Sporløs: Den glemte Liverpool-dansker

Målmanden Jørgen Nielsen fik fem år i Liverpool uden at spille en førsteholdskamp, selv om hans trøje rent faktisk optrådte i en kamp.



Liverpool-keeper Sander Westerveld har netop fået rødt kort i Premier League-derbyet mod Everton den 27. september 1999. Der er spillet 75 minutter af kampen, og Liverpools reservekeeper, danske Jørgen Nielsen, er på nippet til at få sin første optræden for Liverpool.

»Da Westerveld er på vej ud af banen, siger min målmandstræner, at jeg skal rejse mig op og gøre mig klar. Jeg når lige at trække træningsbukserne ned til knæene, inden der er en, der siger, at vi allerede har brugt vores tre udskiftninger. Så jeg måtte sætte mig ned igen,« fortæller Jørgen Nielsen, som måtte låne sin trøje ud til holdkammeraten Steve Staunton, der røg på mål efter udvisningen.

Tæt på holdet
Det var altså kun Nielsens trøje, som nåede at komme i vælten i en officiel kamp for klubben. Forholdet med englænderne holdt i fem år, fra 1997-2002, men det er ikke en bitter Jørgen Nielsen, der kigger tilbage på opholdet.

»Jeg tænker tværtimod, at det var en fantastisk tid. Det var vildt motiverende at træne med spillere som Steve McManaman og Robbie Fowler. Træningen var på et meget højt niveau, og så blev man behandlet ordentligt derovre, hvis bare man havde en god indstilling til den daglige træning,« forklarer Jørgen Nielsen.

»Man kan jo altid tænke, at hvis jeg var taget til en hvilken som helst anden klub, ville jeg så have slået igennem? Det gider jeg ikke bruge så meget tid på at rationalisere over. Det var en fantastisk tid i Liverpool, som står som et af de absolutte højdepunkter i min karrieren,« fortæller han.

Da Liverpool hentede Jørgen Nielsen inden 1997-sæsonen, havde keeperen lige oplevet en af de største triumfer i karrieren. Sammen med Hvidovre havde han netop overstået sin første sæson i Superligaen, og det var gået så godt, at Nielsen blev kåret som Årets Målmand. Derfor var masser af selvtillid i tanken hos keeperen, som heller ikke var skræmt af udfordringerne hos de store englændere.

»Jeg fik en treårig kontrakt i starten. Jeg havde store ambitioner, da jeg kom, og jeg følte egentlig også, at jeg var tæt på det første halve år. Når man kigger tilbage, er man da skuffet over, at det ikke blev til en tur på holdet. Det var David James, jeg kæmpede med det første år, hvor jeg følte mig godt med i kampen, men så begyndte de at hente andre keepere ind, og det skubbede mig desværre lidt længere fra holdet,« siger Jørgen Nielsen, som alligevel underskrev en ny aftale i 2000.

»Jeg sagde ja til min anden toårige kontrakt, selv om jeg vidste, at jeg ville blive reserve. Men det var bare en opvejelse af en række ting som økonomi og forskellige andre ting, der gjorde, at det var den bedste løsning for mig,« siger han.

Frem-tiden og fremtiden
Da den sidste arbejdsdag i Liverpool var overstået i 2002, stod først Farum og senere Frem klar med arbejde til keeperen, da han i fra 2002 udskiftede England med Danmark. I perioden i Frem genoptog Jørgen Nielsen sine økonomi-studier, som blev skrinlagt, da det engelske eventyr begyndte. I 2008 blev han færdig med kandidatuddannelsen, og det førte langsomt til en nedtrapning af fodboldkarrieren.

I 2008 blev han således ansat i Nykredit, som også i dag er Jørgen Nielsen arbejdsgiver. Fodbold er stadig en del af keeperens liv – dog på et lidt andet niveau end tidligere.

»Jeg har egentlig holdt mig ret langt væk fra at spille fodbold. Nogle gang spiller jeg lidt hyggebold sammen med nogle gutter på Østerbro, hvor vi mødes lørdag formiddag og spiller lidt. Ellers er det mere på anden anden side af kridtstregerne, jeg bruger min tid. Jeg hjælper lidt til med målmandstræningen ude i AB, og det har jeg været i halvandet år nu,« siger han og understreger, at han ikke har ambitioner om at gøre yderligere ud af trænergeringen. I

AB er Nielsen ansvarlig for et ugentligt træningspas med førsteholdets keepere og enkelte ungdomsmålmænd, som kan suge til sig af den tidligere Liverpool-spillers erfaringer.





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Barcelona klager til UEFA

AGF – FC Nordsjælland

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård kritik af FCM-profil

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Nu er han tilbage for Brøndby

Afviser korruptionsanklager efter skandale

– Går det galt, går det rigtig galt!

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Det er en katastrofe for Brøndby

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Robert trækker overskrifter i udlandet

‘De har grinet deres røv i laser’

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Liverpool – Fulham

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico