Jon Dahl Tomasson slog det fast med det samme.
Det ville blive et mareridt for tilhørerne, hvis han skulle folde sig ud på svensk, da han på et pressemøde fredag blev præsenteret som ny, som fodboldlandstræneren kaldes på de kanter.
– Jeg er virkelig dårlig, sagde han på et engelsk, der indeholdt accent fra både Danmark, Holland og England.
Fredag havde han første arbejdsdag i sin nye rolle, og meget entusiastisk fortalte han, at han er glad for muligheden for at blive landstræner.
– Det er specielt at være involveret i landsholdsfodbold. Det gør én stolt, og det er en ære, lød det fra Jon Dahl Tomasson.
Gennem tre og et halvt år var han Åge Hareides assistent på det danske landshold, inden han blev træner i Malmö FF og senest engelske Blackburn, som han forlod for nylig.
Opgaven bliver nu at løfte et nærmest kronisk underpræsterende svensk landshold, som aldrig tidligere har haft en udlænding i rollen som såkaldt förbundskapten. Et tema, som har fyldt meget i den svenske debat.
Jon Dahl Tomasson blev også bedt om at forholde sig til det, og han medgav, at der formentlig vil være en skepsis. Men det lever han med.
– Der vil altid være skepsis. Det er en del af livet og især fodbold. For der er mange holdninger i fodbold – forskellige holdninger. Vi behøver ikke at være enige.
– Men det handler om kvalitet, og så skal vi prøve at skabe et sammenhold med fansene, så vi sammen kan følges ind i en ny æra, sagde Jon Dahl Tomasson.
Han forsikrede, at Sverige kommer til at spille offensiv og underholdende fodbold, men understregede, at der vil komme bump på vejen.
Af den årsag ser han det som en gave, at han får Nations League til at implementere sin stil, og først derefter kommer det altoverskyggende mål – VM-kvalifikationen.
Jon Dahl Tomasson blev forholdt, at han i sin tid som spiller godt kunne virke sky over for omverdenen, og til det erklærede han, at det er vigtigt for ham at vinde fansenes gunst.
– Når man er landstræner, skal man være ekstremt åben for fans og hele landet. Landet ejer landsholdet. Så der skal være en god forbindelse, og man skal være meget åben, sagde han.
Flere gange blev han spurgt ind til EM-slutrunden i Portugal i 2004. Da Danmark mødte Sverige, scorede Jon Dahl Tomasson begge mål i den 2-2-kamp, der endte med at sende begge hold videre fra gruppespillet.
Ved den lejlighed tyssede han på de svenske fans.
– Sådan er fodbold jo. Jeg tror, de har tilgivet mig nu, sagde han med et grin.
Jon Dahl Tomassons første opgave som svensk landstræner blive venskabskampe mod Portugal og Albanien senere på måneden.
/ritzau/
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
MEDIE
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
Alle storroser Dario Osorio
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
Vejen tilbage?
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
Sikrer historisk VM-plads