Ståle Solbakken: Vi er langt foran de andre hold i Skandinavien

Ståle Solbakken ser stor forskel på FC København anno 2006 og 2016.



I dag – tirsdag den 13. september – er en mærkedag i FC København. Det er præcis 10 år siden, at det danske mesterhold spillede sin første kamp i det Champions League-gruppespillet, der alle dage har været det altoverskyggende mål i klubben.

Dengang som nu stod Ståle Solbakken i spidsen for holdet, og nordmanden står nu på tærsklen til en ny tur i gruppespillet. Det er fjerde gang, at Solbakken skal spille i Champions League med FC København, og han ser fine perspektiver i det nuværende hold sat i forhold til de tidligere gange, han og FCK har været med.

– Det første hold var et ur-skandinavisk hold. Det var meget stabilt, og vi var meget gode defensivt. Grønkjær var ude i nogle af kampene, så vi havde ikke den individuelle styrke, som vi skulle bruge, men vi gjorde det godt. 10/11-holdet var et hold, der kunne slå alle, så det var kun vinterpausen, der gjorde, at vi ikke nåede længere. Det sidste hold, der var i Champions League (efteråret 2013, red.), var ikke et godt hold. Det var fejlsammensat på alle parametre, men vi fik det optimale ud af forudsætningerne. Vi kunne håbe på maksimalt fire point, og det fik vi. Dette hold er vel det næstmest spændende. Vi har den offensive kreativitet, og så må vi se, om vi har den defensive robusthed, som skal til, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.

Han ser stor forskel på FC København nu i forhold til 2006, hvor klubben første gang var i Champions League. Hvor FCK dengang var en uerfaren klub i Champions League, ser klubben sig nu som Skandinaviens største – og det forpligter.

– Den største forskel er forventningerne. I kampen mod Benfica jublede folk, når vi fik indkast, og alle rejste sig i Parken og klappede, da William Kvist skulle tage et langt indkast tæt på deres mål i slutningen af kampen. Den tid er forbi. Den var forbi året efter, da vi ”kun” spillede UEFA Cup. Forventningspresset er totalt forandret på grund af den europæiske succes, vi har haft gennem lang tid, siger Solbakken, der mener, at FC Københavns europæiske meritter med fire Champions League-gruppespil på 10 år er godkendt.

– Det er meget godkendt. Vi har kun haft et år uden europæisk fodbold i den periode. Det er der meget få hold, der har opnået. Kigger man på de sidste ti år, ligger vi langt foran de øvrige skandinaviske hold i forhold til det internationale, siger Solbakken.

FC København møder FC Porto onsdag aften i Champions League på udebane. 

SE UPDATE FRA FC KØBENHAVNS TRÆNING HERUNDER:






I svime over Morten Hjulmand




TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Så du detaljen på tv? Går verden rundt



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Nu forklarer Noah Nartey

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Interessant afsløring

Troels Bech slår fast: Glem det!

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Enorme Superliga-talenter udtaget

Manchester City – Real Madrid

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’