Torsdag aften går det løs, men bare ikke på den måde, dansk fodbold havde drømt om.
Bodø/Glimt fra Norge og Djurgårdens IF fra Sverige skal spille semifinaler i henholdsvis Europa League og Conference League, alt imens FC København må tage til takke med en pokalsemifinale mod Viborg FF.
Selvom det selvfølgelig er positivt at være med i pokalturneringen, så fortæller det en historie om, at de danske hold for tiden er hægtet af vores skandinaviske kollegaer, når det kommer til international succes.
– Bodø/Glimt er det bedste hold i Skandinavien, og det tror jeg ikke, at der kan være to meninger om, fortæller Ståle Solbakken i et interview til Tipsbladet, inden han sætter ord på den norske klubs vej til at blive Skandinaviens bedste hold.
– De har godt nok solgt nogle store profiler som Grønbæk, men de har også hentet nogle store navne tilbage til klubben som Patrick Berg og Frederik Bjørkan, der begge har været rigtig gode. De er også lykkedes med Håkon Evjen, der ikke lykkedes i Brøndby, og som har fået et nyt gennembrud.
– De har et hold, der er meget sammenspillet nu, men er også lykkedes med at hente spillere med stor succes på transfermarkedet, hvor de finder spillere, der måske ikke er så dyre, men passer som fod i hose i deres system. Det kombineret med, at de har haft den samme cheftræner i lang tid, har ført til deres store succes, men FC København og FC Midtjylland har begge potentiale til at blive det bedste hold i Skandinavien, slår den norske landstræner fast.
Bodø/Glimt er begunstiget af, at de har opbygget en stor kontinuitet i de senere år, men har også nogle andre tangenter at spille på.
Da de senest sendte Lazio ud af Europa League, ankom italienerne til en sneklædt bane i minusgrader, samtidigt med at de skulle testes på kunstgræs, som de har begrænset erfaring med at spille på. Men de store danske hold skal være skuffede over, at de ikke spillede bedre i deres europæiske turneringer i denne ombæring.
– FC Midtjylland røg ud til Slovan Bratislava lige inden Champions League, men var tæt på, og FC København havde en sløj europæisk kampagne, hvor de taber mod hold, de ikke skal tabe til, men de har begge et kæmpe potentiale til at gå forbi Bodø/Glimt.
– I Midtjylland er de selvfølgelig ærgerlige over, at de ikke kunne sende Bratislava ud, men det kan ske over to kampe, at det bliver stolpe ud, og spørger du ude i FC København, er de nok heller ikke tilfredse med deres resultater i Europa, men sådan er det nogle gange. Det bedste danske hold burde kunne spille sig i Champions League, slår den mangeårige FCK-boss fast.
Artiklen fortsætter under billedet

FCM og FCK kan ikke dominere modstanderen
De danske tophold har store problemer med at dominere i Superligaen, hvor de bøvler med at slå klubber som Sønderjyske og Vejle, men de har alle forudsætninger for at lykkes, hvis de formår at bruge de enorme midler, der i de seneste år er blevet investeret, på den rigtige måde.
– FC København har ikke været så gode til at løse deres udfordringer, men samtidigt er de lykkedes med at være med i kampen om mesterskabet og pokalturneringen, selvom de har det svært. De har det svært i alle kampe og dominerer meget sjældent, men de lykkes alligevel med at vinde de fleste kampe, og det er en god egenskab, når spillet ikke kører, og det hele kramper sammen.
– De kæmper med det, men nogle gange sker det, at det er sådan. De vinder nærmest aldrig stort og får ikke de nemme sejre, men det er en kvalitet, at de ender med at tage de tre point til sidst. FCK har forudsætningerne for at vinde Superligaen stadigvæk, så de skal have ros for, at de stadigvæk lykkes med det, selvom det hakker spillemæssigt.
– Jeg er sikker på, at kapløbet kommer til at fortsætte, og at de dermed kommer til at lægge på. FC Midtjylland har lidt de samme problemer som FCK. De vinder ikke mange kampe stort med dominans – de vinder så 5-0 i weekenden – men bøvler også med det generelt. Men begge hold skal nok blive de bedste i Skandinavien, hvis de udnytter deres ressourcer, muligvis med Brøndby på slæb, men lige nu er Bodø/Glimt det bedste hold, afslutter Ståle Solbakken stålfast.
FC København nåede til årets 1/16-finale i Conference League, hvor de røg ud til Chelsea, imens FC Midtjylland fik store klø af Real Sociedad, der sendte dem ud af Europa League.
MEDIE Han er på vej væk fra AGF
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
MEDIE
Afviser kæmpebud
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
EKSKLUSIVT
Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
INTERVIEW
Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
NYHEDER