Der var masser af historier om interesse fra Celtic og flere Bundesliga-klubber i januar, men i sidste ende blev konklusionen, at Mathias Kvistgaarden spiller sæsonen færdig i Brøndby IF.
Brøndby-formand Jan Bech Andersen bekræftede tidligere på ugen i et interview med Tipsbladet, at vestegnsklubben i januar modtog bud på Kvistgaarden, og i et interview med Viaplay har Brøndby-sportsdirektør Benjamin Schmedes også udtalt sig om interessen for Brøndbys spillere i det netop afsluttede transfervindue.
– Jeg udtaler mig ikke officielt om bud, men det er ingen hemmelighed, at vi har nogle spillere, der er spændende for større ligaer og større klubber. Selvfølgelig lå der noget arbejde for os i at overtale et par stykker til at blive, men jeg tror, at alle kan være tilfredse, inklusive spillerne, med at være her, hvor vi har en stor forårssæson foran os, lyder det fra Benjamin Schmedes.
Det var ikke hårdt at holde sammen på truppen, lyder det fra tyskeren.
– Også de spillere, der måske ønsker at tage skridtet til udlandet på et tidspunkt, kan se mulighederne her i anden halvdel af sæsonen. Derfor var der ikke meget arbejde i forhold til at overtale spillerne til at blive, lyder det fra Schmedes.
Selvom det ikke blev til et stort salg i det overståede vindue, så var der masser af henvendelser i løbet af vinduet.
– Jeg modtog mange telefonopkald i det hele taget, men selvfølgelig også vedrørende flere spillere. Andre klubber ringede for at få information om tingenes tilstand, sådan er det. Men vi havde ingen interesse i at sælge nogle af vores nøglespillere, så det var derfor, at vi holdt os til planen om at holde på dem, fortæller Brøndby-bossen.
Brøndby-cheftræner Frederik Birk udtalte i januar, at det kunne blive aktuelt at hente en venstre back, men det skete som bekendt ikke. Ifølge Benjamin Schmedes dukkede der ganske simpelt ikke noget attraktivt op i løbet af vinduet.
– Vi analyserede truppen i begyndelsen af markedet, hvor vi sagde, at venstrebacken var en position, hvor vi kunne agere. Vi har Marko (Divkovic, red.) og Lukas (Larsen, red.), og vi diskuterede, hvorvidt det ville være tilstrækkeligt til resten af sæsonen.
– Selvfølgelig leder man til højre og venstre, og man har hele tiden øjne og ører åbne. Vi tjekkede nogle muligheder, og til slut måtte vi sige, at der i dette vindue ikke var nogen, vi mente ville forstærke truppen. Vi har fuld tillid til de spillere, vi har på den position, lyder det fra Schmedes.
Brøndby indleder forårssæsonen på næste fredag, hvor der venter en hjemmekamp mod Viborg FF.
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
AGF mangler flere profiler mod OB