FC København har resultatmæssigt lagt rigtig godt fra land, men spillemæssigt efterlader Danmarks med længder dyreste trup noget at ønske.
Buhråbene var til at tage at føle på i Parken nede 0-1 ved pausen til Randers FC og igen ved slutfløjt, hvor det blev til et enkelt point på trods af en mand i overtal i 70 minutter.
Men selv i spillet 11 mod 11 bed Randers fra sig og tilspillede sig gode muligheder i FCK’s venstre side, hvor Birger Meling så sløj ud ad flere omgange.
Ifølge Tipsbladets kommentator Stig Tøfting giver det ingen mening, at nordmanden bliver foretrukket i FC Københavns venstre forsvarsside.
– Jeg synes ikke, Birger Meling er god nok til at spille den position. Jeg er til Christian Sørensen af dem, de har. Jeg er også til Christian Sørensen, selvom de havde Jelert og nu har Diks, de kan sætte derover. Jeg er så meget til Christian Sørensen, at jeg sidder og sammenligner ham lidt med Niclas Jensen, fordi han er altid klar og har en god fod. Han mister aldrig bolden og har en god indlægsfod. Jeg er til ham og forstår ikke, at man ikke spiller med ham.
Faktisk er der flere steder i defensiven, hvor tingene ikke spiller ifølge Stig Tøfting.
– Nej, jeg synes ikke, Diks er midterforsvarer, og det holder jeg fast i. På trods af at Neestrup har sagt 1.100 gange, at han er deres bedste spiller, så er jeg ikke enig i det. Jeg har hele tiden slået på, at de må hente Mathias Zanka ind.

Men for at vende tilbage til opgøret mod Randers som helhed, så er det langt fra godt nok, mener Tipsbladets kommentator.
– Nej, der er slet ikke noget, der er godkendt. Men en gang i mellem er det bare sådan, at tingenes tilstand er. Vi har set det mange gange før, når der spilles 10 mod 11 og modstanderholdet skal sætte tingene på plads. I fodbold er det ikke ligesom i håndbold, for i fodbold kan du pakke dig og ramme den rigtige dag.
– FCK viste så heller ikke den fornødne skarphed, må vi også sige. De formåede ikke at spille sig til de rigtige muligheder, og her mangler de også en mand som Cornelius, selvom vi har snakket om ham syttenhundrede milliarder af gange. De mangler sådan en, de kan smide den ind i hovedet på.
Peger pilen på spillertruppen eller på Neestrup i dine øjne?
– Det kommer vel også fra Neestrup. Det er vel Neestrup, der skal udstikke retningen. Hvis spillerne stiller sig ned på egen banehalvdel og lader modstanderen gå frem, så går jeg ud fra, at den Jacob Neestrup, som jeg kender, fægter med arme og ben ude på sidelinjen, så tingene bliver ændret. Men det ser jeg ikke, så der må være en eller anden form for aftale i forhold til, hvor på banen man møder modstanderen.

I nogle afkroge af københavnernes fanbase begynder det også at pible frem med ønsket om en ny træner, men det vil være en alt for radikal beslutning på nuværende tidspunkt.
– Det kor er jeg ikke med i. Jeg har været begejstret for Neestrup, siden han kom til. Jeg synes, han er den rigtige mand, så jeg er ikke der. Jeg ved godt, at fodbold er sådan. Det er øjebliksbilleder og følelser, men jeg er ikke der, hvor folk begynder at sige, at han skal ud. Der er jeg ikke endnu, men det er klart, at med deres budget skal der præsteres. Så er der ikke plads til en sæson som den sidste år, selvom det var rigtig flot ude i Europa, men nu er truppen også bygget til at spille i tre turneringer.
Rundens top:
– Det er svært ikke at rose AGF, når de vinder 4-0. Det var en kamp, hvor de havde alt at tabe og intet at vinde. Alle forventer jo en sejr, og at de kun kan kvaje sig, men de sætter dem (Sønderjyske, red.) på plads med 4-0.
Rundens flop:
– Jeg synes ikke rigtigt, det kører for Viborg. Viborg bliver skamskudt i deres første halvleg, og det er ikke nogen god start, de har fået.
LIVE
LIVE: Gerrard så gerne denne stjerne i Liverpool
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
OPTAKT
PSG – Liverpool
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
OPTAKT
Barcelona – Atletico
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
Færdig i Manchester City
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER