Jon Dahl Tomasson slog det fast med det samme.
Det ville blive et mareridt for tilhørerne, hvis han skulle folde sig ud på svensk, da han på et pressemøde fredag blev præsenteret som ny, som fodboldlandstræneren kaldes på de kanter.
– Jeg er virkelig dårlig, sagde han på et engelsk, der indeholdt accent fra både Danmark, Holland og England.
Fredag havde han første arbejdsdag i sin nye rolle, og meget entusiastisk fortalte han, at han er glad for muligheden for at blive landstræner.
– Det er specielt at være involveret i landsholdsfodbold. Det gør én stolt, og det er en ære, lød det fra Jon Dahl Tomasson.
Gennem tre og et halvt år var han Åge Hareides assistent på det danske landshold, inden han blev træner i Malmö FF og senest engelske Blackburn, som han forlod for nylig.
Opgaven bliver nu at løfte et nærmest kronisk underpræsterende svensk landshold, som aldrig tidligere har haft en udlænding i rollen som såkaldt förbundskapten. Et tema, som har fyldt meget i den svenske debat.
Jon Dahl Tomasson blev også bedt om at forholde sig til det, og han medgav, at der formentlig vil være en skepsis. Men det lever han med.
– Der vil altid være skepsis. Det er en del af livet og især fodbold. For der er mange holdninger i fodbold – forskellige holdninger. Vi behøver ikke at være enige.
– Men det handler om kvalitet, og så skal vi prøve at skabe et sammenhold med fansene, så vi sammen kan følges ind i en ny æra, sagde Jon Dahl Tomasson.
Han forsikrede, at Sverige kommer til at spille offensiv og underholdende fodbold, men understregede, at der vil komme bump på vejen.
Af den årsag ser han det som en gave, at han får Nations League til at implementere sin stil, og først derefter kommer det altoverskyggende mål – VM-kvalifikationen.
Jon Dahl Tomasson blev forholdt, at han i sin tid som spiller godt kunne virke sky over for omverdenen, og til det erklærede han, at det er vigtigt for ham at vinde fansenes gunst.
– Når man er landstræner, skal man være ekstremt åben for fans og hele landet. Landet ejer landsholdet. Så der skal være en god forbindelse, og man skal være meget åben, sagde han.
Flere gange blev han spurgt ind til EM-slutrunden i Portugal i 2004. Da Danmark mødte Sverige, scorede Jon Dahl Tomasson begge mål i den 2-2-kamp, der endte med at sende begge hold videre fra gruppespillet.
Ved den lejlighed tyssede han på de svenske fans.
– Sådan er fodbold jo. Jeg tror, de har tilgivet mig nu, sagde han med et grin.
Jon Dahl Tomassons første opgave som svensk landstræner blive venskabskampe mod Portugal og Albanien senere på måneden.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Forlænger med stortalent
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TOPNYHED
Legender med dyster melding
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
Verdensstjernes søn landet i København
Dorgu lyner! Manchester United slår City
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
MEDIE
‘Afgørende dage’
Optur før FC København-brag
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
Nyt tilbageslag for Hjulmand
EKSKLUSIVT