Solskjær håber at kunne beholde stjerne i United

Efter sigende overvejer Cavani at fortsætte sin karriere i Sydamerika, da han ikke er faldet til i England.



Manchester United-manager Ole Gunnar Solskjær håber, at Edinson Cavani beslutter sig for at forlænge sit ophold i klubben efter denne sæson.

Det siger Solskjær, efter at den 34-årige uruguayaner søndag hjalp med at sikre United en 3-1-sejr over Tottenham i Premier League.

– Vi har haft møder, hvor vi har været ærlige over for hinanden. Det er ikke nogen hemmelighed, at vi gerne vil beholde ham, siger Solskjær til journalister ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Edinson Cavani blev hentet til Manchester United på en fri transfer i oktober sidste år. Han har en etårig kontrakt, der indeholder en option, så den kan forlænges med yderligere et år.

Inden da spillede Cavani for Paris Saint-Germain, hvor hans kontrakt udløb i sommeren 2020.

I PSG blev det til 200 scoringer i 301 kampe. Før opholdet i den franske hovedstad lavede han ligeledes mål på stribe for Napoli.

Også søndag var han på pletten mod Tottenham, da han gjorde det til 2-1 i det 79. minut. Inden da havde Cavani desuden fået en scoring annulleret i første halvleg.

Efter sigende er uruguayaneren klar til at fortsætte sin karriere i Sydamerika, da han ikke er faldet til i England.

Ole Gunnar Solskjær fortæller, at de usædvanlige omstændigheder forårsaget af coronapandemien har været udfordrende for Cavani, der ikke har haft mulighed for at få besøg af familie og venner i Manchester.

– Han overvejer sine muligheder og tænker grundigt over, hvad han har lyst til, og det forstår jeg godt, siger Solskjær ifølge Reuters.

– Jeg kender hans følelser, og han kender mine følelser. Han har ikke truffet nogen endelig beslutning endnu, og jeg kan godt forstå, at det har været et svært år for alle.

Den norske manager peger blandt andet på, at Edinson Cavani ikke taler engelsk og heller ikke har haft mulighed for at lære den engelske kultur at kende, da store dele af samfundet har været lukket ned det seneste år på grund af pandemien.

Cavani har scoret otte mål for United i sin tid i klubben – syv i Premier League og et i Liga Cuppen.

Manchester United ligger på en andenplads i Premier League med 63 point efter 31 kampe.

/ritzau/






Bayern München på plads til Superliga-brag




LIVE

TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Gaveregn over FC Midtjylland

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Vil ikke juble i Parken



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag