– Steinlein har snydt mig i mange handler

FC Midtjyllands direktør, Claus Steinlein, og nye cheftræner, Bo Henriksen, er på bølgelængde. Nu får de endelig mulighed for at arbejde sammen.



Claus Steinlein og Bo Henriksen beskriver hinanden nærmest identisk. De griner af de samme ting. De bruger endda en af de samme vendinger.

Dansk fodbolds nye bromance åbenbarede sig mandag eftermiddag i Herning, da Claus Steinlein i strålende humør præsenterede klubbens nye cheftræner. De to FC Midtjylland-chefer har kendt hinanden, taget pis på hinanden og ikke mindst handlet med hinanden i mange år.

De er på bølgelængde.

Steinlein genfortalte efter pressemødet en historie, han har fortalt før, men som tåler et gensyn. Både fordi den er sjov, og fordi den er et godt eksempel på den humor, han deler med Henriksen. Det handler om dengang, AC Horsens hentede Jonas Borring i FC Midtjylland.

– Jeg kan ikke huske, hvad han skulle give for ham, men lad os bare sige én million danske kroner. Bo ville jo hele tiden have lavere og lavere pris, og så fik jeg min sekretær til at skrive alle tallene i euro. Alle kunne se, at selvfølgelig skulle vi ikke have 7,5 millioner kroner, men der stod én million euro, og så sendte hun kontrakten ned til Bo.

– Jeg kunne forestille mig, at Bo har løbet lidt rundt om sig selv, for jeg sad i et DBU-møde med Kristian, hans direktør, og så kunne jeg se, at Kristian rejste sig. Jeg vidste, at kontrakten var sendt for en halv time siden, og han var lidt forvirret, og der var måske kun to dage, til transfervinduet lukkede. Jeg havde det jo helt vildt sjovt, og Bo var totalt forvirret. Så da han ringede til mig, sagde jeg: “Bo, vi er en international klub. Tror du, det er danske kroner, vi forhandler i?”

– Bo siger: “For fanden, Claus!” Han har jo det der, som jeg også bruger; jeg tror, det er ham, der har smittet mig: “Hvad så, gamle? Det går jo ikke, det her.” Og så snakkede vi lidt om det og fandt ud af, at det nok var danske kroner. Så har vi haft lidt sjov og ballade med det, fortalte Claus Steinlein.

Den historie kunne Bo Henriksen udmærket huske.

– Nu har jeg jo kendt Claus i mange år efterhånden og handlet rigtig meget med ham. Rent menneskeligt og værdimæssigt er det afgørende, at man har en form for kemi og relation. Det har jeg haft med Claus i rigtig lang tid. Han er smart, dygtig, snu. Han har snydt mig i mange handler. I hvert fald prøvet med euro og alt muligt andet. 

– Vi har kendt hinanden på alle mulige forskellige måder, og det har været en fed tid at handle med dem og være en del af det. Så har det også været sjovt at få den relation med Claus, som gør, at det også er en mulighed i dag, sagde Bo Henriksen.

Det var ikke kun den nye FC Midtjylland-træner, der beskrev sin direktør som en krejler. Den gik begge veje.

– Bo tager også røven på os andre. Så vi har det sjovt sammen, men han har også været hård i forhandlingerne og vidst præcis, hvad han ville have. Så på den måde har han både kærligheden og kravene, men man har det også sjovt sammen, sagde Claus Steinlein.

– Som Bo har som mantra: “Vi lever sgu kun én gang; vi skal have det sjovt, mens vi er her.” Og det har vi med Bo, både Svend (Graversen, sportschef, red.) og mig og Rasmus (Ankersen, formand, red.). Det er jeg sikker på, at resten af trænerstaben også kommer til at have. Der er energi og sjov, hvor Bo er.

Den energi skal han nu omsætte til resultater for FC Midtjylland. Det er der mange, der tvivler på, at han kan, men Bo Henriksen er overbevist om, at han har fortjent jobbet.





Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil

Superliga-profiler topper international liste



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Født i Danmark og på vej til VM

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

– Voldsom transfersommer i Superligaen!



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Overvejer AGF-forlængelse

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus