Spændt SønderjyskE-ledelse: Ny ejer kan udvikle klubben

Klubbens direktør Klaus Rasmussen og bestyrelsesformand Gynter Kohls ser store perspektiver i ejerskiftet i SønderjyskE.



Dansk fodbold er blevet ramt af noget af en bombe. SønderjyskE er således blevet købt af amerikanske familien Platek, oplyser klubben tirsdag.

I pressemeddelelsen oplyser SønderjyskE, at salget “indebærer en betydelig økonomisk konsolidering”, og i den sønderjyske Superliga-klubs ledelse glæder man sig også over salget, der kan være med til at udvikle klubben.

Det siger direktør Klaus Rasmussen til klubbens hjemmeside.

Læs også:Amerikansk investor køber SønderjyskE Fodbold

–  Først og fremmest er vi stolte og beæret over, at vi er blevet set udefra, og det her er en meget positiv udvikling for Sønderjysk Elitesport A/S. Lige fra starten, hvor Robert Platek henvendte sig, har der været en meget seriøs dialog, og han har vist stor interesse i vores Superligaprojekt, og det betyder meget for os, at det vil blive drevet videre, som vi kender SønderjyskE med stor fokus på landsdelen og vores værdier.

– Det her giver mulighed for, at vi kan lægge lag på, så vi kan udvikle Sønderjysk Elitesport A/S og SønderjyskE Fodbold yderligere, og det kommer til at smitte positivt af på hele projektet, lyder det fra Klaus Rasmussen.

Også bestyrelsesformand i SønderjyskE Fodbold, Gynther Kohls, ser store perspektiver i ejerskiftet.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 2. spillerunde

– Det her er en stor og vigtig dag for SønderjyskE Fodbold. SønderjyskE er sat i verden for at sætte Sønderjylland på verdenskortet og for at give sønderjyderne gode oplevelser, og det er noget, som vi alle kan samles om og være en del af. Det er godt set af vores ejere at gå i dialog om salg, da muligheden opstod, for salget giver store perspektiver for det fodboldprojekt, som jeg med stor kærlighed har stået i spidsen for i en lang årrække.

– Jeg tror på, at vi kan udvikle projektet og være endnu mere konkurrencedygtige i 3F Superligaen. Vi skal fortsat arbejde hårdt og være ydmyge, og det er selvfølgelig vigtigt, at alle sønderjyder – både private og virksomheder – fortsat bakker op om projektet, og gør de det, er jeg sikker på, at vi sammen med den nye investor kan se frem til endnu flere gode, fælles oplevelser på fodboldbanen, siger han.

SønderjyskE vandt i den forgangne sæson pokalturneringen. I den indeværende sæson har de hentet tre point efter to spillerunder, og de møder AaB i næste spillerunde.

Læs også:SønderjyskE drømmer om gruppespillet: Det er store penge, der venter
Læs også:AaB-profil: Vi må ikke gøre modstanderens målmand til banens bedste
Læs også:Zlatan sammenligner sig med fiktiv karakter efter åbningssejr






LIVE

LIVE: Stopper karrieren

Fortryder FC Barcelona-transfer

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Færdig: Nu er han rejst til København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Hold nu kæft, hvor er han god!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Lewandowski forlader FC Barcelona

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

– Niels Frederiksen er en legende!

Så er det officielt

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’