Ståle talte med Elyounoussi om FC København i juni

Ifølge Ståle Solbakken er Mohamed Elyounoussi en anderledes spillertype end for nogle år siden, hvor den norske landsholdsspiller i højere grad forsøgte at sætte sin direkte modstander.



– Jeg tror, at han bliver en stor profil, hvis holdet bliver bedre. Hvis vi ser et FCK-hold, der kan dominere lidt ude i Europa, så tror jeg, at han bliver en stor profil.

Sådan lyder ordene fra Ståle Solbakken, da Tipsbladet ringer til den norske landstræner for at høre hans vurdering af Mohamed Elyounoussis skifte til FC København. 

Den tidligere FCK-træner tror også på, at der er tale om et godt skifte for den 28-årige Elyounoussi, der skal hjælpe de danske mestre med at nå frem til et nyt Champions League-gruppespil. 

– Jeg håber, at det er et godt skifte. Han får muligheden for at spille europæisk og han får muligheden for at spille på et højt niveau til dagligt. Så vi er tilfredse med det, lyder det fra Ståle. 

Mohamed Elyounoussi, der også kaldes 'Moi', spillede 33 kampe i Premier League i sidste sæson, men selvom skiftet til Superligaen kan fremstå som et sportsligt skridt ned, så mener Ståle Solbakken stadig, at der er tale om godt skifte for kantspilleren med 52 landskampe på cv'et. 

– Ja, det synes jeg, for han har jo spillet i Basel og Celtic før. Det er klubber, der er sammenlignelige med FCK, lyder vurderingen fra den norske landstræner, der beskriver Mohamed Elyounoussi som en alsidig spiller:

– Han er en spiller, som er lidt anderledes. For nogle år tilbage var han mere end spiller, som i højere grad satte sin modspillere i én-til-én-dueller. Han var mere en spiller, som kom i dueller og gik forbi spillere. Nu er han i højere grad en spiller, som søger at få gode relationer med sine holdkammerater, og indgå i kombinationer. Han er en spiller, der kan spille på fløjen i både højre og venstre side, og som også kan spille en af de centrale positioner. 

Talte om FCK i juni
Ståle Solbakken kan desuden afsløre, at han allerede i midten af juni talte med Mohamed Elyounoussi om FC København. 

– Jeg ved, at deres scoutingafdeling har været i kontakt med vores analysemand Andrew (Findlay, red.). Og så snakkede jeg lidt med 'Moi' om FCK ved den seneste landsholdssamling, for interessen har eksisteret i et stykke tid. Jeg snakkede lidt med 'Moi' der, men det ligger fem-seks uger tilbage.

Mohamed Elyounoussi fik sit gennembrud i Molde, inden han i sommeren 2016 blev solgt til FC Basel. Efter to år i den schweiziske klub blev nordmanden i 2018 solgt til Southampton for 140 millioner kroner. 

Elyounoussi var mellem 2019 og 2021 udlejet til Celtic, hvorefter nordmanden vendte retur til Southampton, hvor han i sidste sæson spillede 27 Premier League-kampe fra start.

Læs også: Neestrup jubler: Det kommer Elyounoussi med





Stor Brøndby-stjerne skadet


To direktører færdige i Superliga-klub

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Rune deler nyt efter mareridt

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

– Cooper skyder på Schmedes

OB – Silkeborg IF

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

United-legende jubler over Patrick Dorgu

AGF henter Ibrahim Traoré

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Skidt nyt til Brian Riemer?

– Fuldstændig svigtet

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Angriber er færdig i Randers FC

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

‘Meget problematiske udtalelser’

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Et slag fra førstepladsen

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

To trænere færdige i Superliga-klub

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

Stage slagter Ulve i danskerdyst

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser