Steinlein: Måske kommer der en forstærkning mere

FC Midtjylland er måske ikke færdige med at handle, selv om klubben allerede har sikret tre spillere på permanente aftaler.



De er fast besluttet på, at det ikke skal gå som i sidste sæson, hvor FC Midtjylland efter et stærkt efterår førte Superligaen, da forårssæsonen blev skudt i gang. Her fandt klubben slet ikke melodien og måtte nøjes med bronzen, men nu håber alle omkring FC Midtjylland, at man i år har lært af sidste sæson. FCM fører Superligaen med otte point og har således et solidt forspring til de sidste 16 kampe i Superligaen.

Klubben har allerede sikret sig Kristoffer Olsson fra Arsenal på en permanent aftale, ligesom klubben har sikret sig Marcus Urena fra Kuban Krasnodar. Ind er også kommet målmand Johan Dahlin, og sportsdirektør Claus Steinlein er ikke afvisende over for at hente endnu en spiller.

–  Før det her transfervindue havde vi som mål at forstærke truppen, og nu hvor vi har fået Olsson, Urena og en ny målmand, er vi bestemt kommet godt af sted. Om der kommer flere afhænger af, om det er den rigtige spiller både økonomisk og menneskeligt. Nu må vi se, hvad vinduet bringer, men der kan helt sikkert ske nogle ting. Lige nu forventer jeg, at den trup vi har i øjeblikket, også er den, der spiller turneringen i foråret, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.

Truppen er altså tæt på komplet, som sportsdirektør Claus Steinlein ser det, og det får ham til at tøve med at sælge profiler som Sylvester Igboun – der har talt om, at han vil til en større liga – samt Izunna Uzockukwu – der har kontraktudløb til sommer. I stedet vil FCM gå benhårdt efter mesterskabet, og det betyder formentlig, at de to nigerianere bliver, hvor de er.

– Status på Izunna er jo, at han har et halvt år igen af sin kontrakt, og så må vi se, hvad der sker i transfervinduet – om han er hos os i foråret, eller han er et andet sted. Det samme gælder sådan set for Igboun. Vi vil jo gerne have det her mesterskab, så det er også værdifuldt at holde på vores dygtige spillere, siger Claus Steinlein.





Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Superliga-profiler topper international liste

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Overvejer AGF-forlængelse

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa