Steinlein erkender: Inspireret af FC København

FC Midtjyllands administrerende direktør Claus Steinlein jagter europæisk succes, og her kigger han til FCK, fortæller han.



FC Midtjylland har kun én gang været med i et europæisk gruppespil, og det var tilbage i 2015/16-sæsonen, hvor man var med i Europa League efter at have slået Premier League-klubben Southampton ud i den sidste kvalifikationsrunde.

Siden dengang er den ene kvalifikation efter den anden kikset for midtjyderne. Hvis det står til FCM-direktør Claus Steinlein bliver det også lavet om, og han kigger til rivalerne fra FCK for at finde ud af, hvordan det skal ske.

Det fortæller han i et interview på FC Midtjyllands hjemmeside.

Læs også:FC Midtjylland før guldbrag: Alt kan gå op i en højere enhed

– Nu snakker vi alle om europæisk succes. FC Købehavn har knækket den kode. De er en inspiration for os, det er helt klart vores næste mål at knække den europæiske kode, siger han og fortsætter:

– Hvordan bliver vi bedre i næste sæson? Den snak har vi hver dag. Det handler om vindervilje og vinderkultur. Det er fællesskabet på alle planer, der har løftet klubben, og det er fællesskabet, der skal løfte os til næste niveau, lyder det fra Claus Steinlein.

FCM-direktøren peger desuden på, at man nu også har en stab, som er klar til at rykke midtjyderne det næste skridt.

Læs også:FCM-boss: Brentford-oprykning sender ikke 100 millioner til Herning

– Vi har på førsteholdet en trænerstab med udenlandsk professionel baggrund, og vi har ledere omkring det sportslige med stor fodbolderfaring. Jo, jeg føler, vi står godt rustet til at møde de kommende udfordringer og tror på, at vi er godt på vej til at knække den europæiske kode, forklarer Steinlein.

Der bliver desuden også peget på, at FCM på ungdomsniveau har godt styr på det europæiske, hvor de flere gange er nået langt i Youth League. I denne sæson er de nu i kvartfinalen, hvor de skal møde Ajax.

Læs også:FC Midtjylland regner med at købe spillere før nyt Europa-forsøg
Læs også:Brentford-oprykning vil lune på Heden: Vi kan handle på en højere hylde
Læs også:Ludomani har været et tema i FC Midtjylland






LIVE

LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub

Freiburg – Aston Villa

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

AGF jagter hollandsk talent

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

‘Er den største Bournemouth-fan’

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Neymar er tilbage

Fortryder FC Barcelona-transfer

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Chelsea – Tottenham

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!