Sporløs: Manden der scorede på alt

Miklos Molnar nåede forbi tolv klubber i syv forskellige lande, inden han sagde stop i år 2000. Målmageren tilskriver sin eventyrlyst og tilfældigheder grunden for den lange karriere. Men nu er den tidligere landsholdsspiller tilbage, hvor det hele startede.



B 1908, Fremad Amager, Hvidovre IF, BK Frem, Standard Liege, Servette FC,  AS-Saint-Etienne, Lyngby, Frankfurt, Herfølge, Sevilla og Kansas City Wizards. Det kunne være en tilfældig opremsning af klubber fra nær og fjern, men dette er såmænd bare klubberne, som Miklos Molnar nåede at repræsentere i sin karriere.

Angriberen scorede mange mål og nåede at blive topscorer i Superligaen for Lyngby i 1996-97 med 26 mål og i sin tid i schweiziske Servette FC, hvor det blev til 18 mål på en sæson. Efter lang tids fravær fra fodboldverden, så er Molnar tilbage. Nu som sportschef i barndomsklubben B 1908.

»Jeg har fået lidt mere tid, og da Kim Spildsboel (B 1908-træner, red.) ringede, så tænkte jeg over det et par gange, men kom frem til, at det kunne da være et spændende projekt i og med, at jeg har været væk fra fodboldverden længe. Jeg har jo samlet en del erfaring igennem min karriere fra mange forskellige lande, fantastiske spillere og trænere. Så det kunne være sjovt at give noget af det videre. Og det er min første klub, så det er også fedt at kunne give tilbage på den måde,« siger Miklos Molnar til Tipsbladet.

Tiden fra karrierestoppet i 2000 til ansættelsen i B 1908 er gået med en masse projekter. Friheden og muligheden for at gøre, hvad man havde lyst til, var Molnar glad for.

»Det har været fantastisk. Frihed og et godt helbred er det, der er vigtigst i livet. Så at have den frihed til at gøre, hvad jeg har lyst til har været et fantastisk privilegie. Men jeg er jo også kommet hjem for at skulle bygge en masse op. Jeg har jo været væk fra Danmark i 11 år, så at have tid til familie og venner og bygge den del op i mit liv har været rart.«

Miklos Molnar nyder fysisk aktivitet, og det er blevet til både marathon, triathlon og bjergbestigning for den nuværende B 1908-sportschef.

»Jeg har rejst en masse, været ude og gå i bjergene i Himalaya, sat et hus i stand fra top til tå. Jeg har brugt en masse tid i Spanien, hvor jeg kommer tit. Jeg har gennemført to ironman, og så er det lykkes at komme under tre timer på en marathon, som var et stort mål for mig. Jeg har brugt meget tid på træning. Det er en stor del af mit liv at holde mig i form og i gang. Jeg har selvfølgelig lidt på kistebunden fra min karriere, og den måde, jeg lever på, er ikke det, der koster en del. Det er jo ikke dyrt at holde sig i gang,« fortæller
Molnar, der også cykler på cykelholdet »Team Mermaid.«

Karrieren bød også på mange oplevelser og højdepunkter. Og som altid er det svært at sætte ord på de største af slagsen, men der er alligevel ting, som angriberen husker bedre end andet.

»Når jeg tænker tilbage på det, jeg har oplevet, så virker det fuldstændig uvirkeligt, fordi jeg har oplevet så meget. Min første udlandskontrakt med Standard Liege, da jeg kom derned som 19-årig. Det var en kæmpe oplevelse at spille for et fuldt stadion dernede. Men specielt måden jeg slutter af på i Washington, da jeg scorer i finalen (Kansas City Wizards vinder MLS Cup på Molnars mål, red.), og vi vinder det hele, hvor jeg vidste, at det var sidste gang, at jeg skulle røre en bold. Det var mere eller mindre uvirkeligt at slutte af på den måde,« siger han.

Molnar nåede som sagt rundt i syv forskellige lande og tolv forskellige klubber, men selv om eventyrlysten var en del af de mange skift, så var det også tilfældigheder, der gjorde det, mener han.

»I fodbold sker der mange ting med nye trænere og ny ledelse, der har nye ideer og vil have nye spillere. Så har jeg nogen gange haft den mulighed, at jeg ikke indgik i planerne, og så kunne jeg skifte klub. Men en stor del af det er jo, at jeg ikke har haft noget imod at prøve noget nyt,« siger han og giver et eksempel.

»Jeg havde en stor drøm om at komme til USA, hvor jeg har en af mine bedste kammerater boende. Jeg stoppede i klubben på grund af en ny træner, og da Sevilla gav mig en fri transfer, så åbnede det lige pludselig døren for mig. Jeg kunne aldrig være kommet til USA, hvis Sevilla ikke havde gjort det, fordi de(Kansas City Wizards, red.) havde ingen penge til at købe mig fri,« slutter fodboldnomaden.





” Det mener Tipsbladet

Den var gratis, Neestrup!


Valencia tager point i Catalonien

Sønderjyske – AaB



Hovedet på blokken: ‘Det vil være katastrofalt’

Begejstret David Nielsen: ‘Det bliver pisse fedt!’

Vejle Boldklub – AGF

Dramatisk afslutning på grundspillet i 1. division

Marco Di Vaio jubler over brandvarm dansk profil



HELT VILDT

I ekstase over dansker: ‘Han er eksploderet’


Blæser til angreb: Vi skal vinde!

Horsens-drama: ‘Retov-fyring var planlagt længe’

Kæk træner: TV 2 ved ikke, hvad de går glip af

Godt nyt inden Brøndby-brag



STORT INTERVIEW

‘Jeg er virkelig ked af det’


‘Jeg vil slutte min karriere her’

Hylder Danmark: Spektakulær atmosfære

Puha, Danmark! Her er Portugals trup

DBU indfører nye regler for at undgå børnefiskeri

Brøndby-træner giver status på Kvistgaarden


Brian_Laudrup_8_Viaplay_Anthon_Unger

Rystet Laudrup: Fuldstændig vanvittig beslutning!


Brøndby barrikaderer sig inden gyserkamp

Skifter til EB/Streymur: FCK så mulig ‘topspiller’

Europa: Så meget svigter Brøndby og AGF

Åreladning i BIF? – Kvistgaarden er væk til sommer



‘Det forblev elendigt, Rasmus Højlund’

Parken-ejere scorer kæmpe millionbeløb i udbytte

Millionerne vælter ind i Parken og FCK

Millionregn over Silkeborg IF

Jubler over storspillende Patrick Dorgu

Vild FCK-bedrift: Første gang i 275 kampe

Sune Smith-Nielsen: Jeg synes, det er forfærdeligt

Danmark misser gylden opgradering i Europa


INTERVIEW

Nørgaard kæmpede mod afhængighed i Brøndby


Her er Brøndby dårligst i Superligaen

Jacob Neestrup: Det havde været dybt, dybt kritisk

Sune Smith: Onugkha havde ikke gjort nogen forskel

‘Jeg ved ikke, hvor alvorligt det er’

Die Kraichgauer scorer på Reeperbahn

Frygter længere pause til FCK-stjerne

FCK mangler skarphed: ‘Palmer har samme problem’

FCK er ude: Det var til at blive sindssyg over

‘En offensiv ørkenvandring uden Dolberg’

Thomas Frank roser Jacob Neestrup

Høgh på tavlen i historisk bedrift

Sådan gik det, da FCK tabte 1-0 til Chelsea

Brød ud i gråd efter Riemer-opkald

Neestrup skifter fire mand mod Chelsea

Så længe har Schweiz jagtet Gartenmann

Tidligere Brøndby-profil på vej mod uventet skifte

Ny stjernespiller i FCK?

Tysk legende hylder Bo Henriksen

UEFA vil drøfte regelændring efter straffekiks

I chok over udtagelse: Ringede lige inden afgang

– Brøndby-kamp er en lækkerbisken for enhver SIFer

Chok – dansker på det schweiziske landshold