Steinlein takker AGF: Vil lave en lille gimmick

FC Midtjylland og AGF er normalt bitre rivaler, men efter århusianernes sejr i Brøndby er AGF og Århus svært populær i Herning og omegn.



HERNING (Tipsbladet): Efter en rollercoaster af en søndag blev FC Midtjylland en overraskende dansk mester, efter man ved pausen havde været bagud 0-2 mod Silkeborg IF.

Det endte 3-3 i Herning, og at det var nok til et DM var AGF's fortjeneste, da de veloplagte århusianere torpederede Brøndbys guldfest ved at vinde 3-2 på Brøndby Stadion.

Den kamp fulgte publikum i Herning til tider næsten lige så meget med i på skærme og i headset, og AGF's præstation bliver ikke glemt i FC Midtjylland foreløbig.

– Jeg ved, at vores ejer og vores storsponsor vil lave en lille gimmick, en positiv tak for det. At AGF går hen to gange på en uge tirsdag og søndag og hjælper os, ved at vinde to gange 3-2. Havde man spillet på det med tanke på den tilstand, AGF var i, må man tage hatten af for dem. Vi kan vel ikke takke dem nok, siger Claus Steinlein.

– Hvis der en dag er noget, vi skal kæmpe for, hvor vi ikke har noget at spille for, vil jeg huske det her øjeblik. Jeg ved, de har kæmpet for sig selv og deres egen ære, men jeg er evigt taknemmelig for, at de gjorde det, siger Claus Steinlein.

Hylder ansatte
FC Midtjylland-direktøren kan se tilbage på nogle heftige år, siden FC Midtjylland senest vandt DM i 2020.

For 14 måneder siden missede FC Midtjylland medaljeslutspillet, fyrede Albert Capellas og erstattede ham med Thomas Thomasberg, og cheftrænerens indsats havde Steinlein søndag aften store roser til.

251713

Foto: Alamy

– Thomasberg har været genial og gjort det fantastisk med trænerteamet. Det har været en masse små træk. Han har fokus på spillerne, og han er sindssygt god til at vinde de enkelte kampe og til at få spillerne til at føle sig godt tilpas. Han har udviklet sig som menneske og træner, og det har jeg rost ham for mange gange.

– Han var den første spiller, vi skrev kontrakt med, og nu føjer han så guldet til [sit resumé]. Men det er også kulturen i vores virksomhed.

– Vores scoutinggruppe med Ove Pedersen, Kristian Bak, Kristian Kjær, Svend Graversen, Peter Sand, der er kommet ind. Der er så mange, vi skal være taknemmelige for. Turen til Skotland [i januar], hvor vi lånte vores ejers landsted derovre og kom på overlevelsestur. Det er mange, mange bække små, der har gjort, at vi over 25 år i FC Midtjylland har bygget en kultur op, hvor vi får vippet tingene over på vores side, siger Claus Steinlein.

FC Midtjylland træder med guld-medaljerne ind i Champions League-kvalifikationen i anden runde, hvor FCM er seedet og kan møde hold a la Lincoln Red Imps, Shamrock Rovers og Ballkani, men også sværere modstandere med det polske mesterhold Jagiellonia Białystok eller Steaua Bukarest som de på papiret mest udfordrende modstandere.





Ny cheftræner stort set på plads i United


Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Meldes på vej mod nyt skifte

Mohamed Daramy vender tilbage

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Frendrup scorer for første gang i et år

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Mareridt for FC Augsburg

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Afviser millionbud fra Brøndby

Afviser utroligt tilbud

FCK-boss kan snart præsentere noget

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Arsenal ansætter dansk toptræner

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

FC København-boss i smuttur

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Rådførte sig hos Kamil Grabara