IKAST (Tipsbladet): Det er ikke så tit, en Arsenal-spiller kan skifte til Superligaens mesterhold og bevæge sig relativt anonymt rundt i Danmark og det danske medielandskab.
Men det er på mange måder netop det, målmand Ovie Ejeheri har gjort, siden han skiftede til FC Midtjylland i sommeren sidste år.
Sæsonen har budt på opsigtsvækkende begivenheder og beslutninger på FCMs målmandspost, hvor Jonas Lössl har erstattet Elias Olafsson sent i sæsonen efter at have været vikar for islændingen efter nytår på grund af en skade.
Jeg tror kun, der er tre af os, der spillede sammen fra, at vi var ni år, der kom på holdet, så det er virkelig, virkelig svært – Ovie Ejeheri om tiden på Arsenals akademi
Og ude på træningsbanen sammen med de to kendte målmænd og målmandstræner Lasse Heinze har Ovie Ejeheri trænet, observeret og lært.

Ovie Ejeheri i kamp for Arsenals U/21-hold. Foto: Alamy
– Jeg elsker Danmark, det er et virkelig fredeligt samfund. Der er ingen rigtige problemer med at bo her. Selvfølgelig er vejret ikke altid det bedste, men hvis jeg skal være fair, har jeg ikke så meget mod koldt vejr. Jeg er varmblodet, så kulden bider ikke så meget på mig, selv hvis det er koldt, siger Ovie Ejeheri til Tipsbladet om sit skifte til Danmark.
– Jeg har ikke spillet meget, men i forhold til træning, så har det givet mig meget at træne med her på alle områder i mit spil. Tingene går godt, og forhåbentlig kommer jeg snart til at spille.
Spillede med Biereth
Når man spiller i Arsenal i 13 år, kan man dårligt undgå at lære nogle fremragende spillere at kende.
Bukayo Saka, Myles Lewis-Skelly og kammeraten Nathan Butler-Oyedeyi spiller på førsteholdet i dag og er blandt dem, målmanden har trænet eller spillet med.
– Jeg tror kun, der er tre af os, der spillede sammen fra, at vi var ni år, der kom på holdet, så det er virkelig, virkelig svært. Og så førsteholdet, jamen der kan det jo godt være meget af det samme som her.
– Altså, selvfølgelig er spillerne i Arsenal på endnu højere niveau, men det er samme mekanisme. Jeg trænede med nogle gange, men det var ikke lige så regelmæssigt som her, og jeg blev ikke vænnet til holdet.
– Jeg havde aldrig været her i dag uden Arsenal. Jeg vil altid være glad og taknemmelig for min tid der. Jeg fik så mange venner der, venner for livet. Ikke mindst os tre, der var med hele vejen, fra vi var ni år og begyndte på akademiet sammen. Vi spillede fodbold sammen igennem holdene på akademiet, men vi er også vokset op sammen og har set hinanden vokse. Det var fantastisk, siger Ovie Ejeheri.

Og så er der den jævnaldrende Mika Biereth, der i dag er en profil i AS Monaco, og som målmanden spillede med for få år siden.
Biereth blev topscorer i U/18-ligaen for Fulham og skiftede så til Arsenal i 2021, og der scorede den nuværende danske landsholdsangriber målene, mens Ejeheri skulle forhindre dem i at gå ind i den anden ende.
– Vi spillede sammen. Han var også udlejet, som jeg var, men vi spillede en hel sæson sammen på U/21-niveau. Han er virkelig god. Han er en ægte måljæger. Han ved, hvor man kommer til chancer og scorer mål, og som vi har set, fungerer det også på førsteholdet på seniorniveau. Det er godt for ham, og jeg er glad på hans vegne. Det er godt at se ham klare sig så godt, siger Ovie Ejeheri, der så den dansk-engelske angriber score samme type mål dengang, som han har gjort i gennembruddene for Sturm Graz og nu AS Monaco.
– Han har helt ærligt ikke ændret sig som spiller. Han er den samme spiller, og den der evne til at score har han været i stand til at oversætte. Det er en evne, der ikke er afhængig af det niveau, man befinder sig på. Hvis man har det instinkt, han har, kommer man til at score mål uanset hvad. Og den evne er meget værdifuld, siger Ovie Ejeheri.
Vil starte for FCM
FC Midtjylland og Arsenal er bestemt ikke det samme, men tilvænningen til at spille seniorfodbold et sted, hvor man dyster om et mesterskab og spiller i Europa kræver alligevel sit.
Målmanden var for to år siden lejet til Chelmsford i sjettebedste række i England og spillede i efteråret 2023 på leje i den finske klub SJK.
Men at spille der er noget ganske andet end at duellere med nuværende og tidligere landsholdsmålmænd i FC Midtjylland.
– Det handlede blandt andet om, at jeg på et tidspunkt vil have muligheden for at blive førstevalg, og helt sikkert at jeg kan udvikle mig og blive bedre. Og ja, at jeg på et tidspunkt har forbedret mig, så jeg bliver nummer et. Jeg bliver forhåbentlig en af de bedste målmænd i Superligaen en dag, det er det, jeg arbejder på. Og jeg føler mig sikker på, at jeg kan opnå det en dag, siger Ovie Ejeheri om valget af FC Midtjylland.
Bliver Ovie Ejeheri en dag førstemålmand i FCM?
0 Votes
– Jeg vil først og fremmest gerne være nummer et her. Jeg vil også gerne spille for Nigerias landshold. Og jeg vil gerne vinde trofæer. Jeg vil ikke lægge mig fast på hvilke, men jeg vil helt sikkert gerne prøve at vinde noget. I første omgang skal man bare være glad for, hvad end man vinder.
Ovie Ejeheri har været med på bænken syv gange i alt for FC Midtjylland i den periode i begyndelsen af året, hvor Elias Ólafsson var ukampdygtig med en brækket hånd.
Ejeheri, der for nylig fyldte 22, var som teenager i Arsenal også på observationslisten til de engelske ungdomslandshold ud over Nigerias, som målmanden enkelt gang var udtaget til men måtte melde fra til med en skade.
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
OB straffer angriber
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
NYHEDER
I svime over Højlund
Medie peger på FC København
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
Sepp Piontek er død
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
