Stor interesse: ‘Jeg modtog mange telefonopkald’

Mange klubber henvendte sig i løbet af januar, men Benjamin Schmedes og Brøndby havde hele tiden en plan om at holde sammen på truppen.



Der var masser af historier om interesse fra Celtic og flere Bundesliga-klubber i januar, men i sidste ende blev konklusionen, at Mathias Kvistgaarden spiller sæsonen færdig i Brøndby IF.

Brøndby-formand Jan Bech Andersen bekræftede tidligere på ugen i et interview med Tipsbladet, at vestegnsklubben i januar modtog bud på Kvistgaarden, og i et interview med Viaplay har Brøndby-sportsdirektør Benjamin Schmedes også udtalt sig om interessen for Brøndbys spillere i det netop afsluttede transfervindue.

– Jeg udtaler mig ikke officielt om bud, men det er ingen hemmelighed, at vi har nogle spillere, der er spændende for større ligaer og større klubber. Selvfølgelig lå der noget arbejde for os i at overtale et par stykker til at blive, men jeg tror, at alle kan være tilfredse, inklusive spillerne, med at være her, hvor vi har en stor forårssæson foran os, lyder det fra Benjamin Schmedes.

Det var ikke hårdt at holde sammen på truppen, lyder det fra tyskeren.

– Også de spillere, der måske ønsker at tage skridtet til udlandet på et tidspunkt, kan se mulighederne her i anden halvdel af sæsonen. Derfor var der ikke meget arbejde i forhold til at overtale spillerne til at blive, lyder det fra Schmedes.

Selvom det ikke blev til et stort salg i det overståede vindue, så var der masser af henvendelser i løbet af vinduet.

– Jeg modtog mange telefonopkald i det hele taget, men selvfølgelig også vedrørende flere spillere. Andre klubber ringede for at få information om tingenes tilstand, sådan er det. Men vi havde ingen interesse i at sælge nogle af vores nøglespillere, så det var derfor, at vi holdt os til planen om at holde på dem, fortæller Brøndby-bossen.

Brøndby-cheftræner Frederik Birk udtalte i januar, at det kunne blive aktuelt at hente en venstre back, men det skete som bekendt ikke. Ifølge Benjamin Schmedes dukkede der ganske simpelt ikke noget attraktivt op i løbet af vinduet.

– Vi analyserede truppen i begyndelsen af markedet, hvor vi sagde, at venstrebacken var en position, hvor vi kunne agere. Vi har Marko (Divkovic, red.) og Lukas (Larsen, red.), og vi diskuterede, hvorvidt det ville være tilstrækkeligt til resten af sæsonen.

– Selvfølgelig leder man til højre og venstre, og man har hele tiden øjne og ører åbne. Vi tjekkede nogle muligheder, og til slut måtte vi sige, at der i dette vindue ikke var nogen, vi mente ville forstærke truppen. Vi har fuld tillid til de spillere, vi har på den position, lyder det fra Schmedes.

Brøndby indleder forårssæsonen på næste fredag, hvor der venter en hjemmekamp mod Viborg FF.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Han er førende til at erstatte Hjulmand

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

De overvejer Christian Eriksen

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Raser: Det er latterligt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

FCM-profil tordner: ‘En skandale’