Stig Tøfting: Afgørende for, om de overlever

Sønderjyske er det hold i Superligaen, der har indkasseret flest mål, og det skal der gøres noget ved, hvis de vil overleve, ifølge Stig Tøfting.



Målene haglede ind i første halvleg i aftenens Superliga-kamp mellem Sønderjyske og Randers, og det var især hos hjemmeholdet, at den var helt gal, da de gik til pause bagud med 4-1, som også blev kampens slutresultat.

Efter det store nederlag har sønderjyderne aktuelt lukket flest mål ind af alle hold i Superligaen, og netop de defensive kvaler er noget, som Stig Tøfting mener kan komme til at koste klubben muligheden for at overleve i landets bedste række.

– Tre af de fire mål, der bliver lavet, er på personlige fejl. Det kan man som træner ikke gøre noget ved. I mine øjne kommer det ikke til at gå, hvis kvaliteten i forsvaret er lav. Målmanden tager fint fra, men der er ingen hjælp at hente. Det er forskellen på, om det for Sønderjyske hedder Superliga eller 1. division næste år, det er forsvaret, der skal kigges på, siger Stig Tøfting i forbindelse med nedtakten til kampen på TV3 Sport.

Kritikken fra ekspertkommentatoren var ikke ubegrundet, hvis man spørger Sønderjyskes cheftræner, Thomas Nørgaard, der efter kampen anerkendte, at man ikke havde været gode nok i første halvleg af kampen.

– Jeg synes, I er søde ved os, når I siger, at det kun er tre ud af fire mål, der kommer af personlige fejl. Jeg synes, at det første mål er en ligeså stor fejl; det sker bare et andet sted på banen, så det er et længere forløb, der er. Det er for dårligt, ingen tvivl om det.

Den analyse var heller ikke noget, som Stig Tøfting var uenig i.

– Fejlen ved det første mål er, at forsvarspilleren åbner sine ben. Jeg har sjældent set en bold trille så langsomt ind i målet, men det er klart, at Jakob Busk bliver fanget på det forkerte ben, fordi der bliver lukket op mellem benene.

Resultatet af aftenens kamp betyder, at Randers FC aktuelt indtager Superligaens tredjeplads, mens Sønderjyske fortsat er to point over nedrykningsstregen.






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Hårdt angreb på DBU-boss

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Massefyring i AC Milan

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Topboss sviner Barça til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares