Tøfting i ekstase: Forlang 100 millioner, Brøndby!

Stig Tøfting letter på hatten for Brøndby IF og hattrickhelten Mathias Kvistgaarden, som ifølge Tipsbladets kommentator bør stå på tærsklen til et kæmpe skifte til udlandet.



Hvad pokker skete der lige dér?

Det er efterhånden 24 timer siden, at Brøndby IF massakrerede FC Midtjylland med 5-1 i Herning, men chokket har ikke helt lagt sig endnu. Hvordan kunne det gå SÅ galt for "ulvene", der for det meste er gode på hjemmebane?

Tipsbladets kommentator Stig Tøfting havde da heller ikke lige set 5-1'eren komme, men at FC Midtjylland har tydelige problemer, belyste han allerede i sin ugentlige klumme i weekenden.

Nederlaget får selvsagt ikke "Tøffe" til at se med mildere øjne på FC Midtjylland.

– De spiller ikke særlig godt – og endnu engang spiller de en dårlig første halvleg. Jeg må også bare gentage, at Thomas Thomasberg begår en kæmpe fejl i min optik – jamen, hvad skal Oliver Sørensen dog ude på den kant? Hvorfor fanden ikke spille med ham der, hvor han er bedst?

– Han er boks til boks-spiller, så at placere ham på kanten svarer til at placere på ham en rasteplads. Jeg synes, FC Midtjylland gør det svært for sig selv ved at lave de der alternative opstillinger – selv om de har mange skader, siger Stig Tøfting. 

Som i virkeligheden allerhelst vil tale om Brøndby. 

Det var en meriterende sejr, de blå-gule kunne tage med hjem fra Herning søndag eftermiddag. 

– På trods af andres negativitet har jeg hele tiden haft en tro på Brøndby. Jeg synes, skæbnen har været hård ved Brøndby. De har fortjent bedre, og det holder jeg også fast i i forhold til deres europæiske kampagne. De er blevet virkelig, virkelig hårdt straffet i denne sæson. Jeg har så også kritiseret Brøndby for kvaliteten i afslutningerne og for ikke at spille chancerne store nok.

– Men det så godt ud mod FC Midtjylland. Det må man sige, konstaterer Stig Tøfting.

Den seneste uge har for Brøndbys vedkommende budt på et point mod FC København og to sejre over FC Midtjylland – den ene i pokalen. De seneste otte dage har med andre ord været enormt opløftende for de blå-gule.

Men lykken er først gjort, hvis det også bliver til en sejr over FC Nordsjælland i den kommende runde – efterfulgt af pligtsejre over Sønderjyske og AaB.

– Brøndby er da på rette spor, men de skal vinde over FC Nordsjælland for at rykke afgørende tæt på toppen. Hvis FC Midtjylland slår Viborg, og Brøndby taber til FC Nordsjælland, har det ikke rykket noget som helst. Der er ikke noget vundet for Brøndby endnu. Det var en fremragende kamp mod FC Midtjylland, men de skal hurtigt videre, for den mod FC Nordsjælland er lige så vigtig. Den må fandeme ikke kikse, siger Tøfting. 

Artiklen fortsætter under billedet 

2Y419G6_1

Foto: Alamy

Brandvarme Kvistgaarden
Mathias Kvistgaarden blev dagens mand i skysovs for Brøndby IF med et hattrick mod FC Midtjylland, og dermed er angriberen delt Superliga-topscorer med Simen Bolkan Nordli fra Randers FC. 

Brøndby-stjernen er i gang med at etablere sig helt i toppen af Superligaens hierarki, fastslår Stig Tøfting.

– Han har taget gode skridt de seneste tre sæsoner, og derfor er der jo ingen, der kan være overraskede, for det er gået trip, trap, træsko med Kvistgaarden. Han er hårdtarbejdende, han er bevægelig, han sparker lige godt med begge ben, og så må man sige, at hans springkraft kommer ham til gode.

Mathias Kvistgaarden har længe bejlet til at blive solgt til udlandet, og interessen har været massiv for den blå-gule skarpretter. Stig Tøfting kan ikke forestille sig andet end, at angriberens tid i Brøndby lakker mod enden.

Og der skal mange penge på bordet. 

– Han skal da være et nyt rekordsalg i Brøndby. Han er 22 år, scorer masser af mål og har lang tid tilbage af kontrakten. Det er jo ikke hverdagskost, at en Superliga-klub sælger en spiller for 100 millioner, men vi skal da op i det leje for Mathias Kvistgaarden. Jeg vil tro, der kommer til at være mange om buddet, og når der er budkrig, stiger prisen. Jeg vil tro, vi lander på en pris omkring de 100 millioner, hvis han fortsætter de samme takter, slutter Stig Tøfting. 

Rundens top:
Bravo, Brøndby. Andet er der naturligvis ikke at sige, men jeg må godt nok også fremhæve Randers FC, der vinder 4-1 over Sønderjyske og havde afgjort kampen allerede i første halvleg. Jeg får helt lyst til at skrive en klumme om dem, så lad mig nøjes med at konstatere, at der er rigtig meget, der er positivt i Randers i øjeblikket. Det er især imponerende ud fra det budget, klubben har. 

Rundens flop:
Det kan naturligvis ikke være andre end FC Midtjylland. Det var et ordentligt hug i selvforståelsen at tabe 1-5 til Brøndby, og det er da et nederlag, der kalder på en hel del selvransagelse. De skal finde ud af, hvordan de kommer videre fra sådan en nedtur. 





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Riemer reagerer på stor landsholdschok



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Den største genistreg i Superligaen?

Er det Dolbergs vilde millionløn?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Lukas Lerager fortryder slet ikke!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Vejle Boldklub – FC København

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Ringet op af Brøndby-træner

Stor dramatik: Liverpool slår Everton



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Steve Cooper storroser stjerne

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

FC Nordsjælland – Viborg FF

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC

Mål i begge ender i Farum