FC Nordsjælland drønede onsdag fra syvende- til fjerdepladsen i Superligaen.
Det skete med en 2-1-sejr på udebane over AaB i et opgør, der for ti dage siden blev udsat på grund af frost i banen.
FCN-anfører Benjamin Nygren både åbnede ballet og brændte et straffespark, inden den indskiftede midtbanespiller Zidan Sertdemir udnyttede en gigantisk gave til 2-0.
Aaron Seydel reducerede i overtiden, hvor AaB også havde en stor chance for at udligne.
FCN er med sin sejr inden weekendens besøg hos FC Midtjylland nummer fire med syv point op til FC København på førstepladsen og tre point ned til Silkeborg på syvendepladsen.
AaB er nummer ni med pæn luft til nedrykningsstregen og ingen chance for komme i top-6 og mesterskabsspillet.
AaB, der fortsat var uden sin karantæneramte cheftræner, Menno van Dam, lagde onsdag aften optimistisk og offensivt fra land, men i første halvleg blev det ved en stribe optræk til store muligheder.
Angrebsspillet manglede den sidste snert og kvalitet, og det samme gjorde sig i stor udstrækning gældende hos gæsterne, hvorfor det var en jævn og halvtam omgang i de første 45 minutter.
I første halvlegs ene overtidsminut spillede FCN sig dog pludselig frem til en friløber til Nygren. Svenskeren forsøgte sig med et chip, som AaB-keeper Vincent Müller fik en hånd på.
Den løse bold havnede for fødderne af det norske stortalent Sindre Walle Egeli og presset af to AaB’er sparkede han fra kort afstand den gigantiske chance på overliggeren.
Hvad første halvleg manglede af chancer, havde starten af anden halvleg til gengæld.
Nygren sparkede i første omgang snert forbi, og efter 50 minutter blev tredje gang lykkens gang for angriberen, som tæskede bolden i nettet til 1-0 et stykke uden for feltet med venstrebenet.
Kort efter burde Oliver Ross have udnyttet en dobbeltchance i den anden ende, men keeper Andreas Hansen klarede angriberens uskarpe afslutning i en fri position, og højreback Peter Ankersen tacklede fornemt i anden omgang.
Nygren fik en ny stor chance efter 76 minutter, men sparkede et VAR-dømt straffespark på ydersiden af stolpen. I stedet kom afgørelsen få minutter senere.
Et FCN-angreb var ved at løbe ud i sandet, da venstreback Marc Nielsen prikkede til bolden i stedet for at lade den trille uforstyrret tilbage til keeper Müller. Tyskeren diskede op med en fodparade, og på riposten sparkede Sertedemir bolden i tomt mål.
Det lignede en sikker udesejr, men i overtiden fik den tyske angriber Aaron Seydel reduceret efter en omgang pingpong i FCN-feltet, og kort efter sparkede Andres Jasson snert forbi til stor ærgrelse for de slagne AaB’ere.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
På vej til storklub?
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Colombia – Portugal
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
NYHEDER