Torsdag aften går det løs, men bare ikke på den måde, dansk fodbold havde drømt om.
Bodø/Glimt fra Norge og Djurgårdens IF fra Sverige skal spille semifinaler i henholdsvis Europa League og Conference League, alt imens FC København må tage til takke med en pokalsemifinale mod Viborg FF.
Selvom det selvfølgelig er positivt at være med i pokalturneringen, så fortæller det en historie om, at de danske hold for tiden er hægtet af vores skandinaviske kollegaer, når det kommer til international succes.
– Bodø/Glimt er det bedste hold i Skandinavien, og det tror jeg ikke, at der kan være to meninger om, fortæller Ståle Solbakken i et interview til Tipsbladet, inden han sætter ord på den norske klubs vej til at blive Skandinaviens bedste hold.
– De har godt nok solgt nogle store profiler som Grønbæk, men de har også hentet nogle store navne tilbage til klubben som Patrick Berg og Frederik Bjørkan, der begge har været rigtig gode. De er også lykkedes med Håkon Evjen, der ikke lykkedes i Brøndby, og som har fået et nyt gennembrud.
– De har et hold, der er meget sammenspillet nu, men er også lykkedes med at hente spillere med stor succes på transfermarkedet, hvor de finder spillere, der måske ikke er så dyre, men passer som fod i hose i deres system. Det kombineret med, at de har haft den samme cheftræner i lang tid, har ført til deres store succes, men FC København og FC Midtjylland har begge potentiale til at blive det bedste hold i Skandinavien, slår den norske landstræner fast.
Bodø/Glimt er begunstiget af, at de har opbygget en stor kontinuitet i de senere år, men har også nogle andre tangenter at spille på.
Da de senest sendte Lazio ud af Europa League, ankom italienerne til en sneklædt bane i minusgrader, samtidigt med at de skulle testes på kunstgræs, som de har begrænset erfaring med at spille på. Men de store danske hold skal være skuffede over, at de ikke spillede bedre i deres europæiske turneringer i denne ombæring.
– FC Midtjylland røg ud til Slovan Bratislava lige inden Champions League, men var tæt på, og FC København havde en sløj europæisk kampagne, hvor de taber mod hold, de ikke skal tabe til, men de har begge et kæmpe potentiale til at gå forbi Bodø/Glimt.
– I Midtjylland er de selvfølgelig ærgerlige over, at de ikke kunne sende Bratislava ud, men det kan ske over to kampe, at det bliver stolpe ud, og spørger du ude i FC København, er de nok heller ikke tilfredse med deres resultater i Europa, men sådan er det nogle gange. Det bedste danske hold burde kunne spille sig i Champions League, slår den mangeårige FCK-boss fast.
Artiklen fortsætter under billedet

FCM og FCK kan ikke dominere modstanderen
De danske tophold har store problemer med at dominere i Superligaen, hvor de bøvler med at slå klubber som Sønderjyske og Vejle, men de har alle forudsætninger for at lykkes, hvis de formår at bruge de enorme midler, der i de seneste år er blevet investeret, på den rigtige måde.
– FC København har ikke været så gode til at løse deres udfordringer, men samtidigt er de lykkedes med at være med i kampen om mesterskabet og pokalturneringen, selvom de har det svært. De har det svært i alle kampe og dominerer meget sjældent, men de lykkes alligevel med at vinde de fleste kampe, og det er en god egenskab, når spillet ikke kører, og det hele kramper sammen.
– De kæmper med det, men nogle gange sker det, at det er sådan. De vinder nærmest aldrig stort og får ikke de nemme sejre, men det er en kvalitet, at de ender med at tage de tre point til sidst. FCK har forudsætningerne for at vinde Superligaen stadigvæk, så de skal have ros for, at de stadigvæk lykkes med det, selvom det hakker spillemæssigt.
– Jeg er sikker på, at kapløbet kommer til at fortsætte, og at de dermed kommer til at lægge på. FC Midtjylland har lidt de samme problemer som FCK. De vinder ikke mange kampe stort med dominans – de vinder så 5-0 i weekenden – men bøvler også med det generelt. Men begge hold skal nok blive de bedste i Skandinavien, hvis de udnytter deres ressourcer, muligvis med Brøndby på slæb, men lige nu er Bodø/Glimt det bedste hold, afslutter Ståle Solbakken stålfast.
FC København nåede til årets 1/16-finale i Conference League, hvor de røg ud til Chelsea, imens FC Midtjylland fik store klø af Real Sociedad, der sendte dem ud af Europa League.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Brasiliansk VM-mavepuster
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW