Stålfast SJE-træner: Det her skal stoppe

Er der én ting, SønderjyskE-træner Michael Boris ikke kan fordrage, så er det defensive afleveringer.



SønderjyskE hentede mandag aften sæsonens første sejr i Superligaen, da Vejle blev besejret 1-0 i Haderslev. Sejren bringer holdet op på fire point efter de første to spillerunder, og SønderjyskE har endnu ikke indkasseret et mål endnu. 

Men alt er ikke fryd og gammen hos SønderjyskEs nye tyske træner, Michael Boris. Han savner stadig mod hos sit mandskab, og han nægter at se en bagudliggende aflevering, efter bolden er erobret takket være et succesfuldt pres. Det fortæller han til Der Nordschleswiger efter mandagens opgør. 

– Denne defensive tankegang skal stoppe. Vi jager ikke, fordi vi vil spille en bagudrettet aflevering, men fordi vi vil score mål, forklarer tyskeren til mediet. 

Derudover efterlyser han også, at SønderjyskE-spillerne begynder at tro mere på sig selv i det offensive en-mod-en-spil. Ifølge ham er det ligegyldigt, hvis man taber bolden fire eller fem gange i træk. For når det lykkes, så skaber det en situation, hvor spillerne kan komme alene igennem med målmanden. Dér er de offensive gevinster, og ifølge tyskeren vil det være et af fokuspunkterne i de kommende træningspas. 

Michael Boris er kommet til SønderjyskE med høje tanker om presspillet, det såkaldte gegenpressing som groft sagt kan oversættes til genpres. Mod Silkeborg i første spillerunde tillod SønderjyskE ikke mange chancer imod sig, men de lykkedes heller ikke synderligt med deres nye presspil. Dette fungerede meget bedre mod Vejle ifølge Boris, selv om SønderjyskE til tider havde svært ved at forsvare sig på kanterne. 

SønderjyskE skal næste gang i aktion på mandag, når klubben hjemme møder FC Nordsjælland.





Her er FCM’s mulige EL-modstandere




LIVE

VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Brøndby henter keeper – her er planen

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

TransferLIVE: Præsenteret i traditionsklub

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

De lurer på Kjærgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Får afvist bud på dansk profil

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Lurer på varm VM-profil

Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Denne klub drømmer om Højbjerg

VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

England – Kroatien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson