Chido Obi har scoret mål på samlebånd som ungdomsspiller i henholdsvis Arsenal og nu Manchester United, hvor han også er begyndt at få indhop på førsteholdet.
Talentet er med andre ord enormt hos den blot 17-årige angriber, der kan nå rigtig langt ifølge hans holdkammerat i Manchester United Leny Yoro.
Det fortæller den franske forsvarsspiller til Viaplay.
– Chido er talentfuld. Han kan blive en af verdens bedste angribere efter min mening, hvis han fortsætter sin udvikling. Han scorer masser af mål og er en god dreng, så jeg håber også på, at han bliver en af de bedste.
– Han har fået chancen i et par kampe, og jeg håber selvfølgelig på, at han snart åbner sin målkonto på førsteholdet. Det vil jo hjælpe holdet.
Chido Obi står i alt noteret for fire førsteholdsoptrædener i Manchester United, men var mandag i aktion for U18-holdet i ungdomsudgaven af FA Cuppen. Her skulle man forsøge at spille sig i finalen, men Aston Villa trak det længste strå.
Forinden fortalte Ruben Amorim om beslutningen til klubbens hjemmeside.
– Han kommer til at spille kampen. Vi forsøger at distribuere tingene, og Chido har også brug for spilletid, så derfor gavner det både ham og holdet. Vi forsøger hele tiden at kigge frem og give ham spilletid samtidig. Vi forsøger også at vinde FA Cuppen for at bygge på ungdomssiden, fortalte Ruben Amorim om beslutningen til Manchester Uniteds hjemmeside.
Chido Obi kom ikke på tavlen mod Aston Villa, som gik videre efter straffesparkskonkurrence. Den danske angriber har ellers bidraget flittigt i turneringen, hvor han har scoret syv gange.
I alt har han scoret 12 mål i denne sæson, men mangler altså at prikke hul på målbylden på seniorniveau, hvor han konkurrerer med blandt andre landsmanden Rasmus Højlund om spilletiden.
I den seneste landsholdstermin fik Chido Obi også debut for det danske U21-landshold, da han blev indskiftet mod Italien.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup