England håber på tilskuere fra 17. maj

Sidste spillerunde i Premier League bliver med tilskuere, hvis genåbningsplan i Storbritannien holder.



Sportsfans i Storbritannien vil formentlig med stor spænding se frem mod 17. maj.

Det er nemlig datoen for, hvornår de igen vil have mulighed for at komme ind på tribunerne og se deres favorithold, hvis den seneste plan for genåbningen af Storbritannien holder.

Det siger premierminister Boris Johnson på et pressemøde mandag, hvor han præsenterede fire etaper for lempelser af coronarestriktioner i Storbritannien. Det skriver AFP, BBC og Sky Sports.

Det er fortsat ikke afgjort, hvor stor en del af haller og stadioners tilskuerkapacitet, der må udnyttes fra 17. maj, men det bliver ikke med fyldte tribuner.

Aktuelt forventer man, at 1000 tilskuere vil være tilladt til indendørs sportsbegivenheder, mens 4000 tilskuere vil have adgang til udendørs sportsbegivenheder.

Fodboldstadioner med en kapacitet på over 40.000 tilskuere må lukke 10.000 tilskuere ind, mens mindre fodboldstadioner må besætte hvert fjerde sæde.

Hvis datoen holder, vil der være tilskuere på tribunerne til sæsonens sidste spillerunde i fodboldens Premier League 23. maj.

Forud for tilskuernes officielle tilbagevenden forventes der at blive lavet flere tilskuerforsøg, blandt for at blive klogere på om det giver mening at have endnu flere tilskuere samlet.

Både Liga Cup-finalen 25. april og FA Cup-finalen 15. maj forventes at blive en del af forsøgene. Her håber man at kunne fylde en tredjedel af Wembleys kapacitet, hvilket vil betyde, at cirka 30.000 tilskuere vil kunne se de to pokalfinaler fra nærmeste hold.

Der har ikke været tilskuere til sportsbegivenheder i Storbritannien siden december.

I en kort periode havde det været tilladt at have mellem 1000-4000 tilskuere til sportsbegivenheder i Storbritannien, hvis de lokale smittetal var lave.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Fatter intet af Brøndby-bombe

Bekræfter kæmpebud

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Trist: Marios Oikonomou er død

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Overraskende skifte lurer

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

– Neestrup kan blive næste landstræner