Som lyn fra en klar himmel.
Der var ikke mange, der havde regnet med, at Jens Berthel Askou ville ende i FC København, men 12. januar blev den tidligere Superliga-træner præsenteret som assistent.
Det skete ganske kort tid efter, at han var røget ud som Sparta Prag-assistent.
Andreas Pyndt kender Askou godt fra deres fælles fortid i IFK Göteborg, og det tidligere Brøndby-talent mener, at FCK har fået fingrene i en kompetent træner.
– Mit forløb i klubben var meget kort, men jeg synes, at Jens Berthel Askou var utrolig dygtig fra dag ét af. De hentede mig ind på træningslejren, og jeg kom hurtigt ind i gruppen. Han havde en meget klart strategi om, hvordan min rolle skulle være, og hvordan vi skulle spille.
– Jeg synes, at han var en god motivator, og han gjorde en motiveret til kamp. Jeg synes også, at jeg havde gode snakke med ham uden for fodbolden. Jeg synes også, at han var god til at se noget video og sagde, hvor jeg var god, og hvor jeg kunne være bedre. Han er meget evaluerende og stræbende efter det bedre, siger Andreas Pyndt til Tipsbladet og tilføjer om hans dødboldstræning:
– Jeg kan da huske, at han trænede mange clearinger med forsvarsspillerne i Göteborg.
Artiklen fortsætter under billedet.

Spændende
Pyndt tørnede ud for Göteborg-klubben i foråret 2024, og det endte med at blive en stor succes takket være Jens Berthel Askou.
– Jeg synes, at jeg præsterede endnu bedre under Jens Berthel Askou. Det er måske også qua, at de stod og manglede én til den position. Jeg kom lynhurtigt ind på holdet og fik en stor rolle og ansvar med det samme. Jeg synes, at det gjorde mig godt, og jeg er taknemmelig for, at han gav mig den tillid.
Göteborg og FC København er to forskellige størrelser, men Pyndt mener, at Askou kan blive en stor gevinst for FC København.
– Jeg tror helt sikkert, at han kan blive en succes i FCK. Nu har jeg ikke set ham som assistent andet end i Sparta Prag. Jeg kan ikke se, hvorfor det ikke skulle være et godt match. Det bliver spændende at se, afslutter den nuværende Sirius-spiller til Tipsbladet.
Askous kontrakt gælder lige nu frem til sommer.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER