Sporløs: Den glemte Liverpool-dansker

Målmanden Jørgen Nielsen fik fem år i Liverpool uden at spille en førsteholdskamp, selv om hans trøje rent faktisk optrådte i en kamp.



Liverpool-keeper Sander Westerveld har netop fået rødt kort i Premier League-derbyet mod Everton den 27. september 1999. Der er spillet 75 minutter af kampen, og Liverpools reservekeeper, danske Jørgen Nielsen, er på nippet til at få sin første optræden for Liverpool.

»Da Westerveld er på vej ud af banen, siger min målmandstræner, at jeg skal rejse mig op og gøre mig klar. Jeg når lige at trække træningsbukserne ned til knæene, inden der er en, der siger, at vi allerede har brugt vores tre udskiftninger. Så jeg måtte sætte mig ned igen,« fortæller Jørgen Nielsen, som måtte låne sin trøje ud til holdkammeraten Steve Staunton, der røg på mål efter udvisningen.

Tæt på holdet
Det var altså kun Nielsens trøje, som nåede at komme i vælten i en officiel kamp for klubben. Forholdet med englænderne holdt i fem år, fra 1997-2002, men det er ikke en bitter Jørgen Nielsen, der kigger tilbage på opholdet.

»Jeg tænker tværtimod, at det var en fantastisk tid. Det var vildt motiverende at træne med spillere som Steve McManaman og Robbie Fowler. Træningen var på et meget højt niveau, og så blev man behandlet ordentligt derovre, hvis bare man havde en god indstilling til den daglige træning,« forklarer Jørgen Nielsen.

»Man kan jo altid tænke, at hvis jeg var taget til en hvilken som helst anden klub, ville jeg så have slået igennem? Det gider jeg ikke bruge så meget tid på at rationalisere over. Det var en fantastisk tid i Liverpool, som står som et af de absolutte højdepunkter i min karrieren,« fortæller han.

Da Liverpool hentede Jørgen Nielsen inden 1997-sæsonen, havde keeperen lige oplevet en af de største triumfer i karrieren. Sammen med Hvidovre havde han netop overstået sin første sæson i Superligaen, og det var gået så godt, at Nielsen blev kåret som Årets Målmand. Derfor var masser af selvtillid i tanken hos keeperen, som heller ikke var skræmt af udfordringerne hos de store englændere.

»Jeg fik en treårig kontrakt i starten. Jeg havde store ambitioner, da jeg kom, og jeg følte egentlig også, at jeg var tæt på det første halve år. Når man kigger tilbage, er man da skuffet over, at det ikke blev til en tur på holdet. Det var David James, jeg kæmpede med det første år, hvor jeg følte mig godt med i kampen, men så begyndte de at hente andre keepere ind, og det skubbede mig desværre lidt længere fra holdet,« siger Jørgen Nielsen, som alligevel underskrev en ny aftale i 2000.

»Jeg sagde ja til min anden toårige kontrakt, selv om jeg vidste, at jeg ville blive reserve. Men det var bare en opvejelse af en række ting som økonomi og forskellige andre ting, der gjorde, at det var den bedste løsning for mig,« siger han.

Frem-tiden og fremtiden
Da den sidste arbejdsdag i Liverpool var overstået i 2002, stod først Farum og senere Frem klar med arbejde til keeperen, da han i fra 2002 udskiftede England med Danmark. I perioden i Frem genoptog Jørgen Nielsen sine økonomi-studier, som blev skrinlagt, da det engelske eventyr begyndte. I 2008 blev han færdig med kandidatuddannelsen, og det førte langsomt til en nedtrapning af fodboldkarrieren.

I 2008 blev han således ansat i Nykredit, som også i dag er Jørgen Nielsen arbejdsgiver. Fodbold er stadig en del af keeperens liv – dog på et lidt andet niveau end tidligere.

»Jeg har egentlig holdt mig ret langt væk fra at spille fodbold. Nogle gang spiller jeg lidt hyggebold sammen med nogle gutter på Østerbro, hvor vi mødes lørdag formiddag og spiller lidt. Ellers er det mere på anden anden side af kridtstregerne, jeg bruger min tid. Jeg hjælper lidt til med målmandstræningen ude i AB, og det har jeg været i halvandet år nu,« siger han og understreger, at han ikke har ambitioner om at gøre yderligere ud af trænergeringen. I

AB er Nielsen ansvarlig for et ugentligt træningspas med førsteholdets keepere og enkelte ungdomsmålmænd, som kan suge til sig af den tidligere Liverpool-spillers erfaringer.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Svensson giver status på Huescas

Her er VM-turneringens hold

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fin lodtrækning for FCK

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Sønderjyske – FC Midtjylland

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

FC København kan miste endnu en stjerne

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander