Jon Dagur Thorsteinsson er blevet taget til nåde i AGF, og islændingen var i startopstillingen, da AGF søndag tabte 1-0 til OB.
Der er blevet spekuleret i, at det var sportschef Stig Inge Bjørnebye, der tog beslutningen om at udelade Thorsteinsson, fordi han forlader klubben ved kontraktudløb efter sæsonen, men Bjørnebye slår fast, at han også har været med til at beslutte, at kantspilleren skulle spille igen.
Det siger han til TV3 Sport efter opgøret mod OB.
– Ja, jeg har været en del af det hele vejen, og jeg har prøvet at evaluere sammen med… Vi arbejder tæt sammen for at bringe klubbens kompetencer i samme retning, og når det gælder strategiske og politiske beslutninger, er det vigtigt, at vi involverer hinanden og snakker om tingene. Jeg er en del af det arbejde sammen med flere andre, hvor vi lytter til hinanden og kommer med vores syn på sagen, og så træffer vi en beslutning, som vi allesammen står bag.
Stig Inge Bjørnebye blev efterfølgende spurgt, om det var ham selv eller David Nielsen, der kæmpede mest for at få Thorsteinsson tilbage, men sportschefen ville ikke acceptere spørgsmålets præmis.
– Det spørgsmål er konspiratorisk. Vi har været meget tydelige om, at vi snakker åbent sammen om tingene og diskuterer frem og tilbage, før vi tager en beslutning. Det er vigtigt for os.
Århus Stiftstidende har skrevet, at også spillertruppen krævede Jon Dagur Thorsteinsson tilbage, men det afviser Bjørnebye.
– Nej, det har ikke været noget tema, for spillerne har en opgave, og det er at spille god fodbold. Nu er vi i en situation, hvor vi må tage ansvar allesammen, og spillernes bærer deres del af ansvaret. Så det har ikke haft nogen betydning.
Jon Dagur Thorsteinsson blev udskiftet efter 68 minutter mod OB.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
OPTAKT
Sydafrika – Canada
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
