Steinlein takker AGF: Vil lave en lille gimmick

FC Midtjylland og AGF er normalt bitre rivaler, men efter århusianernes sejr i Brøndby er AGF og Århus svært populær i Herning og omegn.



HERNING (Tipsbladet): Efter en rollercoaster af en søndag blev FC Midtjylland en overraskende dansk mester, efter man ved pausen havde været bagud 0-2 mod Silkeborg IF.

Det endte 3-3 i Herning, og at det var nok til et DM var AGF's fortjeneste, da de veloplagte århusianere torpederede Brøndbys guldfest ved at vinde 3-2 på Brøndby Stadion.

Den kamp fulgte publikum i Herning til tider næsten lige så meget med i på skærme og i headset, og AGF's præstation bliver ikke glemt i FC Midtjylland foreløbig.

– Jeg ved, at vores ejer og vores storsponsor vil lave en lille gimmick, en positiv tak for det. At AGF går hen to gange på en uge tirsdag og søndag og hjælper os, ved at vinde to gange 3-2. Havde man spillet på det med tanke på den tilstand, AGF var i, må man tage hatten af for dem. Vi kan vel ikke takke dem nok, siger Claus Steinlein.

– Hvis der en dag er noget, vi skal kæmpe for, hvor vi ikke har noget at spille for, vil jeg huske det her øjeblik. Jeg ved, de har kæmpet for sig selv og deres egen ære, men jeg er evigt taknemmelig for, at de gjorde det, siger Claus Steinlein.

Hylder ansatte
FC Midtjylland-direktøren kan se tilbage på nogle heftige år, siden FC Midtjylland senest vandt DM i 2020.

For 14 måneder siden missede FC Midtjylland medaljeslutspillet, fyrede Albert Capellas og erstattede ham med Thomas Thomasberg, og cheftrænerens indsats havde Steinlein søndag aften store roser til.

251713

Foto: Alamy

– Thomasberg har været genial og gjort det fantastisk med trænerteamet. Det har været en masse små træk. Han har fokus på spillerne, og han er sindssygt god til at vinde de enkelte kampe og til at få spillerne til at føle sig godt tilpas. Han har udviklet sig som menneske og træner, og det har jeg rost ham for mange gange.

– Han var den første spiller, vi skrev kontrakt med, og nu føjer han så guldet til [sit resumé]. Men det er også kulturen i vores virksomhed.

– Vores scoutinggruppe med Ove Pedersen, Kristian Bak, Kristian Kjær, Svend Graversen, Peter Sand, der er kommet ind. Der er så mange, vi skal være taknemmelige for. Turen til Skotland [i januar], hvor vi lånte vores ejers landsted derovre og kom på overlevelsestur. Det er mange, mange bække små, der har gjort, at vi over 25 år i FC Midtjylland har bygget en kultur op, hvor vi får vippet tingene over på vores side, siger Claus Steinlein.

FC Midtjylland træder med guld-medaljerne ind i Champions League-kvalifikationen i anden runde, hvor FCM er seedet og kan møde hold a la Lincoln Red Imps, Shamrock Rovers og Ballkani, men også sværere modstandere med det polske mesterhold Jagiellonia Białystok eller Steaua Bukarest som de på papiret mest udfordrende modstandere.



– Brøndby er chanceløse

FC København-profil ude med sygdom

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Storklub meldes interesseret

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Har I tabt sutten, Brøndby?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Rystet over kæmpe nedsmeltning

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

– Han vil være i store problemer

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FC København-handling går verden rundt 

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Viborg-boss afviser norsk storklub

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’