Liverpool-keeper Sander Westerveld har netop fået rødt kort i Premier League-derbyet mod Everton den 27. september 1999. Der er spillet 75 minutter af kampen, og Liverpools reservekeeper, danske Jørgen Nielsen, er på nippet til at få sin første optræden for Liverpool.
»Da Westerveld er på vej ud af banen, siger min målmandstræner, at jeg skal rejse mig op og gøre mig klar. Jeg når lige at trække træningsbukserne ned til knæene, inden der er en, der siger, at vi allerede har brugt vores tre udskiftninger. Så jeg måtte sætte mig ned igen,« fortæller Jørgen Nielsen, som måtte låne sin trøje ud til holdkammeraten Steve Staunton, der røg på mål efter udvisningen.
Tæt på holdet
Det var altså kun Nielsens trøje, som nåede at komme i vælten i en officiel kamp for klubben. Forholdet med englænderne holdt i fem år, fra 1997-2002, men det er ikke en bitter Jørgen Nielsen, der kigger tilbage på opholdet.
»Jeg tænker tværtimod, at det var en fantastisk tid. Det var vildt motiverende at træne med spillere som Steve McManaman og Robbie Fowler. Træningen var på et meget højt niveau, og så blev man behandlet ordentligt derovre, hvis bare man havde en god indstilling til den daglige træning,« forklarer Jørgen Nielsen.
»Man kan jo altid tænke, at hvis jeg var taget til en hvilken som helst anden klub, ville jeg så have slået igennem? Det gider jeg ikke bruge så meget tid på at rationalisere over. Det var en fantastisk tid i Liverpool, som står som et af de absolutte højdepunkter i min karrieren,« fortæller han.
Da Liverpool hentede Jørgen Nielsen inden 1997-sæsonen, havde keeperen lige oplevet en af de største triumfer i karrieren. Sammen med Hvidovre havde han netop overstået sin første sæson i Superligaen, og det var gået så godt, at Nielsen blev kåret som Årets Målmand. Derfor var masser af selvtillid i tanken hos keeperen, som heller ikke var skræmt af udfordringerne hos de store englændere.
»Jeg fik en treårig kontrakt i starten. Jeg havde store ambitioner, da jeg kom, og jeg følte egentlig også, at jeg var tæt på det første halve år. Når man kigger tilbage, er man da skuffet over, at det ikke blev til en tur på holdet. Det var David James, jeg kæmpede med det første år, hvor jeg følte mig godt med i kampen, men så begyndte de at hente andre keepere ind, og det skubbede mig desværre lidt længere fra holdet,« siger Jørgen Nielsen, som alligevel underskrev en ny aftale i 2000.
»Jeg sagde ja til min anden toårige kontrakt, selv om jeg vidste, at jeg ville blive reserve. Men det var bare en opvejelse af en række ting som økonomi og forskellige andre ting, der gjorde, at det var den bedste løsning for mig,« siger han.
Frem-tiden og fremtiden
Da den sidste arbejdsdag i Liverpool var overstået i 2002, stod først Farum og senere Frem klar med arbejde til keeperen, da han i fra 2002 udskiftede England med Danmark. I perioden i Frem genoptog Jørgen Nielsen sine økonomi-studier, som blev skrinlagt, da det engelske eventyr begyndte. I 2008 blev han færdig med kandidatuddannelsen, og det førte langsomt til en nedtrapning af fodboldkarrieren.
I 2008 blev han således ansat i Nykredit, som også i dag er Jørgen Nielsen arbejdsgiver. Fodbold er stadig en del af keeperens liv – dog på et lidt andet niveau end tidligere.
»Jeg har egentlig holdt mig ret langt væk fra at spille fodbold. Nogle gang spiller jeg lidt hyggebold sammen med nogle gutter på Østerbro, hvor vi mødes lørdag formiddag og spiller lidt. Ellers er det mere på anden anden side af kridtstregerne, jeg bruger min tid. Jeg hjælper lidt til med målmandstræningen ude i AB, og det har jeg været i halvandet år nu,« siger han og understreger, at han ikke har ambitioner om at gøre yderligere ud af trænergeringen. I
AB er Nielsen ansvarlig for et ugentligt træningspas med førsteholdets keepere og enkelte ungdomsmålmænd, som kan suge til sig af den tidligere Liverpool-spillers erfaringer.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
‘De har grinet deres røv i laser’
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER