Målene haglede ind i første halvleg i aftenens Superliga-kamp mellem Sønderjyske og Randers, og det var især hos hjemmeholdet, at den var helt gal, da de gik til pause bagud med 4-1, som også blev kampens slutresultat.
Efter det store nederlag har sønderjyderne aktuelt lukket flest mål ind af alle hold i Superligaen, og netop de defensive kvaler er noget, som Stig Tøfting mener kan komme til at koste klubben muligheden for at overleve i landets bedste række.
– Tre af de fire mål, der bliver lavet, er på personlige fejl. Det kan man som træner ikke gøre noget ved. I mine øjne kommer det ikke til at gå, hvis kvaliteten i forsvaret er lav. Målmanden tager fint fra, men der er ingen hjælp at hente. Det er forskellen på, om det for Sønderjyske hedder Superliga eller 1. division næste år, det er forsvaret, der skal kigges på, siger Stig Tøfting i forbindelse med nedtakten til kampen på TV3 Sport.
Kritikken fra ekspertkommentatoren var ikke ubegrundet, hvis man spørger Sønderjyskes cheftræner, Thomas Nørgaard, der efter kampen anerkendte, at man ikke havde været gode nok i første halvleg af kampen.
– Jeg synes, I er søde ved os, når I siger, at det kun er tre ud af fire mål, der kommer af personlige fejl. Jeg synes, at det første mål er en ligeså stor fejl; det sker bare et andet sted på banen, så det er et længere forløb, der er. Det er for dårligt, ingen tvivl om det.
Den analyse var heller ikke noget, som Stig Tøfting var uenig i.
– Fejlen ved det første mål er, at forsvarspilleren åbner sine ben. Jeg har sjældent set en bold trille så langsomt ind i målet, men det er klart, at Jakob Busk bliver fanget på det forkerte ben, fordi der bliver lukket op mellem benene.
Resultatet af aftenens kamp betyder, at Randers FC aktuelt indtager Superligaens tredjeplads, mens Sønderjyske fortsat er to point over nedrykningsstregen.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Brasiliansk VM-mavepuster
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
HELT VILDT