Stor interesse: ‘Jeg modtog mange telefonopkald’

Mange klubber henvendte sig i løbet af januar, men Benjamin Schmedes og Brøndby havde hele tiden en plan om at holde sammen på truppen.



Der var masser af historier om interesse fra Celtic og flere Bundesliga-klubber i januar, men i sidste ende blev konklusionen, at Mathias Kvistgaarden spiller sæsonen færdig i Brøndby IF.

Brøndby-formand Jan Bech Andersen bekræftede tidligere på ugen i et interview med Tipsbladet, at vestegnsklubben i januar modtog bud på Kvistgaarden, og i et interview med Viaplay har Brøndby-sportsdirektør Benjamin Schmedes også udtalt sig om interessen for Brøndbys spillere i det netop afsluttede transfervindue.

– Jeg udtaler mig ikke officielt om bud, men det er ingen hemmelighed, at vi har nogle spillere, der er spændende for større ligaer og større klubber. Selvfølgelig lå der noget arbejde for os i at overtale et par stykker til at blive, men jeg tror, at alle kan være tilfredse, inklusive spillerne, med at være her, hvor vi har en stor forårssæson foran os, lyder det fra Benjamin Schmedes.

Det var ikke hårdt at holde sammen på truppen, lyder det fra tyskeren.

– Også de spillere, der måske ønsker at tage skridtet til udlandet på et tidspunkt, kan se mulighederne her i anden halvdel af sæsonen. Derfor var der ikke meget arbejde i forhold til at overtale spillerne til at blive, lyder det fra Schmedes.

Selvom det ikke blev til et stort salg i det overståede vindue, så var der masser af henvendelser i løbet af vinduet.

– Jeg modtog mange telefonopkald i det hele taget, men selvfølgelig også vedrørende flere spillere. Andre klubber ringede for at få information om tingenes tilstand, sådan er det. Men vi havde ingen interesse i at sælge nogle af vores nøglespillere, så det var derfor, at vi holdt os til planen om at holde på dem, fortæller Brøndby-bossen.

Brøndby-cheftræner Frederik Birk udtalte i januar, at det kunne blive aktuelt at hente en venstre back, men det skete som bekendt ikke. Ifølge Benjamin Schmedes dukkede der ganske simpelt ikke noget attraktivt op i løbet af vinduet.

– Vi analyserede truppen i begyndelsen af markedet, hvor vi sagde, at venstrebacken var en position, hvor vi kunne agere. Vi har Marko (Divkovic, red.) og Lukas (Larsen, red.), og vi diskuterede, hvorvidt det ville være tilstrækkeligt til resten af sæsonen.

– Selvfølgelig leder man til højre og venstre, og man har hele tiden øjne og ører åbne. Vi tjekkede nogle muligheder, og til slut måtte vi sige, at der i dette vindue ikke var nogen, vi mente ville forstærke truppen. Vi har fuld tillid til de spillere, vi har på den position, lyder det fra Schmedes.

Brøndby indleder forårssæsonen på næste fredag, hvor der venter en hjemmekamp mod Viborg FF.







LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Neestrup jagtes af storklub

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

AGF jagter hollandsk talent

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jess Thorup indlagt

Roy Keane slagter dansk stjerne

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Dansk stortalents værdi eksploderer

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

“Brøndby er skræddersyet til ham”