FC Nordsjælland drønede onsdag fra syvende- til fjerdepladsen i Superligaen.
Det skete med en 2-1-sejr på udebane over AaB i et opgør, der for ti dage siden blev udsat på grund af frost i banen.
FCN-anfører Benjamin Nygren både åbnede ballet og brændte et straffespark, inden den indskiftede midtbanespiller Zidan Sertdemir udnyttede en gigantisk gave til 2-0.
Aaron Seydel reducerede i overtiden, hvor AaB også havde en stor chance for at udligne.
FCN er med sin sejr inden weekendens besøg hos FC Midtjylland nummer fire med syv point op til FC København på førstepladsen og tre point ned til Silkeborg på syvendepladsen.
AaB er nummer ni med pæn luft til nedrykningsstregen og ingen chance for komme i top-6 og mesterskabsspillet.
AaB, der fortsat var uden sin karantæneramte cheftræner, Menno van Dam, lagde onsdag aften optimistisk og offensivt fra land, men i første halvleg blev det ved en stribe optræk til store muligheder.
Angrebsspillet manglede den sidste snert og kvalitet, og det samme gjorde sig i stor udstrækning gældende hos gæsterne, hvorfor det var en jævn og halvtam omgang i de første 45 minutter.
I første halvlegs ene overtidsminut spillede FCN sig dog pludselig frem til en friløber til Nygren. Svenskeren forsøgte sig med et chip, som AaB-keeper Vincent Müller fik en hånd på.
Den løse bold havnede for fødderne af det norske stortalent Sindre Walle Egeli og presset af to AaB’er sparkede han fra kort afstand den gigantiske chance på overliggeren.
Hvad første halvleg manglede af chancer, havde starten af anden halvleg til gengæld.
Nygren sparkede i første omgang snert forbi, og efter 50 minutter blev tredje gang lykkens gang for angriberen, som tæskede bolden i nettet til 1-0 et stykke uden for feltet med venstrebenet.
Kort efter burde Oliver Ross have udnyttet en dobbeltchance i den anden ende, men keeper Andreas Hansen klarede angriberens uskarpe afslutning i en fri position, og højreback Peter Ankersen tacklede fornemt i anden omgang.
Nygren fik en ny stor chance efter 76 minutter, men sparkede et VAR-dømt straffespark på ydersiden af stolpen. I stedet kom afgørelsen få minutter senere.
Et FCN-angreb var ved at løbe ud i sandet, da venstreback Marc Nielsen prikkede til bolden i stedet for at lade den trille uforstyrret tilbage til keeper Müller. Tyskeren diskede op med en fodparade, og på riposten sparkede Sertedemir bolden i tomt mål.
Det lignede en sikker udesejr, men i overtiden fik den tyske angriber Aaron Seydel reduceret efter en omgang pingpong i FCN-feltet, og kort efter sparkede Andres Jasson snert forbi til stor ærgrelse for de slagne AaB’ere.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
Færdig i Manchester City
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT