Dansk fodbold er blevet ramt af noget af en bombe. SønderjyskE er således blevet købt af amerikanske familien Platek, oplyser klubben tirsdag.
I pressemeddelelsen oplyser SønderjyskE, at salget “indebærer en betydelig økonomisk konsolidering”, og i den sønderjyske Superliga-klubs ledelse glæder man sig også over salget, der kan være med til at udvikle klubben.
Det siger direktør Klaus Rasmussen til klubbens hjemmeside.
Læs også:Amerikansk investor køber SønderjyskE Fodbold
– Først og fremmest er vi stolte og beæret over, at vi er blevet set udefra, og det her er en meget positiv udvikling for Sønderjysk Elitesport A/S. Lige fra starten, hvor Robert Platek henvendte sig, har der været en meget seriøs dialog, og han har vist stor interesse i vores Superligaprojekt, og det betyder meget for os, at det vil blive drevet videre, som vi kender SønderjyskE med stor fokus på landsdelen og vores værdier.
– Det her giver mulighed for, at vi kan lægge lag på, så vi kan udvikle Sønderjysk Elitesport A/S og SønderjyskE Fodbold yderligere, og det kommer til at smitte positivt af på hele projektet, lyder det fra Klaus Rasmussen.
Også bestyrelsesformand i SønderjyskE Fodbold, Gynther Kohls, ser store perspektiver i ejerskiftet.
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 2. spillerunde
– Det her er en stor og vigtig dag for SønderjyskE Fodbold. SønderjyskE er sat i verden for at sætte Sønderjylland på verdenskortet og for at give sønderjyderne gode oplevelser, og det er noget, som vi alle kan samles om og være en del af. Det er godt set af vores ejere at gå i dialog om salg, da muligheden opstod, for salget giver store perspektiver for det fodboldprojekt, som jeg med stor kærlighed har stået i spidsen for i en lang årrække.
– Jeg tror på, at vi kan udvikle projektet og være endnu mere konkurrencedygtige i 3F Superligaen. Vi skal fortsat arbejde hårdt og være ydmyge, og det er selvfølgelig vigtigt, at alle sønderjyder – både private og virksomheder – fortsat bakker op om projektet, og gør de det, er jeg sikker på, at vi sammen med den nye investor kan se frem til endnu flere gode, fælles oplevelser på fodboldbanen, siger han.
SønderjyskE vandt i den forgangne sæson pokalturneringen. I den indeværende sæson har de hentet tre point efter to spillerunder, og de møder AaB i næste spillerunde.
Læs også:SønderjyskE drømmer om gruppespillet: Det er store penge, der venter
Læs også:AaB-profil: Vi må ikke gøre modstanderens målmand til banens bedste
Læs også:Zlatan sammenligner sig med fiktiv karakter efter åbningssejr
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Kæmpekøb retur til FC København?
Oddset styrtdykker
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
INTERVIEW
