SønderjyskE hentede mandag aften sæsonens første sejr i Superligaen, da Vejle blev besejret 1-0 i Haderslev. Sejren bringer holdet op på fire point efter de første to spillerunder, og SønderjyskE har endnu ikke indkasseret et mål endnu.
Men alt er ikke fryd og gammen hos SønderjyskEs nye tyske træner, Michael Boris. Han savner stadig mod hos sit mandskab, og han nægter at se en bagudliggende aflevering, efter bolden er erobret takket være et succesfuldt pres. Det fortæller han til Der Nordschleswiger efter mandagens opgør.
– Denne defensive tankegang skal stoppe. Vi jager ikke, fordi vi vil spille en bagudrettet aflevering, men fordi vi vil score mål, forklarer tyskeren til mediet.
Derudover efterlyser han også, at SønderjyskE-spillerne begynder at tro mere på sig selv i det offensive en-mod-en-spil. Ifølge ham er det ligegyldigt, hvis man taber bolden fire eller fem gange i træk. For når det lykkes, så skaber det en situation, hvor spillerne kan komme alene igennem med målmanden. Dér er de offensive gevinster, og ifølge tyskeren vil det være et af fokuspunkterne i de kommende træningspas.
Michael Boris er kommet til SønderjyskE med høje tanker om presspillet, det såkaldte gegenpressing som groft sagt kan oversættes til genpres. Mod Silkeborg i første spillerunde tillod SønderjyskE ikke mange chancer imod sig, men de lykkedes heller ikke synderligt med deres nye presspil. Dette fungerede meget bedre mod Vejle ifølge Boris, selv om SønderjyskE til tider havde svært ved at forsvare sig på kanterne.
SønderjyskE skal næste gang i aktion på mandag, når klubben hjemme møder FC Nordsjælland.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Australien – Egypten
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
MEDIE
