Spændt SønderjyskE-ledelse: Ny ejer kan udvikle klubben

Klubbens direktør Klaus Rasmussen og bestyrelsesformand Gynter Kohls ser store perspektiver i ejerskiftet i SønderjyskE.



Dansk fodbold er blevet ramt af noget af en bombe. SønderjyskE er således blevet købt af amerikanske familien Platek, oplyser klubben tirsdag.

I pressemeddelelsen oplyser SønderjyskE, at salget “indebærer en betydelig økonomisk konsolidering”, og i den sønderjyske Superliga-klubs ledelse glæder man sig også over salget, der kan være med til at udvikle klubben.

Det siger direktør Klaus Rasmussen til klubbens hjemmeside.

Læs også:Amerikansk investor køber SønderjyskE Fodbold

–  Først og fremmest er vi stolte og beæret over, at vi er blevet set udefra, og det her er en meget positiv udvikling for Sønderjysk Elitesport A/S. Lige fra starten, hvor Robert Platek henvendte sig, har der været en meget seriøs dialog, og han har vist stor interesse i vores Superligaprojekt, og det betyder meget for os, at det vil blive drevet videre, som vi kender SønderjyskE med stor fokus på landsdelen og vores værdier.

– Det her giver mulighed for, at vi kan lægge lag på, så vi kan udvikle Sønderjysk Elitesport A/S og SønderjyskE Fodbold yderligere, og det kommer til at smitte positivt af på hele projektet, lyder det fra Klaus Rasmussen.

Også bestyrelsesformand i SønderjyskE Fodbold, Gynther Kohls, ser store perspektiver i ejerskiftet.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 2. spillerunde

– Det her er en stor og vigtig dag for SønderjyskE Fodbold. SønderjyskE er sat i verden for at sætte Sønderjylland på verdenskortet og for at give sønderjyderne gode oplevelser, og det er noget, som vi alle kan samles om og være en del af. Det er godt set af vores ejere at gå i dialog om salg, da muligheden opstod, for salget giver store perspektiver for det fodboldprojekt, som jeg med stor kærlighed har stået i spidsen for i en lang årrække.

– Jeg tror på, at vi kan udvikle projektet og være endnu mere konkurrencedygtige i 3F Superligaen. Vi skal fortsat arbejde hårdt og være ydmyge, og det er selvfølgelig vigtigt, at alle sønderjyder – både private og virksomheder – fortsat bakker op om projektet, og gør de det, er jeg sikker på, at vi sammen med den nye investor kan se frem til endnu flere gode, fælles oplevelser på fodboldbanen, siger han.

SønderjyskE vandt i den forgangne sæson pokalturneringen. I den indeværende sæson har de hentet tre point efter to spillerunder, og de møder AaB i næste spillerunde.

Læs også:SønderjyskE drømmer om gruppespillet: Det er store penge, der venter
Læs også:AaB-profil: Vi må ikke gøre modstanderens målmand til banens bedste
Læs også:Zlatan sammenligner sig med fiktiv karakter efter åbningssejr




LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

Transferbombe i Manchester United

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

‘Det er jeg træt af’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

17-årig som starter? ‘Super spændende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Frankrig – Spanien

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

De vil ansætte Guardiola som landstræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Melder ud om Mbappé

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Jess Thorup på vej til denne klub