Store planer i FCM: Der kan komme køb man ikke har set før her

FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen åbner op om, at der kan blive lavet nogle handler med klassespillere i det kommende vindue.



FC Midtjylland havde for et års tid siden den svenske midtbanespiller Oscar Hiljemark, men de måtte dog se ham gå til Dinamo Moskva på en lejeaftale fra Genoa. Det betyder dog ikke, at midtjyderne har opgivet at hente spillere fra den hylde. Tværtimod.

Det fortæller FCM-sportschef Svend Graversen i et interview på Canal 9, hvor han slår fast, at selvom de har et godt hold i FCM, så kan det godt være, at der skal mere til i truppen til næste sæson.

– Hvis der kommer en mulighed, som vi ikke kan sige nej til, så er vi måske også villige til at gå lidt længere, fordi der netop i det her marked kan opstå muligheder, som vi ikke har kunne for et år siden, siger han og fortsætter:

Læs også:FCM-lejesvend vender hjem til Ukraine

– Det kan blive til nogle køb, som vi i hvert fald ikke har set i Midtjylland, hvis muligheden byder sig. Det gælder ikke størrelsen på beløb men klassen på spilleren, lyder det fra Svend Graversen.

Dog påpeger han også, at der er nogle spillere på udleje, som kommer tilbage til klubben, som er interessante for midtjyderne at få igen.

– Vi har nogle udlejede spillere, som vi synes har præsteret rigtig fint. Vi har en David, som er blevet mester nede på Cypern og gjort det fremragende dernede, som kommer tilbage. Vi har en Kraev, som spiller fast og har gjort sig bemærket nede i Portugal. Ham glæder vi os også til at se igen, fastslår Graversen.

Læs også:Blog: Kald mig Lupus, hvis FC Midtjylland kan slå Salzburg

FC Midtjylland sikrede sig mesterskabet torsdag, og dermed skal de i Champions League-kvalifikation efter denne sæson.

Læs også:FCM forlænger med talentfuld nigerianer
Læs også:FC Midtjylland regner med at købe spillere før nyt Europa-forsøg




Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl




LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København



LIVE

Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Anton Gaaei-handel meldes død

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Stor ændring i AGF?

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Dansker scorer mod Barcelona

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Eriksen spottet – nu er der nyt

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah