Stor AaB-nedtur!

Bundholdet AaB var i gavehumør, da det onsdag blev 1-2 mod FC Nordsjælland i Superligaen.



FC Nordsjælland drønede onsdag fra syvende- til fjerdepladsen i Superligaen.

Det skete med en 2-1-sejr på udebane over AaB i et opgør, der for ti dage siden blev udsat på grund af frost i banen.

FCN-anfører Benjamin Nygren både åbnede ballet og brændte et straffespark, inden den indskiftede midtbanespiller Zidan Sertdemir udnyttede en gigantisk gave til 2-0.

Aaron Seydel reducerede i overtiden, hvor AaB også havde en stor chance for at udligne.

FCN er med sin sejr inden weekendens besøg hos FC Midtjylland nummer fire med syv point op til FC København på førstepladsen og tre point ned til Silkeborg på syvendepladsen.

AaB er nummer ni med pæn luft til nedrykningsstregen og ingen chance for komme i top-6 og mesterskabsspillet.

AaB, der fortsat var uden sin karantæneramte cheftræner, Menno van Dam, lagde onsdag aften optimistisk og offensivt fra land, men i første halvleg blev det ved en stribe optræk til store muligheder.

Angrebsspillet manglede den sidste snert og kvalitet, og det samme gjorde sig i stor udstrækning gældende hos gæsterne, hvorfor det var en jævn og halvtam omgang i de første 45 minutter.

I første halvlegs ene overtidsminut spillede FCN sig dog pludselig frem til en friløber til Nygren. Svenskeren forsøgte sig med et chip, som AaB-keeper Vincent Müller fik en hånd på.

Den løse bold havnede for fødderne af det norske stortalent Sindre Walle Egeli og presset af to AaB’er sparkede han fra kort afstand den gigantiske chance på overliggeren.

Hvad første halvleg manglede af chancer, havde starten af anden halvleg til gengæld.

Nygren sparkede i første omgang snert forbi, og efter 50 minutter blev tredje gang lykkens gang for angriberen, som tæskede bolden i nettet til 1-0 et stykke uden for feltet med venstrebenet.

Kort efter burde Oliver Ross have udnyttet en dobbeltchance i den anden ende, men keeper Andreas Hansen klarede angriberens uskarpe afslutning i en fri position, og højreback Peter Ankersen tacklede fornemt i anden omgang.

Nygren fik en ny stor chance efter 76 minutter, men sparkede et VAR-dømt straffespark på ydersiden af stolpen. I stedet kom afgørelsen få minutter senere.

Et FCN-angreb var ved at løbe ud i sandet, da venstreback Marc Nielsen prikkede til bolden i stedet for at lade den trille uforstyrret tilbage til keeper Müller. Tyskeren diskede op med en fodparade, og på riposten sparkede Sertedemir bolden i tomt mål.

Det lignede en sikker udesejr, men i overtiden fik den tyske angriber Aaron Seydel reduceret efter en omgang pingpong i FCN-feltet, og kort efter sparkede Andres Jasson snert forbi til stor ærgrelse for de slagne AaB’ere.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Han kan meget vel ende som en lille legende

Superliga-ekspert i svime over FCK

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Færdig i Manchester City

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Verdensstjerne roser Højlund

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Langer ud efter Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Simeone fatter det ikke

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Vejle snyder Randers i overtiden

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Blandt dette årtusindes bedste

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Kasper Dolberg i choktransfer?

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer