Stig Tøfting: Afgørende for, om de overlever

Sønderjyske er det hold i Superligaen, der har indkasseret flest mål, og det skal der gøres noget ved, hvis de vil overleve, ifølge Stig Tøfting.



Målene haglede ind i første halvleg i aftenens Superliga-kamp mellem Sønderjyske og Randers, og det var især hos hjemmeholdet, at den var helt gal, da de gik til pause bagud med 4-1, som også blev kampens slutresultat.

Efter det store nederlag har sønderjyderne aktuelt lukket flest mål ind af alle hold i Superligaen, og netop de defensive kvaler er noget, som Stig Tøfting mener kan komme til at koste klubben muligheden for at overleve i landets bedste række.

– Tre af de fire mål, der bliver lavet, er på personlige fejl. Det kan man som træner ikke gøre noget ved. I mine øjne kommer det ikke til at gå, hvis kvaliteten i forsvaret er lav. Målmanden tager fint fra, men der er ingen hjælp at hente. Det er forskellen på, om det for Sønderjyske hedder Superliga eller 1. division næste år, det er forsvaret, der skal kigges på, siger Stig Tøfting i forbindelse med nedtakten til kampen på TV3 Sport.

Kritikken fra ekspertkommentatoren var ikke ubegrundet, hvis man spørger Sønderjyskes cheftræner, Thomas Nørgaard, der efter kampen anerkendte, at man ikke havde været gode nok i første halvleg af kampen.

– Jeg synes, I er søde ved os, når I siger, at det kun er tre ud af fire mål, der kommer af personlige fejl. Jeg synes, at det første mål er en ligeså stor fejl; det sker bare et andet sted på banen, så det er et længere forløb, der er. Det er for dårligt, ingen tvivl om det.

Den analyse var heller ikke noget, som Stig Tøfting var uenig i.

– Fejlen ved det første mål er, at forsvarspilleren åbner sine ben. Jeg har sjældent set en bold trille så langsomt ind i målet, men det er klart, at Jakob Busk bliver fanget på det forkerte ben, fordi der bliver lukket op mellem benene.

Resultatet af aftenens kamp betyder, at Randers FC aktuelt indtager Superligaens tredjeplads, mens Sønderjyske fortsat er to point over nedrykningsstregen.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Neestrup jagtes af storklub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Fortryder FC Barcelona-transfer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vil hente FC Midtjylland-profil

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Færdig: Nu er han rejst til København

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

AGF jagter hollandsk talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Chelsea – Tottenham

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Salah sender særlig besked

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jess Thorup indlagt

“Brøndby er skræddersyet til ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt