• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Victor Risager

Spændt SønderjyskE-ledelse: Ny ejer kan udvikle klubben

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Klubbens direktør Klaus Rasmussen og bestyrelsesformand Gynter Kohls ser store perspektiver i ejerskiftet i SønderjyskE.

Af Victor Risager

Dansk fodbold er blevet ramt af noget af en bombe. SønderjyskE er således blevet købt af amerikanske familien Platek, oplyser klubben tirsdag.

I pressemeddelelsen oplyser SønderjyskE, at salget “indebærer en betydelig økonomisk konsolidering”, og i den sønderjyske Superliga-klubs ledelse glæder man sig også over salget, der kan være med til at udvikle klubben.

Det siger direktør Klaus Rasmussen til klubbens hjemmeside.

Læs også:Amerikansk investor køber SønderjyskE Fodbold

-  Først og fremmest er vi stolte og beæret over, at vi er blevet set udefra, og det her er en meget positiv udvikling for Sønderjysk Elitesport A/S. Lige fra starten, hvor Robert Platek henvendte sig, har der været en meget seriøs dialog, og han har vist stor interesse i vores Superligaprojekt, og det betyder meget for os, at det vil blive drevet videre, som vi kender SønderjyskE med stor fokus på landsdelen og vores værdier.

- Det her giver mulighed for, at vi kan lægge lag på, så vi kan udvikle Sønderjysk Elitesport A/S og SønderjyskE Fodbold yderligere, og det kommer til at smitte positivt af på hele projektet, lyder det fra Klaus Rasmussen.

Også bestyrelsesformand i SønderjyskE Fodbold, Gynther Kohls, ser store perspektiver i ejerskiftet.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen - 2. spillerunde

- Det her er en stor og vigtig dag for SønderjyskE Fodbold. SønderjyskE er sat i verden for at sætte Sønderjylland på verdenskortet og for at give sønderjyderne gode oplevelser, og det er noget, som vi alle kan samles om og være en del af. Det er godt set af vores ejere at gå i dialog om salg, da muligheden opstod, for salget giver store perspektiver for det fodboldprojekt, som jeg med stor kærlighed har stået i spidsen for i en lang årrække.

- Jeg tror på, at vi kan udvikle projektet og være endnu mere konkurrencedygtige i 3F Superligaen. Vi skal fortsat arbejde hårdt og være ydmyge, og det er selvfølgelig vigtigt, at alle sønderjyder – både private og virksomheder – fortsat bakker op om projektet, og gør de det, er jeg sikker på, at vi sammen med den nye investor kan se frem til endnu flere gode, fælles oplevelser på fodboldbanen, siger han.

SønderjyskE vandt i den forgangne sæson pokalturneringen. I den indeværende sæson har de hentet tre point efter to spillerunder, og de møder AaB i næste spillerunde.

Læs også:SønderjyskE drømmer om gruppespillet: Det er store penge, der venter

Læs også:AaB-profil: Vi må ikke gøre modstanderens målmand til banens bedste

Læs også:Zlatan sammenligner sig med fiktiv karakter efter åbningssejr

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling

Superliga

Mere Superliga

Fokus