Nicolai Stokholm er med sine 36 år FC Nordsjællands klart mest rutinerede kort. Efter pointabet i mandags til OB var han frustreret, og tv-billeder fangede ham efter kampen, hvor han ikke var helt tilfreds. Stokholm er dog meget opmærksom på, at mange kigger på ham, når der skal tages ansvar som i den situation, som FC Nordsjælland står i forud for de to resterende kampe af sæsonen.
– Jeg er selvfølgelig meget opmærksom på, at jeg har en rolle i klubben, og at de andre spillere også kigger på mig. Og medierne selvfølgelig. Så det er jeg helt bevidst om. Men jeg er også kun et menneske, så nogle gange løber tingene også lidt af for mig. Jeg var selvfølgelig frustreret efter kampen over, at vi ikke scorede og tog de tre point. Vi havde en gylden mulighed for at ligge os i spidsen, men jeg kommer ind i omklædningsrummet, får en tår at drikke og får lige kølet lidt af. Så skal jeg jo være professionel og gå ud og snakke med medierne bagefter. Jeg er opmærksom på min rolle, men efter kampen er man lidt oppe at køre, og det skal man også være. Det viser bare, at det betyder noget for mig det, vi render rundt og laver i klubben, siger han til Tipsbladet.
Han sætter selv ord på, hvad han kan bidrage med som holdets rutinerede mand i kampene mod Brøndby og Horsens, der muligvis kan ende med et sensationelt mesterskab til FC Nordsjælland.
– Jeg har selvfølgelig noget rutine og noget ro, men når alt kommer til alt, så handler det om at præstere på kampdagene, og så er det sgu lige meget, om du er 36 eller 18. Det handler om at gå ud og nyde det. Vise den spillelyst, der skal være på denne tid af året. Specielt, når der er så meget at spille om. Så det vil jeg bidrage med, og det havde jeg også gjort, selv om jeg var 25. Men jeg skal helt klart være den person, som jeg har været igennem hele sæson. Sørge for at trykke på de rigtige knapper op til kampene og være med til, at vi når det rigtige spændingsniveau. Når kampene er så tætte, kan der være noget nervøsitet, og så handler det om at finde spændingsniveauet. Vi har lært rigtig meget af vores to pokalfinaler, hvor vi netop har stået i de her knald-eller-fald-kampe, der har været store kampe for klubben og for den enkelte spiller. Det er helt sikkert noget, man kan bruge i de to sidste kampe, at man har stået i situationerne før, siger han.
Læs hele interviewet med Nicolai Stokholm i Tipsbladet, der er på gaden fredag.

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Kæmpe bøde til FC København

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr