Jon Dahl Tomasson forventer svensk skepsis

Jon Dahl Tomasson vil skabe tætte bånd til de svenske fans, som, han tror, har tilgivet ham for gestus i 2004.



Jon Dahl Tomasson slog det fast med det samme.

Det ville blive et mareridt for tilhørerne, hvis han skulle folde sig ud på svensk, da han på et pressemøde fredag blev præsenteret som ny, som fodboldlandstræneren kaldes på de kanter.

– Jeg er virkelig dårlig, sagde han på et engelsk, der indeholdt accent fra både Danmark, Holland og England.

Fredag havde han første arbejdsdag i sin nye rolle, og meget entusiastisk fortalte han, at han er glad for muligheden for at blive landstræner.

– Det er specielt at være involveret i landsholdsfodbold. Det gør én stolt, og det er en ære, lød det fra Jon Dahl Tomasson.

Gennem tre og et halvt år var han Åge Hareides assistent på det danske landshold, inden han blev træner i Malmö FF og senest engelske Blackburn, som han forlod for nylig.

Opgaven bliver nu at løfte et nærmest kronisk underpræsterende svensk landshold, som aldrig tidligere har haft en udlænding i rollen som såkaldt förbundskapten. Et tema, som har fyldt meget i den svenske debat.

Jon Dahl Tomasson blev også bedt om at forholde sig til det, og han medgav, at der formentlig vil være en skepsis. Men det lever han med.

– Der vil altid være skepsis. Det er en del af livet og især fodbold. For der er mange holdninger i fodbold – forskellige holdninger. Vi behøver ikke at være enige.

– Men det handler om kvalitet, og så skal vi prøve at skabe et sammenhold med fansene, så vi sammen kan følges ind i en ny æra, sagde Jon Dahl Tomasson.

Han forsikrede, at Sverige kommer til at spille offensiv og underholdende fodbold, men understregede, at der vil komme bump på vejen.

Af den årsag ser han det som en gave, at han får Nations League til at implementere sin stil, og først derefter kommer det altoverskyggende mål – VM-kvalifikationen.

Jon Dahl Tomasson blev forholdt, at han i sin tid som spiller godt kunne virke sky over for omverdenen, og til det erklærede han, at det er vigtigt for ham at vinde fansenes gunst.

– Når man er landstræner, skal man være ekstremt åben for fans og hele landet. Landet ejer landsholdet. Så der skal være en god forbindelse, og man skal være meget åben, sagde han.

Flere gange blev han spurgt ind til EM-slutrunden i Portugal i 2004. Da Danmark mødte Sverige, scorede Jon Dahl Tomasson begge mål i den 2-2-kamp, der endte med at sende begge hold videre fra gruppespillet.

Ved den lejlighed tyssede han på de svenske fans.

– Sådan er fodbold jo. Jeg tror, de har tilgivet mig nu, sagde han med et grin.

Jon Dahl Tomassons første opgave som svensk landstræner blive venskabskampe mod Portugal og Albanien senere på måneden.

/ritzau/



Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Millionregn over Ståle Solbakken

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Storklub meldes interesseret

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Lukas Lerager er færdig i FC København

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Alle storroser Dario Osorio

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Vejen tilbage?

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks