Liverpool-keeper Sander Westerveld har netop fået rødt kort i Premier League-derbyet mod Everton den 27. september 1999. Der er spillet 75 minutter af kampen, og Liverpools reservekeeper, danske Jørgen Nielsen, er på nippet til at få sin første optræden for Liverpool.
»Da Westerveld er på vej ud af banen, siger min målmandstræner, at jeg skal rejse mig op og gøre mig klar. Jeg når lige at trække træningsbukserne ned til knæene, inden der er en, der siger, at vi allerede har brugt vores tre udskiftninger. Så jeg måtte sætte mig ned igen,« fortæller Jørgen Nielsen, som måtte låne sin trøje ud til holdkammeraten Steve Staunton, der røg på mål efter udvisningen.
Tæt på holdet
Det var altså kun Nielsens trøje, som nåede at komme i vælten i en officiel kamp for klubben. Forholdet med englænderne holdt i fem år, fra 1997-2002, men det er ikke en bitter Jørgen Nielsen, der kigger tilbage på opholdet.
»Jeg tænker tværtimod, at det var en fantastisk tid. Det var vildt motiverende at træne med spillere som Steve McManaman og Robbie Fowler. Træningen var på et meget højt niveau, og så blev man behandlet ordentligt derovre, hvis bare man havde en god indstilling til den daglige træning,« forklarer Jørgen Nielsen.
»Man kan jo altid tænke, at hvis jeg var taget til en hvilken som helst anden klub, ville jeg så have slået igennem? Det gider jeg ikke bruge så meget tid på at rationalisere over. Det var en fantastisk tid i Liverpool, som står som et af de absolutte højdepunkter i min karrieren,« fortæller han.
Da Liverpool hentede Jørgen Nielsen inden 1997-sæsonen, havde keeperen lige oplevet en af de største triumfer i karrieren. Sammen med Hvidovre havde han netop overstået sin første sæson i Superligaen, og det var gået så godt, at Nielsen blev kåret som Årets Målmand. Derfor var masser af selvtillid i tanken hos keeperen, som heller ikke var skræmt af udfordringerne hos de store englændere.
»Jeg fik en treårig kontrakt i starten. Jeg havde store ambitioner, da jeg kom, og jeg følte egentlig også, at jeg var tæt på det første halve år. Når man kigger tilbage, er man da skuffet over, at det ikke blev til en tur på holdet. Det var David James, jeg kæmpede med det første år, hvor jeg følte mig godt med i kampen, men så begyndte de at hente andre keepere ind, og det skubbede mig desværre lidt længere fra holdet,« siger Jørgen Nielsen, som alligevel underskrev en ny aftale i 2000.
»Jeg sagde ja til min anden toårige kontrakt, selv om jeg vidste, at jeg ville blive reserve. Men det var bare en opvejelse af en række ting som økonomi og forskellige andre ting, der gjorde, at det var den bedste løsning for mig,« siger han.
Frem-tiden og fremtiden
Da den sidste arbejdsdag i Liverpool var overstået i 2002, stod først Farum og senere Frem klar med arbejde til keeperen, da han i fra 2002 udskiftede England med Danmark. I perioden i Frem genoptog Jørgen Nielsen sine økonomi-studier, som blev skrinlagt, da det engelske eventyr begyndte. I 2008 blev han færdig med kandidatuddannelsen, og det førte langsomt til en nedtrapning af fodboldkarrieren.
I 2008 blev han således ansat i Nykredit, som også i dag er Jørgen Nielsen arbejdsgiver. Fodbold er stadig en del af keeperens liv – dog på et lidt andet niveau end tidligere.
»Jeg har egentlig holdt mig ret langt væk fra at spille fodbold. Nogle gang spiller jeg lidt hyggebold sammen med nogle gutter på Østerbro, hvor vi mødes lørdag formiddag og spiller lidt. Ellers er det mere på anden anden side af kridtstregerne, jeg bruger min tid. Jeg hjælper lidt til med målmandstræningen ude i AB, og det har jeg været i halvandet år nu,« siger han og understreger, at han ikke har ambitioner om at gøre yderligere ud af trænergeringen. I
AB er Nielsen ansvarlig for et ugentligt træningspas med førsteholdets keepere og enkelte ungdomsmålmænd, som kan suge til sig af den tidligere Liverpool-spillers erfaringer.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Skifter til Rangers
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Brasilien – Japan
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE