Steinlein analyserer: Her gik det galt for FCM

Det har ikke været kampen mod Brøndby, som midtjyderne vil se tilbage på med mest grund til at ærgre sig.



FC Midtjylland ender med 99,9 procents sikkerhed på andenpladsen i Superligaen igen i denne sæson. Det var mere eller mindre afgjort efter FCK’s sejr i Randers, som kom efter FCM’s 2-2-kamp mod Brøndby, hvor de blågule udlignede dybt inde i overtiden.

Det er dog ikke dér, at det gik galt for midtjyderne. Det fortæller FC Midtjyllands administrerende direktør Claus Steinlein i et interview med 6’eren, som kan ses øverst i artiklen.

– Det er klart, at perioden omkring jul i de sidste to-tre kampe og de første fire-fem kampe, der får vi for få point i Superligaen. Det er derfor, at vi står her. Det er jo ikke, fordi Brøndby scorede i overtiden. Det er jo den periode dér, hvor vi har syv-otte kampe, hvor vi får skrabet for lidt sammen, siger Steinlein.

I de de sidste tre kampe af efteråret og de første fire af foråret blev det samlet til 11 point ud af de 21 mulige. De er med én runde tilbage tre point efter FCK, hvor københavnerne har en væsentligt bedre målscore.

Selvom Steinlein endvidere kan se en del lyspunkter i det seneste års tid og minder om, at de spiller op til budget, da de er Danmarks næststørste klub på det område, så er der ingen tvivl hos FCM-direktøren om, at den endelige andenplads i landets bedste række ikke er nok.

– Vi bliver aldrig tilfredse med en andenplads mere. Der har vi vundet for mange titler, så det er på ingen måde tilfredsstillende, at vi ikke nåede det sidste, men vi skal også være realistiske og sige, at hvis vi ender med pokalsejren og en europæisk sæson med mange point og sølvmedaljer, så har det været en okay sæson for FC Midtjylland, siger Steinlein.

Det står dog klart for ham, at hvis det skulle kikse i pokalfinalen mod OB, så er det et andet billede, han har af sæsonen.

– Så er vi rigtig, rigtig skuffede. Så går vi ud af sæsonen uden trofæer, og det må vi ikke i FC Midtjylland mere, lyder det fra Claus Steinlein.

I FCM blev der forud for denne sæson slået transferrekord, da man hentede Marrony, men det indkøb har senest modtaget klar kritik. Læs mere om det her.



“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Brøndbys store karantænemareridt

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Lothar Matthaüs storroser dansker

Tænker ikke på Danmarks landshold

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

– Det er fuldkommen meningsløst

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

– De skal skille sig af med ham!

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Det var fuldstændig galimatias!

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Thomas Frank afviser at tale om det

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

AaB-talent prøver sig af i Italien

Steve Cooper varsler store ændringer

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic