Stig Tøftings opråb til FCK: Ud med ham!

Tipsbladets kommentator Stig Tøfting er ikke begejstret for det, han i øjeblikket ser fra FC København. Særligt defensiven mangler han at se forbedringer hos.



FC København har resultatmæssigt lagt rigtig godt fra land, men spillemæssigt efterlader Danmarks med længder dyreste trup noget at ønske.

Buhråbene var til at tage at føle på i Parken nede 0-1 ved pausen til Randers FC og igen ved slutfløjt, hvor det blev til et enkelt point på trods af en mand i overtal i 70 minutter.

Men selv i spillet 11 mod 11 bed Randers fra sig og tilspillede sig gode muligheder i FCK’s venstre side, hvor Birger Meling så sløj ud ad flere omgange.

Ifølge Tipsbladets kommentator Stig Tøfting giver det ingen mening, at nordmanden bliver foretrukket i FC Københavns venstre forsvarsside.

– Jeg synes ikke, Birger Meling er god nok til at spille den position. Jeg er til Christian Sørensen af dem, de har. Jeg er også til Christian Sørensen, selvom de havde Jelert og nu har Diks, de kan sætte derover. Jeg er så meget til Christian Sørensen, at jeg sidder og sammenligner ham lidt med Niclas Jensen, fordi han er altid klar og har en god fod. Han mister aldrig bolden og har en god indlægsfod. Jeg er til ham og forstår ikke, at man ikke spiller med ham.

Faktisk er der flere steder i defensiven, hvor tingene ikke spiller ifølge Stig Tøfting.

– Nej, jeg synes ikke, Diks er midterforsvarer, og det holder jeg fast i. På trods af at Neestrup har sagt 1.100 gange, at han er deres bedste spiller, så er jeg ikke enig i det. Jeg har hele tiden slået på, at de må hente Mathias Zanka ind.

265638

Foto: Alamy

Men for at vende tilbage til opgøret mod Randers som helhed, så er det langt fra godt nok, mener Tipsbladets kommentator.

– Nej, der er slet ikke noget, der er godkendt. Men en gang i mellem er det bare sådan, at tingenes tilstand er. Vi har set det mange gange før, når der spilles 10 mod 11 og modstanderholdet skal sætte tingene på plads. I fodbold er det ikke ligesom i håndbold, for i fodbold kan du pakke dig og ramme den rigtige dag.

– FCK viste så heller ikke den fornødne skarphed, må vi også sige. De formåede ikke at spille sig til de rigtige muligheder, og her mangler de også en mand som Cornelius, selvom vi har snakket om ham syttenhundrede milliarder af gange. De mangler sådan en, de kan smide den ind i hovedet på.

Peger pilen på spillertruppen eller på Neestrup i dine øjne?

– Det kommer vel også fra Neestrup. Det er vel Neestrup, der skal udstikke retningen. Hvis spillerne stiller sig ned på egen banehalvdel og lader modstanderen gå frem, så går jeg ud fra, at den Jacob Neestrup, som jeg kender, fægter med arme og ben ude på sidelinjen, så tingene bliver ændret. Men det ser jeg ikke, så der må være en eller anden form for aftale i forhold til, hvor på banen man møder modstanderen.

265638

Foto: Alamy

I nogle afkroge af københavnernes fanbase begynder det også at pible frem med ønsket om en ny træner, men det vil være en alt for radikal beslutning på nuværende tidspunkt.

– Det kor er jeg ikke med i. Jeg har været begejstret for Neestrup, siden han kom til. Jeg synes, han er den rigtige mand, så jeg er ikke der. Jeg ved godt, at fodbold er sådan. Det er øjebliksbilleder og følelser, men jeg er ikke der, hvor folk begynder at sige, at han skal ud. Der er jeg ikke endnu, men det er klart, at med deres budget skal der præsteres. Så er der ikke plads til en sæson som den sidste år, selvom det var rigtig flot ude i Europa, men nu er truppen også bygget til at spille i tre turneringer.

Rundens top:
– Det er svært ikke at rose AGF, når de vinder 4-0. Det var en kamp, hvor de havde alt at tabe og intet at vinde. Alle forventer jo en sejr, og at de kun kan kvaje sig, men de sætter dem (Sønderjyske, red.) på plads med 4-0.

Rundens flop:
– Jeg synes ikke rigtigt, det kører for Viborg. Viborg bliver skamskudt i deres første halvleg, og det er ikke nogen god start, de har fået. 





– Jeg var meget, meget tæt på anden klub




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Optur før FC København-brag

Dorgu lyner! Manchester United slår City



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Michael Carrick storhylder

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Verdensstjernes søn landet i København

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

– Kunne godt ende i noget værre ballade



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Dansk landsholdsspiller imponerer

‘Det kommer aldrig til at ske’

Nærmer sig aftale

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’