FC København har resultatmæssigt lagt rigtig godt fra land, men spillemæssigt efterlader Danmarks med længder dyreste trup noget at ønske.
Buhråbene var til at tage at føle på i Parken nede 0-1 ved pausen til Randers FC og igen ved slutfløjt, hvor det blev til et enkelt point på trods af en mand i overtal i 70 minutter.
Men selv i spillet 11 mod 11 bed Randers fra sig og tilspillede sig gode muligheder i FCK’s venstre side, hvor Birger Meling så sløj ud ad flere omgange.
Ifølge Tipsbladets kommentator Stig Tøfting giver det ingen mening, at nordmanden bliver foretrukket i FC Københavns venstre forsvarsside.
– Jeg synes ikke, Birger Meling er god nok til at spille den position. Jeg er til Christian Sørensen af dem, de har. Jeg er også til Christian Sørensen, selvom de havde Jelert og nu har Diks, de kan sætte derover. Jeg er så meget til Christian Sørensen, at jeg sidder og sammenligner ham lidt med Niclas Jensen, fordi han er altid klar og har en god fod. Han mister aldrig bolden og har en god indlægsfod. Jeg er til ham og forstår ikke, at man ikke spiller med ham.
Faktisk er der flere steder i defensiven, hvor tingene ikke spiller ifølge Stig Tøfting.
– Nej, jeg synes ikke, Diks er midterforsvarer, og det holder jeg fast i. På trods af at Neestrup har sagt 1.100 gange, at han er deres bedste spiller, så er jeg ikke enig i det. Jeg har hele tiden slået på, at de må hente Mathias Zanka ind.

Men for at vende tilbage til opgøret mod Randers som helhed, så er det langt fra godt nok, mener Tipsbladets kommentator.
– Nej, der er slet ikke noget, der er godkendt. Men en gang i mellem er det bare sådan, at tingenes tilstand er. Vi har set det mange gange før, når der spilles 10 mod 11 og modstanderholdet skal sætte tingene på plads. I fodbold er det ikke ligesom i håndbold, for i fodbold kan du pakke dig og ramme den rigtige dag.
– FCK viste så heller ikke den fornødne skarphed, må vi også sige. De formåede ikke at spille sig til de rigtige muligheder, og her mangler de også en mand som Cornelius, selvom vi har snakket om ham syttenhundrede milliarder af gange. De mangler sådan en, de kan smide den ind i hovedet på.
Peger pilen på spillertruppen eller på Neestrup i dine øjne?
– Det kommer vel også fra Neestrup. Det er vel Neestrup, der skal udstikke retningen. Hvis spillerne stiller sig ned på egen banehalvdel og lader modstanderen gå frem, så går jeg ud fra, at den Jacob Neestrup, som jeg kender, fægter med arme og ben ude på sidelinjen, så tingene bliver ændret. Men det ser jeg ikke, så der må være en eller anden form for aftale i forhold til, hvor på banen man møder modstanderen.

I nogle afkroge af københavnernes fanbase begynder det også at pible frem med ønsket om en ny træner, men det vil være en alt for radikal beslutning på nuværende tidspunkt.
– Det kor er jeg ikke med i. Jeg har været begejstret for Neestrup, siden han kom til. Jeg synes, han er den rigtige mand, så jeg er ikke der. Jeg ved godt, at fodbold er sådan. Det er øjebliksbilleder og følelser, men jeg er ikke der, hvor folk begynder at sige, at han skal ud. Der er jeg ikke endnu, men det er klart, at med deres budget skal der præsteres. Så er der ikke plads til en sæson som den sidste år, selvom det var rigtig flot ude i Europa, men nu er truppen også bygget til at spille i tre turneringer.
Rundens top:
– Det er svært ikke at rose AGF, når de vinder 4-0. Det var en kamp, hvor de havde alt at tabe og intet at vinde. Alle forventer jo en sejr, og at de kun kan kvaje sig, men de sætter dem (Sønderjyske, red.) på plads med 4-0.
Rundens flop:
– Jeg synes ikke rigtigt, det kører for Viborg. Viborg bliver skamskudt i deres første halvleg, og det er ikke nogen god start, de har fået.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
Her er Danmarks Nations League-pulje!
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Sean Dyche fyret
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afviser Anderlecht
Thomas Tuchel laver ny aftale
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
NYHEDER
