Torsdag aften går det løs, men bare ikke på den måde, dansk fodbold havde drømt om.
Bodø/Glimt fra Norge og Djurgårdens IF fra Sverige skal spille semifinaler i henholdsvis Europa League og Conference League, alt imens FC København må tage til takke med en pokalsemifinale mod Viborg FF.
Selvom det selvfølgelig er positivt at være med i pokalturneringen, så fortæller det en historie om, at de danske hold for tiden er hægtet af vores skandinaviske kollegaer, når det kommer til international succes.
– Bodø/Glimt er det bedste hold i Skandinavien, og det tror jeg ikke, at der kan være to meninger om, fortæller Ståle Solbakken i et interview til Tipsbladet, inden han sætter ord på den norske klubs vej til at blive Skandinaviens bedste hold.
– De har godt nok solgt nogle store profiler som Grønbæk, men de har også hentet nogle store navne tilbage til klubben som Patrick Berg og Frederik Bjørkan, der begge har været rigtig gode. De er også lykkedes med Håkon Evjen, der ikke lykkedes i Brøndby, og som har fået et nyt gennembrud.
– De har et hold, der er meget sammenspillet nu, men er også lykkedes med at hente spillere med stor succes på transfermarkedet, hvor de finder spillere, der måske ikke er så dyre, men passer som fod i hose i deres system. Det kombineret med, at de har haft den samme cheftræner i lang tid, har ført til deres store succes, men FC København og FC Midtjylland har begge potentiale til at blive det bedste hold i Skandinavien, slår den norske landstræner fast.
Bodø/Glimt er begunstiget af, at de har opbygget en stor kontinuitet i de senere år, men har også nogle andre tangenter at spille på.
Da de senest sendte Lazio ud af Europa League, ankom italienerne til en sneklædt bane i minusgrader, samtidigt med at de skulle testes på kunstgræs, som de har begrænset erfaring med at spille på. Men de store danske hold skal være skuffede over, at de ikke spillede bedre i deres europæiske turneringer i denne ombæring.
– FC Midtjylland røg ud til Slovan Bratislava lige inden Champions League, men var tæt på, og FC København havde en sløj europæisk kampagne, hvor de taber mod hold, de ikke skal tabe til, men de har begge et kæmpe potentiale til at gå forbi Bodø/Glimt.
– I Midtjylland er de selvfølgelig ærgerlige over, at de ikke kunne sende Bratislava ud, men det kan ske over to kampe, at det bliver stolpe ud, og spørger du ude i FC København, er de nok heller ikke tilfredse med deres resultater i Europa, men sådan er det nogle gange. Det bedste danske hold burde kunne spille sig i Champions League, slår den mangeårige FCK-boss fast.
Artiklen fortsætter under billedet

FCM og FCK kan ikke dominere modstanderen
De danske tophold har store problemer med at dominere i Superligaen, hvor de bøvler med at slå klubber som Sønderjyske og Vejle, men de har alle forudsætninger for at lykkes, hvis de formår at bruge de enorme midler, der i de seneste år er blevet investeret, på den rigtige måde.
– FC København har ikke været så gode til at løse deres udfordringer, men samtidigt er de lykkedes med at være med i kampen om mesterskabet og pokalturneringen, selvom de har det svært. De har det svært i alle kampe og dominerer meget sjældent, men de lykkes alligevel med at vinde de fleste kampe, og det er en god egenskab, når spillet ikke kører, og det hele kramper sammen.
– De kæmper med det, men nogle gange sker det, at det er sådan. De vinder nærmest aldrig stort og får ikke de nemme sejre, men det er en kvalitet, at de ender med at tage de tre point til sidst. FCK har forudsætningerne for at vinde Superligaen stadigvæk, så de skal have ros for, at de stadigvæk lykkes med det, selvom det hakker spillemæssigt.
– Jeg er sikker på, at kapløbet kommer til at fortsætte, og at de dermed kommer til at lægge på. FC Midtjylland har lidt de samme problemer som FCK. De vinder ikke mange kampe stort med dominans – de vinder så 5-0 i weekenden – men bøvler også med det generelt. Men begge hold skal nok blive de bedste i Skandinavien, hvis de udnytter deres ressourcer, muligvis med Brøndby på slæb, men lige nu er Bodø/Glimt det bedste hold, afslutter Ståle Solbakken stålfast.
FC København nåede til årets 1/16-finale i Conference League, hvor de røg ud til Chelsea, imens FC Midtjylland fik store klø af Real Sociedad, der sendte dem ud af Europa League.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Pinligt! Danmark brænder på stribe
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
Rasmus Højlund har ikke set det før
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
Kæmpe stjerne besøger København
Tottenham præsenterer ny træner
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Sverige skal til VM
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job