FC Nordsjælland drønede onsdag fra syvende- til fjerdepladsen i Superligaen.
Det skete med en 2-1-sejr på udebane over AaB i et opgør, der for ti dage siden blev udsat på grund af frost i banen.
FCN-anfører Benjamin Nygren både åbnede ballet og brændte et straffespark, inden den indskiftede midtbanespiller Zidan Sertdemir udnyttede en gigantisk gave til 2-0.
Aaron Seydel reducerede i overtiden, hvor AaB også havde en stor chance for at udligne.
FCN er med sin sejr inden weekendens besøg hos FC Midtjylland nummer fire med syv point op til FC København på førstepladsen og tre point ned til Silkeborg på syvendepladsen.
AaB er nummer ni med pæn luft til nedrykningsstregen og ingen chance for komme i top-6 og mesterskabsspillet.
AaB, der fortsat var uden sin karantæneramte cheftræner, Menno van Dam, lagde onsdag aften optimistisk og offensivt fra land, men i første halvleg blev det ved en stribe optræk til store muligheder.
Angrebsspillet manglede den sidste snert og kvalitet, og det samme gjorde sig i stor udstrækning gældende hos gæsterne, hvorfor det var en jævn og halvtam omgang i de første 45 minutter.
I første halvlegs ene overtidsminut spillede FCN sig dog pludselig frem til en friløber til Nygren. Svenskeren forsøgte sig med et chip, som AaB-keeper Vincent Müller fik en hånd på.
Den løse bold havnede for fødderne af det norske stortalent Sindre Walle Egeli og presset af to AaB’er sparkede han fra kort afstand den gigantiske chance på overliggeren.
Hvad første halvleg manglede af chancer, havde starten af anden halvleg til gengæld.
Nygren sparkede i første omgang snert forbi, og efter 50 minutter blev tredje gang lykkens gang for angriberen, som tæskede bolden i nettet til 1-0 et stykke uden for feltet med venstrebenet.
Kort efter burde Oliver Ross have udnyttet en dobbeltchance i den anden ende, men keeper Andreas Hansen klarede angriberens uskarpe afslutning i en fri position, og højreback Peter Ankersen tacklede fornemt i anden omgang.
Nygren fik en ny stor chance efter 76 minutter, men sparkede et VAR-dømt straffespark på ydersiden af stolpen. I stedet kom afgørelsen få minutter senere.
Et FCN-angreb var ved at løbe ud i sandet, da venstreback Marc Nielsen prikkede til bolden i stedet for at lade den trille uforstyrret tilbage til keeper Müller. Tyskeren diskede op med en fodparade, og på riposten sparkede Sertedemir bolden i tomt mål.
Det lignede en sikker udesejr, men i overtiden fik den tyske angriber Aaron Seydel reduceret efter en omgang pingpong i FCN-feltet, og kort efter sparkede Andres Jasson snert forbi til stor ærgrelse for de slagne AaB’ere.
/ritzau/
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Neymar overvejer karrierestop
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
OPTAKT
OB – FC København
TOPNYHED
Stort slag for FC København
NYHEDER