Sportsfans i Storbritannien vil formentlig med stor spænding se frem mod 17. maj.
Det er nemlig datoen for, hvornår de igen vil have mulighed for at komme ind på tribunerne og se deres favorithold, hvis den seneste plan for genåbningen af Storbritannien holder.
Det siger premierminister Boris Johnson på et pressemøde mandag, hvor han præsenterede fire etaper for lempelser af coronarestriktioner i Storbritannien. Det skriver AFP, BBC og Sky Sports.
Det er fortsat ikke afgjort, hvor stor en del af haller og stadioners tilskuerkapacitet, der må udnyttes fra 17. maj, men det bliver ikke med fyldte tribuner.
Aktuelt forventer man, at 1000 tilskuere vil være tilladt til indendørs sportsbegivenheder, mens 4000 tilskuere vil have adgang til udendørs sportsbegivenheder.
Fodboldstadioner med en kapacitet på over 40.000 tilskuere må lukke 10.000 tilskuere ind, mens mindre fodboldstadioner må besætte hvert fjerde sæde.
Hvis datoen holder, vil der være tilskuere på tribunerne til sæsonens sidste spillerunde i fodboldens Premier League 23. maj.
Forud for tilskuernes officielle tilbagevenden forventes der at blive lavet flere tilskuerforsøg, blandt for at blive klogere på om det giver mening at have endnu flere tilskuere samlet.
Både Liga Cup-finalen 25. april og FA Cup-finalen 15. maj forventes at blive en del af forsøgene. Her håber man at kunne fylde en tredjedel af Wembleys kapacitet, hvilket vil betyde, at cirka 30.000 tilskuere vil kunne se de to pokalfinaler fra nærmeste hold.
Der har ikke været tilskuere til sportsbegivenheder i Storbritannien siden december.
I en kort periode havde det været tilladt at have mellem 1000-4000 tilskuere til sportsbegivenheder i Storbritannien, hvis de lokale smittetal var lave.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
