Torsdag aften går det løs, men bare ikke på den måde, dansk fodbold havde drømt om.
Bodø/Glimt fra Norge og Djurgårdens IF fra Sverige skal spille semifinaler i henholdsvis Europa League og Conference League, alt imens FC København må tage til takke med en pokalsemifinale mod Viborg FF.
Selvom det selvfølgelig er positivt at være med i pokalturneringen, så fortæller det en historie om, at de danske hold for tiden er hægtet af vores skandinaviske kollegaer, når det kommer til international succes.
– Bodø/Glimt er det bedste hold i Skandinavien, og det tror jeg ikke, at der kan være to meninger om, fortæller Ståle Solbakken i et interview til Tipsbladet, inden han sætter ord på den norske klubs vej til at blive Skandinaviens bedste hold.
– De har godt nok solgt nogle store profiler som Grønbæk, men de har også hentet nogle store navne tilbage til klubben som Patrick Berg og Frederik Bjørkan, der begge har været rigtig gode. De er også lykkedes med Håkon Evjen, der ikke lykkedes i Brøndby, og som har fået et nyt gennembrud.
– De har et hold, der er meget sammenspillet nu, men er også lykkedes med at hente spillere med stor succes på transfermarkedet, hvor de finder spillere, der måske ikke er så dyre, men passer som fod i hose i deres system. Det kombineret med, at de har haft den samme cheftræner i lang tid, har ført til deres store succes, men FC København og FC Midtjylland har begge potentiale til at blive det bedste hold i Skandinavien, slår den norske landstræner fast.
Bodø/Glimt er begunstiget af, at de har opbygget en stor kontinuitet i de senere år, men har også nogle andre tangenter at spille på.
Da de senest sendte Lazio ud af Europa League, ankom italienerne til en sneklædt bane i minusgrader, samtidigt med at de skulle testes på kunstgræs, som de har begrænset erfaring med at spille på. Men de store danske hold skal være skuffede over, at de ikke spillede bedre i deres europæiske turneringer i denne ombæring.
– FC Midtjylland røg ud til Slovan Bratislava lige inden Champions League, men var tæt på, og FC København havde en sløj europæisk kampagne, hvor de taber mod hold, de ikke skal tabe til, men de har begge et kæmpe potentiale til at gå forbi Bodø/Glimt.
– I Midtjylland er de selvfølgelig ærgerlige over, at de ikke kunne sende Bratislava ud, men det kan ske over to kampe, at det bliver stolpe ud, og spørger du ude i FC København, er de nok heller ikke tilfredse med deres resultater i Europa, men sådan er det nogle gange. Det bedste danske hold burde kunne spille sig i Champions League, slår den mangeårige FCK-boss fast.
Artiklen fortsætter under billedet

FCM og FCK kan ikke dominere modstanderen
De danske tophold har store problemer med at dominere i Superligaen, hvor de bøvler med at slå klubber som Sønderjyske og Vejle, men de har alle forudsætninger for at lykkes, hvis de formår at bruge de enorme midler, der i de seneste år er blevet investeret, på den rigtige måde.
– FC København har ikke været så gode til at løse deres udfordringer, men samtidigt er de lykkedes med at være med i kampen om mesterskabet og pokalturneringen, selvom de har det svært. De har det svært i alle kampe og dominerer meget sjældent, men de lykkes alligevel med at vinde de fleste kampe, og det er en god egenskab, når spillet ikke kører, og det hele kramper sammen.
– De kæmper med det, men nogle gange sker det, at det er sådan. De vinder nærmest aldrig stort og får ikke de nemme sejre, men det er en kvalitet, at de ender med at tage de tre point til sidst. FCK har forudsætningerne for at vinde Superligaen stadigvæk, så de skal have ros for, at de stadigvæk lykkes med det, selvom det hakker spillemæssigt.
– Jeg er sikker på, at kapløbet kommer til at fortsætte, og at de dermed kommer til at lægge på. FC Midtjylland har lidt de samme problemer som FCK. De vinder ikke mange kampe stort med dominans – de vinder så 5-0 i weekenden – men bøvler også med det generelt. Men begge hold skal nok blive de bedste i Skandinavien, hvis de udnytter deres ressourcer, muligvis med Brøndby på slæb, men lige nu er Bodø/Glimt det bedste hold, afslutter Ståle Solbakken stålfast.
FC København nåede til årets 1/16-finale i Conference League, hvor de røg ud til Chelsea, imens FC Midtjylland fik store klø af Real Sociedad, der sendte dem ud af Europa League.
LIVE
LIVE: AGF må undvære stor profil til guldbrag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
TOPNYHED