Stålfast SJE-træner: Det her skal stoppe

Er der én ting, SønderjyskE-træner Michael Boris ikke kan fordrage, så er det defensive afleveringer.



SønderjyskE hentede mandag aften sæsonens første sejr i Superligaen, da Vejle blev besejret 1-0 i Haderslev. Sejren bringer holdet op på fire point efter de første to spillerunder, og SønderjyskE har endnu ikke indkasseret et mål endnu. 

Men alt er ikke fryd og gammen hos SønderjyskEs nye tyske træner, Michael Boris. Han savner stadig mod hos sit mandskab, og han nægter at se en bagudliggende aflevering, efter bolden er erobret takket være et succesfuldt pres. Det fortæller han til Der Nordschleswiger efter mandagens opgør. 

– Denne defensive tankegang skal stoppe. Vi jager ikke, fordi vi vil spille en bagudrettet aflevering, men fordi vi vil score mål, forklarer tyskeren til mediet. 

Derudover efterlyser han også, at SønderjyskE-spillerne begynder at tro mere på sig selv i det offensive en-mod-en-spil. Ifølge ham er det ligegyldigt, hvis man taber bolden fire eller fem gange i træk. For når det lykkes, så skaber det en situation, hvor spillerne kan komme alene igennem med målmanden. Dér er de offensive gevinster, og ifølge tyskeren vil det være et af fokuspunkterne i de kommende træningspas. 

Michael Boris er kommet til SønderjyskE med høje tanker om presspillet, det såkaldte gegenpressing som groft sagt kan oversættes til genpres. Mod Silkeborg i første spillerunde tillod SønderjyskE ikke mange chancer imod sig, men de lykkedes heller ikke synderligt med deres nye presspil. Dette fungerede meget bedre mod Vejle ifølge Boris, selv om SønderjyskE til tider havde svært ved at forsvare sig på kanterne. 

SønderjyskE skal næste gang i aktion på mandag, når klubben hjemme møder FC Nordsjælland.





Snød FC København for keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk duo er færdig

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Klar for FC København

Frankrig – England

‘Horsens var et helvede’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Spanien har et ekstra øje på Messi

Tuchel føler “den største smerte af alle”

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked