Manchester United-manager Ole Gunnar Solskjær håber, at Edinson Cavani beslutter sig for at forlænge sit ophold i klubben efter denne sæson.
Det siger Solskjær, efter at den 34-årige uruguayaner søndag hjalp med at sikre United en 3-1-sejr over Tottenham i Premier League.
– Vi har haft møder, hvor vi har været ærlige over for hinanden. Det er ikke nogen hemmelighed, at vi gerne vil beholde ham, siger Solskjær til journalister ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Edinson Cavani blev hentet til Manchester United på en fri transfer i oktober sidste år. Han har en etårig kontrakt, der indeholder en option, så den kan forlænges med yderligere et år.
Inden da spillede Cavani for Paris Saint-Germain, hvor hans kontrakt udløb i sommeren 2020.
I PSG blev det til 200 scoringer i 301 kampe. Før opholdet i den franske hovedstad lavede han ligeledes mål på stribe for Napoli.
Også søndag var han på pletten mod Tottenham, da han gjorde det til 2-1 i det 79. minut. Inden da havde Cavani desuden fået en scoring annulleret i første halvleg.
Efter sigende er uruguayaneren klar til at fortsætte sin karriere i Sydamerika, da han ikke er faldet til i England.
Ole Gunnar Solskjær fortæller, at de usædvanlige omstændigheder forårsaget af coronapandemien har været udfordrende for Cavani, der ikke har haft mulighed for at få besøg af familie og venner i Manchester.
– Han overvejer sine muligheder og tænker grundigt over, hvad han har lyst til, og det forstår jeg godt, siger Solskjær ifølge Reuters.
– Jeg kender hans følelser, og han kender mine følelser. Han har ikke truffet nogen endelig beslutning endnu, og jeg kan godt forstå, at det har været et svært år for alle.
Den norske manager peger blandt andet på, at Edinson Cavani ikke taler engelsk og heller ikke har haft mulighed for at lære den engelske kultur at kende, da store dele af samfundet har været lukket ned det seneste år på grund af pandemien.
Cavani har scoret otte mål for United i sin tid i klubben – syv i Premier League og et i Liga Cuppen.
Manchester United ligger på en andenplads i Premier League med 63 point efter 31 kampe.
/ritzau/
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
VM får tre åbningsceremonier – stjerner optræder
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
NYHEDER
Sønderjyske er tilbage i medaljekampen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
EKSKLUSIVT
