Steinlein analyserer: Her gik det galt for FCM

Det har ikke været kampen mod Brøndby, som midtjyderne vil se tilbage på med mest grund til at ærgre sig.



FC Midtjylland ender med 99,9 procents sikkerhed på andenpladsen i Superligaen igen i denne sæson. Det var mere eller mindre afgjort efter FCK’s sejr i Randers, som kom efter FCM’s 2-2-kamp mod Brøndby, hvor de blågule udlignede dybt inde i overtiden.

Det er dog ikke dér, at det gik galt for midtjyderne. Det fortæller FC Midtjyllands administrerende direktør Claus Steinlein i et interview med 6’eren, som kan ses øverst i artiklen.

– Det er klart, at perioden omkring jul i de sidste to-tre kampe og de første fire-fem kampe, der får vi for få point i Superligaen. Det er derfor, at vi står her. Det er jo ikke, fordi Brøndby scorede i overtiden. Det er jo den periode dér, hvor vi har syv-otte kampe, hvor vi får skrabet for lidt sammen, siger Steinlein.

I de de sidste tre kampe af efteråret og de første fire af foråret blev det samlet til 11 point ud af de 21 mulige. De er med én runde tilbage tre point efter FCK, hvor københavnerne har en væsentligt bedre målscore.

Selvom Steinlein endvidere kan se en del lyspunkter i det seneste års tid og minder om, at de spiller op til budget, da de er Danmarks næststørste klub på det område, så er der ingen tvivl hos FCM-direktøren om, at den endelige andenplads i landets bedste række ikke er nok.

– Vi bliver aldrig tilfredse med en andenplads mere. Der har vi vundet for mange titler, så det er på ingen måde tilfredsstillende, at vi ikke nåede det sidste, men vi skal også være realistiske og sige, at hvis vi ender med pokalsejren og en europæisk sæson med mange point og sølvmedaljer, så har det været en okay sæson for FC Midtjylland, siger Steinlein.

Det står dog klart for ham, at hvis det skulle kikse i pokalfinalen mod OB, så er det et andet billede, han har af sæsonen.

– Så er vi rigtig, rigtig skuffede. Så går vi ud af sæsonen uden trofæer, og det må vi ikke i FC Midtjylland mere, lyder det fra Claus Steinlein.

I FCM blev der forud for denne sæson slået transferrekord, da man hentede Marrony, men det indkøb har senest modtaget klar kritik. Læs mere om det her.





Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Viborg FF – Sønderjyske

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Wolfsburg – Bayern

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Manchester City – Brentford

Køber snart Brøndby-angriber

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Peter Schmeichel lander stort job

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’