FC Nordsjælland drønede onsdag fra syvende- til fjerdepladsen i Superligaen.
Det skete med en 2-1-sejr på udebane over AaB i et opgør, der for ti dage siden blev udsat på grund af frost i banen.
FCN-anfører Benjamin Nygren både åbnede ballet og brændte et straffespark, inden den indskiftede midtbanespiller Zidan Sertdemir udnyttede en gigantisk gave til 2-0.
Aaron Seydel reducerede i overtiden, hvor AaB også havde en stor chance for at udligne.
FCN er med sin sejr inden weekendens besøg hos FC Midtjylland nummer fire med syv point op til FC København på førstepladsen og tre point ned til Silkeborg på syvendepladsen.
AaB er nummer ni med pæn luft til nedrykningsstregen og ingen chance for komme i top-6 og mesterskabsspillet.
AaB, der fortsat var uden sin karantæneramte cheftræner, Menno van Dam, lagde onsdag aften optimistisk og offensivt fra land, men i første halvleg blev det ved en stribe optræk til store muligheder.
Angrebsspillet manglede den sidste snert og kvalitet, og det samme gjorde sig i stor udstrækning gældende hos gæsterne, hvorfor det var en jævn og halvtam omgang i de første 45 minutter.
I første halvlegs ene overtidsminut spillede FCN sig dog pludselig frem til en friløber til Nygren. Svenskeren forsøgte sig med et chip, som AaB-keeper Vincent Müller fik en hånd på.
Den løse bold havnede for fødderne af det norske stortalent Sindre Walle Egeli og presset af to AaB’er sparkede han fra kort afstand den gigantiske chance på overliggeren.
Hvad første halvleg manglede af chancer, havde starten af anden halvleg til gengæld.
Nygren sparkede i første omgang snert forbi, og efter 50 minutter blev tredje gang lykkens gang for angriberen, som tæskede bolden i nettet til 1-0 et stykke uden for feltet med venstrebenet.
Kort efter burde Oliver Ross have udnyttet en dobbeltchance i den anden ende, men keeper Andreas Hansen klarede angriberens uskarpe afslutning i en fri position, og højreback Peter Ankersen tacklede fornemt i anden omgang.
Nygren fik en ny stor chance efter 76 minutter, men sparkede et VAR-dømt straffespark på ydersiden af stolpen. I stedet kom afgørelsen få minutter senere.
Et FCN-angreb var ved at løbe ud i sandet, da venstreback Marc Nielsen prikkede til bolden i stedet for at lade den trille uforstyrret tilbage til keeper Müller. Tyskeren diskede op med en fodparade, og på riposten sparkede Sertedemir bolden i tomt mål.
Det lignede en sikker udesejr, men i overtiden fik den tyske angriber Aaron Seydel reduceret efter en omgang pingpong i FCN-feltet, og kort efter sparkede Andres Jasson snert forbi til stor ærgrelse for de slagne AaB’ere.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe
Fælder dom over Victor Froholdt
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
MEDIE
Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
– Velkommen hjem Andreas Christensen
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
‘De har problemer med os’
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’