Stig Tøfting: Afgørende for, om de overlever

Sønderjyske er det hold i Superligaen, der har indkasseret flest mål, og det skal der gøres noget ved, hvis de vil overleve, ifølge Stig Tøfting.



Målene haglede ind i første halvleg i aftenens Superliga-kamp mellem Sønderjyske og Randers, og det var især hos hjemmeholdet, at den var helt gal, da de gik til pause bagud med 4-1, som også blev kampens slutresultat.

Efter det store nederlag har sønderjyderne aktuelt lukket flest mål ind af alle hold i Superligaen, og netop de defensive kvaler er noget, som Stig Tøfting mener kan komme til at koste klubben muligheden for at overleve i landets bedste række.

– Tre af de fire mål, der bliver lavet, er på personlige fejl. Det kan man som træner ikke gøre noget ved. I mine øjne kommer det ikke til at gå, hvis kvaliteten i forsvaret er lav. Målmanden tager fint fra, men der er ingen hjælp at hente. Det er forskellen på, om det for Sønderjyske hedder Superliga eller 1. division næste år, det er forsvaret, der skal kigges på, siger Stig Tøfting i forbindelse med nedtakten til kampen på TV3 Sport.

Kritikken fra ekspertkommentatoren var ikke ubegrundet, hvis man spørger Sønderjyskes cheftræner, Thomas Nørgaard, der efter kampen anerkendte, at man ikke havde været gode nok i første halvleg af kampen.

– Jeg synes, I er søde ved os, når I siger, at det kun er tre ud af fire mål, der kommer af personlige fejl. Jeg synes, at det første mål er en ligeså stor fejl; det sker bare et andet sted på banen, så det er et længere forløb, der er. Det er for dårligt, ingen tvivl om det.

Den analyse var heller ikke noget, som Stig Tøfting var uenig i.

– Fejlen ved det første mål er, at forsvarspilleren åbner sine ben. Jeg har sjældent set en bold trille så langsomt ind i målet, men det er klart, at Jakob Busk bliver fanget på det forkerte ben, fordi der bliver lukket op mellem benene.

Resultatet af aftenens kamp betyder, at Randers FC aktuelt indtager Superligaens tredjeplads, mens Sønderjyske fortsat er to point over nedrykningsstregen.





Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Storklub jagter to danskere



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Hårdt angreb på DBU-boss

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Storkamp af Patrick Dorgu

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Topboss sviner Barça til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Conte stopper i Napoli

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby