Stålfast SJE-træner: Det her skal stoppe

Er der én ting, SønderjyskE-træner Michael Boris ikke kan fordrage, så er det defensive afleveringer.



SønderjyskE hentede mandag aften sæsonens første sejr i Superligaen, da Vejle blev besejret 1-0 i Haderslev. Sejren bringer holdet op på fire point efter de første to spillerunder, og SønderjyskE har endnu ikke indkasseret et mål endnu. 

Men alt er ikke fryd og gammen hos SønderjyskEs nye tyske træner, Michael Boris. Han savner stadig mod hos sit mandskab, og han nægter at se en bagudliggende aflevering, efter bolden er erobret takket være et succesfuldt pres. Det fortæller han til Der Nordschleswiger efter mandagens opgør. 

– Denne defensive tankegang skal stoppe. Vi jager ikke, fordi vi vil spille en bagudrettet aflevering, men fordi vi vil score mål, forklarer tyskeren til mediet. 

Derudover efterlyser han også, at SønderjyskE-spillerne begynder at tro mere på sig selv i det offensive en-mod-en-spil. Ifølge ham er det ligegyldigt, hvis man taber bolden fire eller fem gange i træk. For når det lykkes, så skaber det en situation, hvor spillerne kan komme alene igennem med målmanden. Dér er de offensive gevinster, og ifølge tyskeren vil det være et af fokuspunkterne i de kommende træningspas. 

Michael Boris er kommet til SønderjyskE med høje tanker om presspillet, det såkaldte gegenpressing som groft sagt kan oversættes til genpres. Mod Silkeborg i første spillerunde tillod SønderjyskE ikke mange chancer imod sig, men de lykkedes heller ikke synderligt med deres nye presspil. Dette fungerede meget bedre mod Vejle ifølge Boris, selv om SønderjyskE til tider havde svært ved at forsvare sig på kanterne. 

SønderjyskE skal næste gang i aktion på mandag, når klubben hjemme møder FC Nordsjælland.





Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Køber ind i Barcelona



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Schweiz – Canada

England – Ghana

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Portugal – Usbekistan

Frederiksen renser ud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lurer på Superliga-stjerne

Panama – Kroatien