England håber på tilskuere fra 17. maj

Sidste spillerunde i Premier League bliver med tilskuere, hvis genåbningsplan i Storbritannien holder.



Sportsfans i Storbritannien vil formentlig med stor spænding se frem mod 17. maj.

Det er nemlig datoen for, hvornår de igen vil have mulighed for at komme ind på tribunerne og se deres favorithold, hvis den seneste plan for genåbningen af Storbritannien holder.

Det siger premierminister Boris Johnson på et pressemøde mandag, hvor han præsenterede fire etaper for lempelser af coronarestriktioner i Storbritannien. Det skriver AFP, BBC og Sky Sports.

Det er fortsat ikke afgjort, hvor stor en del af haller og stadioners tilskuerkapacitet, der må udnyttes fra 17. maj, men det bliver ikke med fyldte tribuner.

Aktuelt forventer man, at 1000 tilskuere vil være tilladt til indendørs sportsbegivenheder, mens 4000 tilskuere vil have adgang til udendørs sportsbegivenheder.

Fodboldstadioner med en kapacitet på over 40.000 tilskuere må lukke 10.000 tilskuere ind, mens mindre fodboldstadioner må besætte hvert fjerde sæde.

Hvis datoen holder, vil der være tilskuere på tribunerne til sæsonens sidste spillerunde i fodboldens Premier League 23. maj.

Forud for tilskuernes officielle tilbagevenden forventes der at blive lavet flere tilskuerforsøg, blandt for at blive klogere på om det giver mening at have endnu flere tilskuere samlet.

Både Liga Cup-finalen 25. april og FA Cup-finalen 15. maj forventes at blive en del af forsøgene. Her håber man at kunne fylde en tredjedel af Wembleys kapacitet, hvilket vil betyde, at cirka 30.000 tilskuere vil kunne se de to pokalfinaler fra nærmeste hold.

Der har ikke været tilskuere til sportsbegivenheder i Storbritannien siden december.

I en kort periode havde det været tilladt at have mellem 1000-4000 tilskuere til sportsbegivenheder i Storbritannien, hvis de lokale smittetal var lave.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

PSG meldes enig med Barca-profil

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen



LIVE

VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump

Forhandler med Jannik Vestergaard

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge – England

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Pressede på for FC København-exit

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

– Det vil være VM’s største overraskelse!

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Argentina – Schweiz

Scorer heftig lønstigning

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte