der kommer til at spille. Der kommer en EM-slutrunde, som for første gang er med 24 hold, så det vil tage lang tid, før transferbolden begynder at rulle. De store klubber vil vente, og det vil influere på de små fisk, og i den verden er vi små fisk. Så man kan godt forestille sig, at det er ét hold, der starter kvalifikationen, og et andet, der slutter den.

Hvis du tager Nicolai Jørgensen, Zanka og Delaney – hvor mange tror du så, I sælger?

– Helt sikkert ikke alle tre. Helt sikkert en. Og så håber jeg, at to af dem bliver tilbage. Men jeg kan garantere, at vi sælger en, og jeg kan garantere, at vi ikke sælger tre, slutter Ståle Solbakken.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Født i Danmark og på vej til VM

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år