Steinlein analyserer: Her gik det galt for FCM

Det har ikke været kampen mod Brøndby, som midtjyderne vil se tilbage på med mest grund til at ærgre sig.



FC Midtjylland ender med 99,9 procents sikkerhed på andenpladsen i Superligaen igen i denne sæson. Det var mere eller mindre afgjort efter FCK’s sejr i Randers, som kom efter FCM’s 2-2-kamp mod Brøndby, hvor de blågule udlignede dybt inde i overtiden.

Det er dog ikke dér, at det gik galt for midtjyderne. Det fortæller FC Midtjyllands administrerende direktør Claus Steinlein i et interview med 6’eren, som kan ses øverst i artiklen.

– Det er klart, at perioden omkring jul i de sidste to-tre kampe og de første fire-fem kampe, der får vi for få point i Superligaen. Det er derfor, at vi står her. Det er jo ikke, fordi Brøndby scorede i overtiden. Det er jo den periode dér, hvor vi har syv-otte kampe, hvor vi får skrabet for lidt sammen, siger Steinlein.

I de de sidste tre kampe af efteråret og de første fire af foråret blev det samlet til 11 point ud af de 21 mulige. De er med én runde tilbage tre point efter FCK, hvor københavnerne har en væsentligt bedre målscore.

Selvom Steinlein endvidere kan se en del lyspunkter i det seneste års tid og minder om, at de spiller op til budget, da de er Danmarks næststørste klub på det område, så er der ingen tvivl hos FCM-direktøren om, at den endelige andenplads i landets bedste række ikke er nok.

– Vi bliver aldrig tilfredse med en andenplads mere. Der har vi vundet for mange titler, så det er på ingen måde tilfredsstillende, at vi ikke nåede det sidste, men vi skal også være realistiske og sige, at hvis vi ender med pokalsejren og en europæisk sæson med mange point og sølvmedaljer, så har det været en okay sæson for FC Midtjylland, siger Steinlein.

Det står dog klart for ham, at hvis det skulle kikse i pokalfinalen mod OB, så er det et andet billede, han har af sæsonen.

– Så er vi rigtig, rigtig skuffede. Så går vi ud af sæsonen uden trofæer, og det må vi ikke i FC Midtjylland mere, lyder det fra Claus Steinlein.

I FCM blev der forud for denne sæson slået transferrekord, da man hentede Marrony, men det indkøb har senest modtaget klar kritik. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Albert Grønbæk skifter klub

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Dansk toptræner vil have ny nationalitet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk

Stjerne flirter med Brøndby

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Jacob Rasmussen i chokskifte

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Froholdt med klar transfermelding

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Kan købes til spotpris

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

‘Han ligner en spiller for FC København’

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Chok – forlænger med Brøndby

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Premier League-bomber på vej til storklub

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen