Der var masser af historier om interesse fra Celtic og flere Bundesliga-klubber i januar, men i sidste ende blev konklusionen, at Mathias Kvistgaarden spiller sæsonen færdig i Brøndby IF.
Brøndby-formand Jan Bech Andersen bekræftede tidligere på ugen i et interview med Tipsbladet, at vestegnsklubben i januar modtog bud på Kvistgaarden, og i et interview med Viaplay har Brøndby-sportsdirektør Benjamin Schmedes også udtalt sig om interessen for Brøndbys spillere i det netop afsluttede transfervindue.
– Jeg udtaler mig ikke officielt om bud, men det er ingen hemmelighed, at vi har nogle spillere, der er spændende for større ligaer og større klubber. Selvfølgelig lå der noget arbejde for os i at overtale et par stykker til at blive, men jeg tror, at alle kan være tilfredse, inklusive spillerne, med at være her, hvor vi har en stor forårssæson foran os, lyder det fra Benjamin Schmedes.
Det var ikke hårdt at holde sammen på truppen, lyder det fra tyskeren.
– Også de spillere, der måske ønsker at tage skridtet til udlandet på et tidspunkt, kan se mulighederne her i anden halvdel af sæsonen. Derfor var der ikke meget arbejde i forhold til at overtale spillerne til at blive, lyder det fra Schmedes.
Selvom det ikke blev til et stort salg i det overståede vindue, så var der masser af henvendelser i løbet af vinduet.
– Jeg modtog mange telefonopkald i det hele taget, men selvfølgelig også vedrørende flere spillere. Andre klubber ringede for at få information om tingenes tilstand, sådan er det. Men vi havde ingen interesse i at sælge nogle af vores nøglespillere, så det var derfor, at vi holdt os til planen om at holde på dem, fortæller Brøndby-bossen.
Brøndby-cheftræner Frederik Birk udtalte i januar, at det kunne blive aktuelt at hente en venstre back, men det skete som bekendt ikke. Ifølge Benjamin Schmedes dukkede der ganske simpelt ikke noget attraktivt op i løbet af vinduet.
– Vi analyserede truppen i begyndelsen af markedet, hvor vi sagde, at venstrebacken var en position, hvor vi kunne agere. Vi har Marko (Divkovic, red.) og Lukas (Larsen, red.), og vi diskuterede, hvorvidt det ville være tilstrækkeligt til resten af sæsonen.
– Selvfølgelig leder man til højre og venstre, og man har hele tiden øjne og ører åbne. Vi tjekkede nogle muligheder, og til slut måtte vi sige, at der i dette vindue ikke var nogen, vi mente ville forstærke truppen. Vi har fuld tillid til de spillere, vi har på den position, lyder det fra Schmedes.
Brøndby indleder forårssæsonen på næste fredag, hvor der venter en hjemmekamp mod Viborg FF.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Her er FCK’s næste modstander i Europa
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
FC Midtjylland er ude
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
John Stones tager sydpå
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TIPSBLADETS DOM