Brian Priske fik et par sæsoner som cheftræner for FC Midtjylland, og han endte med at gøre klubben til dansk mester i sin første sæson, mens det endte med sølv i sæson to.
Nu får han chancen i belgisk fodbold hos Royal Antwerp, og afløseren er lidt af en modsætning.
Bo Henriksen, der er kendt for at være lidt af en indpisker, skal nu forsøge at få det optimale ud af FC Midtjyllands dygtige spillere, og Claus Steinlein føler sig sikker på, at man har fundet den rigtige mand til jobbet som cheftræner.
Og så må man hen ad vejen tage overvejelserne, om der skal specialister til staben for at hjælpe Henriksen.
– Det har været en lang proces, men det har også været en kort proces. Det er her over weekenden, vi blev enige om kontrakten, og så har vi informeret trænerstaben om, at det er det her, vi gør. Så må vi se, hvordan vi får sat teamet bedst sammen. Dem, vi har, er vi sindssygt glade for, og de skal fortsætte. Skal vi så krydre med en enkelt hen ad vejen, må vi se på det.
– Vi krydrede (trænerstaben) med “BS” for nogle år siden, det var under Allan Kuhn. I år har vi krydret med en dødboldstræner, for det syntes vi, vi kunne bruge. For et par år siden var det “Duncan” som angrebstræner. Vi har ikke et fast system, vi har ikke en kasse, der siger en cheftræner og en assistent. Men vi har ikke brug for så meget pressehjælp som i tidligere år – Bo skal nok håndtere pressen, siger Claus Steinlein.
Julefrokost
Ifølge Claus Steinlein var FC Midtjylland ikke i tvivl, da Brian Priske var ved at blive købt fri af Royal Antwerp – afløseren skule være Bo Henriksen.
– Vi har løbende haft dialoger og løbende lavet lister, hvor vi har diskuteret (cheftrænermuligheder, red.), men i de sidste tre-fire-fem måneder har Bo klart stået nummer et. Så min opgave var at holde Bo motiveret, hvis jobbet kom. Det kunne jo være, han blev så glad for tv, at han ikke ville være træner mere, eller at der kom et andet trænerjob, som han ville have sagt ja til. Bo var førstevalget gennem lang tid, siger Claus Steinlein.
Selve ideen om Bo Henriksen som cheftræner til FC Midtjylland startede, hvor skøre ideer nogle gange starter. Når folk har fået et glas eller to. Så går de fra skøre, underlige og måske dumme til pludseligt at være gode og værd at gå efter.
– Det var til julefrokost. En af mine kammerater, der hedder Steen Amundsen sagde, “Claus, Bo passer perfekt til FC Midtjylland.” Det er tre-fire år siden nu. Der voksede der en tanke i mit hoved. “Okay, det er måske en god idé.”
– Jeg havde måske lidt samme billede, som pressen har, at “ham Bo bare er spradebasse”. Men efter at have forhandlet og snakket med Bo, finder man ud af, hvad Bo har. Han har en ekstrem vindervilje og tro på, hvad man skal gøre. Han er også selv blevet far – det er vel fem-seks år siden – og det har også smittet af på Bo, og han er et andet sted i dag.
– Det kan være svært udadtil at få et nyt billede. Det kender jeg fra mig selv. Det tager lang tid at få lavet om på. Der er meget, meget mere i Bo, siger Claus Steinlein.
FCM-bossen fortæller, at man havde fortsat med Brian Priske ved roret, havde han ikke ønsket at komme til belgisk fodbold. Trods manglende erfaring fra den absolutte top i dansk fodbold er Claus Steinlein sikker på, at Bo Henriksen er et godt match med FCM.
– Alle de folk, vi har i klubben, er her for at vinde. Det bliver en anden opgave for Bo, men mennesker er mennesker, og primadonnaer er primadonnaer. De er stadig gode mennesker. Jeg har set så mange af vores spillere drømme om at vinde trofæet, og de har været så kede af, at vi ikke vandt det. Det handler om at ramme de rigtige knapper, og Bo er god til mennesker, siger Steinlein.
FC Midtjylland sluttede sæsonen som nummer to i rækken og starter europæisk i Champions League-kvalifikationen.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

– En stor beslutning

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Hylder dansk debutant

Skidt nyt for Real Madrid

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Mourinho meldes tæt på storklub

Elkjær jubler over Frank

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Voldsom frustration efter vanvidskamp

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Holdt på stor hemmelighed

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Teemu Pukki dominerer

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Ikke sket i 8 år

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

– Dumdristigt og naivt

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Prøvede at lokke Eriksen

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’
