Sporløs: Den glemte Liverpool-dansker

Målmanden Jørgen Nielsen fik fem år i Liverpool uden at spille en førsteholdskamp, selv om hans trøje rent faktisk optrådte i en kamp.



Liverpool-keeper Sander Westerveld har netop fået rødt kort i Premier League-derbyet mod Everton den 27. september 1999. Der er spillet 75 minutter af kampen, og Liverpools reservekeeper, danske Jørgen Nielsen, er på nippet til at få sin første optræden for Liverpool.

»Da Westerveld er på vej ud af banen, siger min målmandstræner, at jeg skal rejse mig op og gøre mig klar. Jeg når lige at trække træningsbukserne ned til knæene, inden der er en, der siger, at vi allerede har brugt vores tre udskiftninger. Så jeg måtte sætte mig ned igen,« fortæller Jørgen Nielsen, som måtte låne sin trøje ud til holdkammeraten Steve Staunton, der røg på mål efter udvisningen.

Tæt på holdet
Det var altså kun Nielsens trøje, som nåede at komme i vælten i en officiel kamp for klubben. Forholdet med englænderne holdt i fem år, fra 1997-2002, men det er ikke en bitter Jørgen Nielsen, der kigger tilbage på opholdet.

»Jeg tænker tværtimod, at det var en fantastisk tid. Det var vildt motiverende at træne med spillere som Steve McManaman og Robbie Fowler. Træningen var på et meget højt niveau, og så blev man behandlet ordentligt derovre, hvis bare man havde en god indstilling til den daglige træning,« forklarer Jørgen Nielsen.

»Man kan jo altid tænke, at hvis jeg var taget til en hvilken som helst anden klub, ville jeg så have slået igennem? Det gider jeg ikke bruge så meget tid på at rationalisere over. Det var en fantastisk tid i Liverpool, som står som et af de absolutte højdepunkter i min karrieren,« fortæller han.

Da Liverpool hentede Jørgen Nielsen inden 1997-sæsonen, havde keeperen lige oplevet en af de største triumfer i karrieren. Sammen med Hvidovre havde han netop overstået sin første sæson i Superligaen, og det var gået så godt, at Nielsen blev kåret som Årets Målmand. Derfor var masser af selvtillid i tanken hos keeperen, som heller ikke var skræmt af udfordringerne hos de store englændere.

»Jeg fik en treårig kontrakt i starten. Jeg havde store ambitioner, da jeg kom, og jeg følte egentlig også, at jeg var tæt på det første halve år. Når man kigger tilbage, er man da skuffet over, at det ikke blev til en tur på holdet. Det var David James, jeg kæmpede med det første år, hvor jeg følte mig godt med i kampen, men så begyndte de at hente andre keepere ind, og det skubbede mig desværre lidt længere fra holdet,« siger Jørgen Nielsen, som alligevel underskrev en ny aftale i 2000.

»Jeg sagde ja til min anden toårige kontrakt, selv om jeg vidste, at jeg ville blive reserve. Men det var bare en opvejelse af en række ting som økonomi og forskellige andre ting, der gjorde, at det var den bedste løsning for mig,« siger han.

Frem-tiden og fremtiden
Da den sidste arbejdsdag i Liverpool var overstået i 2002, stod først Farum og senere Frem klar med arbejde til keeperen, da han i fra 2002 udskiftede England med Danmark. I perioden i Frem genoptog Jørgen Nielsen sine økonomi-studier, som blev skrinlagt, da det engelske eventyr begyndte. I 2008 blev han færdig med kandidatuddannelsen, og det førte langsomt til en nedtrapning af fodboldkarrieren.

I 2008 blev han således ansat i Nykredit, som også i dag er Jørgen Nielsen arbejdsgiver. Fodbold er stadig en del af keeperens liv – dog på et lidt andet niveau end tidligere.

»Jeg har egentlig holdt mig ret langt væk fra at spille fodbold. Nogle gang spiller jeg lidt hyggebold sammen med nogle gutter på Østerbro, hvor vi mødes lørdag formiddag og spiller lidt. Ellers er det mere på anden anden side af kridtstregerne, jeg bruger min tid. Jeg hjælper lidt til med målmandstræningen ude i AB, og det har jeg været i halvandet år nu,« siger han og understreger, at han ikke har ambitioner om at gøre yderligere ud af trænergeringen. I

AB er Nielsen ansvarlig for et ugentligt træningspas med førsteholdets keepere og enkelte ungdomsmålmænd, som kan suge til sig af den tidligere Liverpool-spillers erfaringer.







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

Thomas Frank er favorit til jobbet

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Gift Links hylder FCK-legende



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Danmark har aldrig haft så mange før

‘Thomas Delaney er fortid’

Mathias Zanka går viralt

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

FIFA åbner sag mod Spanien



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Nu åbner Wind op for fremtiden

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Det betyder intet mod Liverpool

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Sporting CP – Arsenal

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Superliga-ekspert i svime over FCK

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Real Madrid – Bayern

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF