Brian Priske fik et par sæsoner som cheftræner for FC Midtjylland, og han endte med at gøre klubben til dansk mester i sin første sæson, mens det endte med sølv i sæson to.
Nu får han chancen i belgisk fodbold hos Royal Antwerp, og afløseren er lidt af en modsætning.
Bo Henriksen, der er kendt for at være lidt af en indpisker, skal nu forsøge at få det optimale ud af FC Midtjyllands dygtige spillere, og Claus Steinlein føler sig sikker på, at man har fundet den rigtige mand til jobbet som cheftræner.
Og så må man hen ad vejen tage overvejelserne, om der skal specialister til staben for at hjælpe Henriksen.
– Det har været en lang proces, men det har også været en kort proces. Det er her over weekenden, vi blev enige om kontrakten, og så har vi informeret trænerstaben om, at det er det her, vi gør. Så må vi se, hvordan vi får sat teamet bedst sammen. Dem, vi har, er vi sindssygt glade for, og de skal fortsætte. Skal vi så krydre med en enkelt hen ad vejen, må vi se på det.
– Vi krydrede (trænerstaben) med “BS” for nogle år siden, det var under Allan Kuhn. I år har vi krydret med en dødboldstræner, for det syntes vi, vi kunne bruge. For et par år siden var det “Duncan” som angrebstræner. Vi har ikke et fast system, vi har ikke en kasse, der siger en cheftræner og en assistent. Men vi har ikke brug for så meget pressehjælp som i tidligere år – Bo skal nok håndtere pressen, siger Claus Steinlein.
Julefrokost
Ifølge Claus Steinlein var FC Midtjylland ikke i tvivl, da Brian Priske var ved at blive købt fri af Royal Antwerp – afløseren skule være Bo Henriksen.
– Vi har løbende haft dialoger og løbende lavet lister, hvor vi har diskuteret (cheftrænermuligheder, red.), men i de sidste tre-fire-fem måneder har Bo klart stået nummer et. Så min opgave var at holde Bo motiveret, hvis jobbet kom. Det kunne jo være, han blev så glad for tv, at han ikke ville være træner mere, eller at der kom et andet trænerjob, som han ville have sagt ja til. Bo var førstevalget gennem lang tid, siger Claus Steinlein.
Selve ideen om Bo Henriksen som cheftræner til FC Midtjylland startede, hvor skøre ideer nogle gange starter. Når folk har fået et glas eller to. Så går de fra skøre, underlige og måske dumme til pludseligt at være gode og værd at gå efter.
– Det var til julefrokost. En af mine kammerater, der hedder Steen Amundsen sagde, “Claus, Bo passer perfekt til FC Midtjylland.” Det er tre-fire år siden nu. Der voksede der en tanke i mit hoved. “Okay, det er måske en god idé.”
– Jeg havde måske lidt samme billede, som pressen har, at “ham Bo bare er spradebasse”. Men efter at have forhandlet og snakket med Bo, finder man ud af, hvad Bo har. Han har en ekstrem vindervilje og tro på, hvad man skal gøre. Han er også selv blevet far – det er vel fem-seks år siden – og det har også smittet af på Bo, og han er et andet sted i dag.
– Det kan være svært udadtil at få et nyt billede. Det kender jeg fra mig selv. Det tager lang tid at få lavet om på. Der er meget, meget mere i Bo, siger Claus Steinlein.
FCM-bossen fortæller, at man havde fortsat med Brian Priske ved roret, havde han ikke ønsket at komme til belgisk fodbold. Trods manglende erfaring fra den absolutte top i dansk fodbold er Claus Steinlein sikker på, at Bo Henriksen er et godt match med FCM.
– Alle de folk, vi har i klubben, er her for at vinde. Det bliver en anden opgave for Bo, men mennesker er mennesker, og primadonnaer er primadonnaer. De er stadig gode mennesker. Jeg har set så mange af vores spillere drømme om at vinde trofæet, og de har været så kede af, at vi ikke vandt det. Det handler om at ramme de rigtige knapper, og Bo er god til mennesker, siger Steinlein.
FC Midtjylland sluttede sæsonen som nummer to i rækken og starter europæisk i Champions League-kvalifikationen.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Transferbombe på vej
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Kroatien – Ghana
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Panama – England
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TRANSFER
