Stor interesse: ‘Jeg modtog mange telefonopkald’

Mange klubber henvendte sig i løbet af januar, men Benjamin Schmedes og Brøndby havde hele tiden en plan om at holde sammen på truppen.



Der var masser af historier om interesse fra Celtic og flere Bundesliga-klubber i januar, men i sidste ende blev konklusionen, at Mathias Kvistgaarden spiller sæsonen færdig i Brøndby IF.

Brøndby-formand Jan Bech Andersen bekræftede tidligere på ugen i et interview med Tipsbladet, at vestegnsklubben i januar modtog bud på Kvistgaarden, og i et interview med Viaplay har Brøndby-sportsdirektør Benjamin Schmedes også udtalt sig om interessen for Brøndbys spillere i det netop afsluttede transfervindue.

– Jeg udtaler mig ikke officielt om bud, men det er ingen hemmelighed, at vi har nogle spillere, der er spændende for større ligaer og større klubber. Selvfølgelig lå der noget arbejde for os i at overtale et par stykker til at blive, men jeg tror, at alle kan være tilfredse, inklusive spillerne, med at være her, hvor vi har en stor forårssæson foran os, lyder det fra Benjamin Schmedes.

Det var ikke hårdt at holde sammen på truppen, lyder det fra tyskeren.

– Også de spillere, der måske ønsker at tage skridtet til udlandet på et tidspunkt, kan se mulighederne her i anden halvdel af sæsonen. Derfor var der ikke meget arbejde i forhold til at overtale spillerne til at blive, lyder det fra Schmedes.

Selvom det ikke blev til et stort salg i det overståede vindue, så var der masser af henvendelser i løbet af vinduet.

– Jeg modtog mange telefonopkald i det hele taget, men selvfølgelig også vedrørende flere spillere. Andre klubber ringede for at få information om tingenes tilstand, sådan er det. Men vi havde ingen interesse i at sælge nogle af vores nøglespillere, så det var derfor, at vi holdt os til planen om at holde på dem, fortæller Brøndby-bossen.

Brøndby-cheftræner Frederik Birk udtalte i januar, at det kunne blive aktuelt at hente en venstre back, men det skete som bekendt ikke. Ifølge Benjamin Schmedes dukkede der ganske simpelt ikke noget attraktivt op i løbet af vinduet.

– Vi analyserede truppen i begyndelsen af markedet, hvor vi sagde, at venstrebacken var en position, hvor vi kunne agere. Vi har Marko (Divkovic, red.) og Lukas (Larsen, red.), og vi diskuterede, hvorvidt det ville være tilstrækkeligt til resten af sæsonen.

– Selvfølgelig leder man til højre og venstre, og man har hele tiden øjne og ører åbne. Vi tjekkede nogle muligheder, og til slut måtte vi sige, at der i dette vindue ikke var nogen, vi mente ville forstærke truppen. Vi har fuld tillid til de spillere, vi har på den position, lyder det fra Schmedes.

Brøndby indleder forårssæsonen på næste fredag, hvor der venter en hjemmekamp mod Viborg FF.





Ny storklub jagter Roony Bardghji




LIVE

LIVE: Lønnen er et problem

Silkeborg IF – FC Fredericia

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

OB – Randers FC

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Fyrer landstræner to måneder før VM

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Nedtur for Højlund og Napoli

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Så brænder hele København ned’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Her spiller Lasse Schöne i dag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

OB siger farvel til seks spillere

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Manchester United sætter Chelsea på plads

Fik blackout på Brøndby Stadion



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Det er aldrig sket før

Steve Cooper storroser stjerne

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Kan koste Brøndby flere millioner

Chelsea – Manchester United

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Mål i begge ender i Farum

‘Det drømmer alle om’

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie