Stor AaB-nedtur!

Bundholdet AaB var i gavehumør, da det onsdag blev 1-2 mod FC Nordsjælland i Superligaen.



FC Nordsjælland drønede onsdag fra syvende- til fjerdepladsen i Superligaen.

Det skete med en 2-1-sejr på udebane over AaB i et opgør, der for ti dage siden blev udsat på grund af frost i banen.

FCN-anfører Benjamin Nygren både åbnede ballet og brændte et straffespark, inden den indskiftede midtbanespiller Zidan Sertdemir udnyttede en gigantisk gave til 2-0.

Aaron Seydel reducerede i overtiden, hvor AaB også havde en stor chance for at udligne.

FCN er med sin sejr inden weekendens besøg hos FC Midtjylland nummer fire med syv point op til FC København på førstepladsen og tre point ned til Silkeborg på syvendepladsen.

AaB er nummer ni med pæn luft til nedrykningsstregen og ingen chance for komme i top-6 og mesterskabsspillet.

AaB, der fortsat var uden sin karantæneramte cheftræner, Menno van Dam, lagde onsdag aften optimistisk og offensivt fra land, men i første halvleg blev det ved en stribe optræk til store muligheder.

Angrebsspillet manglede den sidste snert og kvalitet, og det samme gjorde sig i stor udstrækning gældende hos gæsterne, hvorfor det var en jævn og halvtam omgang i de første 45 minutter.

I første halvlegs ene overtidsminut spillede FCN sig dog pludselig frem til en friløber til Nygren. Svenskeren forsøgte sig med et chip, som AaB-keeper Vincent Müller fik en hånd på.

Den løse bold havnede for fødderne af det norske stortalent Sindre Walle Egeli og presset af to AaB’er sparkede han fra kort afstand den gigantiske chance på overliggeren.

Hvad første halvleg manglede af chancer, havde starten af anden halvleg til gengæld.

Nygren sparkede i første omgang snert forbi, og efter 50 minutter blev tredje gang lykkens gang for angriberen, som tæskede bolden i nettet til 1-0 et stykke uden for feltet med venstrebenet.

Kort efter burde Oliver Ross have udnyttet en dobbeltchance i den anden ende, men keeper Andreas Hansen klarede angriberens uskarpe afslutning i en fri position, og højreback Peter Ankersen tacklede fornemt i anden omgang.

Nygren fik en ny stor chance efter 76 minutter, men sparkede et VAR-dømt straffespark på ydersiden af stolpen. I stedet kom afgørelsen få minutter senere.

Et FCN-angreb var ved at løbe ud i sandet, da venstreback Marc Nielsen prikkede til bolden i stedet for at lade den trille uforstyrret tilbage til keeper Müller. Tyskeren diskede op med en fodparade, og på riposten sparkede Sertedemir bolden i tomt mål.

Det lignede en sikker udesejr, men i overtiden fik den tyske angriber Aaron Seydel reduceret efter en omgang pingpong i FCN-feltet, og kort efter sparkede Andres Jasson snert forbi til stor ærgrelse for de slagne AaB’ere.

/ritzau/



Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

FC København scorer 16 millioner kroner

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Bekræftet: Færdig

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Spørger på Jonas Wind

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Brøndby straffet – får stor bøde

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Belønnes af FC København

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

FCM taber til AS Roma i Europa League

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord