Jon Dahl Tomasson forventer svensk skepsis

Jon Dahl Tomasson vil skabe tætte bånd til de svenske fans, som, han tror, har tilgivet ham for gestus i 2004.



Jon Dahl Tomasson slog det fast med det samme.

Det ville blive et mareridt for tilhørerne, hvis han skulle folde sig ud på svensk, da han på et pressemøde fredag blev præsenteret som ny, som fodboldlandstræneren kaldes på de kanter.

– Jeg er virkelig dårlig, sagde han på et engelsk, der indeholdt accent fra både Danmark, Holland og England.

Fredag havde han første arbejdsdag i sin nye rolle, og meget entusiastisk fortalte han, at han er glad for muligheden for at blive landstræner.

– Det er specielt at være involveret i landsholdsfodbold. Det gør én stolt, og det er en ære, lød det fra Jon Dahl Tomasson.

Gennem tre og et halvt år var han Åge Hareides assistent på det danske landshold, inden han blev træner i Malmö FF og senest engelske Blackburn, som han forlod for nylig.

Opgaven bliver nu at løfte et nærmest kronisk underpræsterende svensk landshold, som aldrig tidligere har haft en udlænding i rollen som såkaldt förbundskapten. Et tema, som har fyldt meget i den svenske debat.

Jon Dahl Tomasson blev også bedt om at forholde sig til det, og han medgav, at der formentlig vil være en skepsis. Men det lever han med.

– Der vil altid være skepsis. Det er en del af livet og især fodbold. For der er mange holdninger i fodbold – forskellige holdninger. Vi behøver ikke at være enige.

– Men det handler om kvalitet, og så skal vi prøve at skabe et sammenhold med fansene, så vi sammen kan følges ind i en ny æra, sagde Jon Dahl Tomasson.

Han forsikrede, at Sverige kommer til at spille offensiv og underholdende fodbold, men understregede, at der vil komme bump på vejen.

Af den årsag ser han det som en gave, at han får Nations League til at implementere sin stil, og først derefter kommer det altoverskyggende mål – VM-kvalifikationen.

Jon Dahl Tomasson blev forholdt, at han i sin tid som spiller godt kunne virke sky over for omverdenen, og til det erklærede han, at det er vigtigt for ham at vinde fansenes gunst.

– Når man er landstræner, skal man være ekstremt åben for fans og hele landet. Landet ejer landsholdet. Så der skal være en god forbindelse, og man skal være meget åben, sagde han.

Flere gange blev han spurgt ind til EM-slutrunden i Portugal i 2004. Da Danmark mødte Sverige, scorede Jon Dahl Tomasson begge mål i den 2-2-kamp, der endte med at sende begge hold videre fra gruppespillet.

Ved den lejlighed tyssede han på de svenske fans.

– Sådan er fodbold jo. Jeg tror, de har tilgivet mig nu, sagde han med et grin.

Jon Dahl Tomassons første opgave som svensk landstræner blive venskabskampe mod Portugal og Albanien senere på måneden.

/ritzau/



Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

– De skal skille sig af med ham!

AaB-talent prøver sig af i Italien

Thomas Frank afviser at tale om det

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Kæmpe triumf for Frank

Klubboss i angreb på FCK

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Spanske medier i ekstase

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Voldsom Franculino-spådom

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Viktor Claesson bliver i FC København

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Sejr til Vitoria i lokalderby

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’