Stig Tøfting: Afgørende for, om de overlever

Sønderjyske er det hold i Superligaen, der har indkasseret flest mål, og det skal der gøres noget ved, hvis de vil overleve, ifølge Stig Tøfting.



Målene haglede ind i første halvleg i aftenens Superliga-kamp mellem Sønderjyske og Randers, og det var især hos hjemmeholdet, at den var helt gal, da de gik til pause bagud med 4-1, som også blev kampens slutresultat.

Efter det store nederlag har sønderjyderne aktuelt lukket flest mål ind af alle hold i Superligaen, og netop de defensive kvaler er noget, som Stig Tøfting mener kan komme til at koste klubben muligheden for at overleve i landets bedste række.

– Tre af de fire mål, der bliver lavet, er på personlige fejl. Det kan man som træner ikke gøre noget ved. I mine øjne kommer det ikke til at gå, hvis kvaliteten i forsvaret er lav. Målmanden tager fint fra, men der er ingen hjælp at hente. Det er forskellen på, om det for Sønderjyske hedder Superliga eller 1. division næste år, det er forsvaret, der skal kigges på, siger Stig Tøfting i forbindelse med nedtakten til kampen på TV3 Sport.

Kritikken fra ekspertkommentatoren var ikke ubegrundet, hvis man spørger Sønderjyskes cheftræner, Thomas Nørgaard, der efter kampen anerkendte, at man ikke havde været gode nok i første halvleg af kampen.

– Jeg synes, I er søde ved os, når I siger, at det kun er tre ud af fire mål, der kommer af personlige fejl. Jeg synes, at det første mål er en ligeså stor fejl; det sker bare et andet sted på banen, så det er et længere forløb, der er. Det er for dårligt, ingen tvivl om det.

Den analyse var heller ikke noget, som Stig Tøfting var uenig i.

– Fejlen ved det første mål er, at forsvarspilleren åbner sine ben. Jeg har sjældent set en bold trille så langsomt ind i målet, men det er klart, at Jakob Busk bliver fanget på det forkerte ben, fordi der bliver lukket op mellem benene.

Resultatet af aftenens kamp betyder, at Randers FC aktuelt indtager Superligaens tredjeplads, mens Sønderjyske fortsat er to point over nedrykningsstregen.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu melder Christian Eriksen ud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Klubpræsident udtaler sig om Simsir