HERNING (Tipsbladet): Efter en rollercoaster af en søndag blev FC Midtjylland en overraskende dansk mester, efter man ved pausen havde været bagud 0-2 mod Silkeborg IF.
Det endte 3-3 i Herning, og at det var nok til et DM var AGF's fortjeneste, da de veloplagte århusianere torpederede Brøndbys guldfest ved at vinde 3-2 på Brøndby Stadion.
Den kamp fulgte publikum i Herning til tider næsten lige så meget med i på skærme og i headset, og AGF's præstation bliver ikke glemt i FC Midtjylland foreløbig.
– Jeg ved, at vores ejer og vores storsponsor vil lave en lille gimmick, en positiv tak for det. At AGF går hen to gange på en uge tirsdag og søndag og hjælper os, ved at vinde to gange 3-2. Havde man spillet på det med tanke på den tilstand, AGF var i, må man tage hatten af for dem. Vi kan vel ikke takke dem nok, siger Claus Steinlein.
– Hvis der en dag er noget, vi skal kæmpe for, hvor vi ikke har noget at spille for, vil jeg huske det her øjeblik. Jeg ved, de har kæmpet for sig selv og deres egen ære, men jeg er evigt taknemmelig for, at de gjorde det, siger Claus Steinlein.
Hylder ansatte
FC Midtjylland-direktøren kan se tilbage på nogle heftige år, siden FC Midtjylland senest vandt DM i 2020.
For 14 måneder siden missede FC Midtjylland medaljeslutspillet, fyrede Albert Capellas og erstattede ham med Thomas Thomasberg, og cheftrænerens indsats havde Steinlein søndag aften store roser til.

– Thomasberg har været genial og gjort det fantastisk med trænerteamet. Det har været en masse små træk. Han har fokus på spillerne, og han er sindssygt god til at vinde de enkelte kampe og til at få spillerne til at føle sig godt tilpas. Han har udviklet sig som menneske og træner, og det har jeg rost ham for mange gange.
– Han var den første spiller, vi skrev kontrakt med, og nu føjer han så guldet til [sit resumé]. Men det er også kulturen i vores virksomhed.
– Vores scoutinggruppe med Ove Pedersen, Kristian Bak, Kristian Kjær, Svend Graversen, Peter Sand, der er kommet ind. Der er så mange, vi skal være taknemmelige for. Turen til Skotland [i januar], hvor vi lånte vores ejers landsted derovre og kom på overlevelsestur. Det er mange, mange bække små, der har gjort, at vi over 25 år i FC Midtjylland har bygget en kultur op, hvor vi får vippet tingene over på vores side, siger Claus Steinlein.
FC Midtjylland træder med guld-medaljerne ind i Champions League-kvalifikationen i anden runde, hvor FCM er seedet og kan møde hold a la Lincoln Red Imps, Shamrock Rovers og Ballkani, men også sværere modstandere med det polske mesterhold Jagiellonia Białystok eller Steaua Bukarest som de på papiret mest udfordrende modstandere.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
Jubler over ny Brøndby-chef
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
Benhård Brian Riemer-melding
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
Presset træner vil rotere mod FCM
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
AVIS
Interessant afsløring
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
Barcelona vandt 7-2
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT